Jak uniknąć interakcji leków z tłuszczami?

Posiłek, który zawiera dużo tłuszczów, wpłynie na działanie leków. Dlatego nie zażywaj leków do tłustego jedzenia
Interakcje leków z pożywieniem są bardzo częstym zjawiskiem. Niektóre leki znacznie lepiej wchłaniają się, gdy zażywamy je wraz z posiłkiem bogatym w tłuszcze. Powoduje to wzrost stężenia leku we krwi. Może to skutkować wystąpieniem działań niepożądanych leku.
/ 18.06.2011 11:44
Posiłek, który zawiera dużo tłuszczów, wpłynie na działanie leków. Dlatego nie zażywaj leków do tłustego jedzenia

Tłuszcze zawarte w posiłku zwiększają wchłanianie leków litofilnych, czyli takich, które rozpuszczają się w tłuszczach.

Przeczytaj też: Jak uniknąć interakcji pomiędzy lekami a tyraminą?

Leki wchodzące w interakcje z tłuszczami

  • Leki przeciwdepresyjne

- Amitryptylina (Amitryptylinum),

- Imipramina (Imipramin).

  • Leki rozszerzające oskrzela

- Teofilina (Euphillin, Teophylium, Theospirex, Afonilum).

  • Leki β-adrenolityczne – stosowane w różnych schorzeniach związanych z pobudzeniem układu współczulnego

- Propranolol,

- Metoprolol (Metocard, Betaloc),

- Bisoprolol (Bisocard, Concor, Corectin),

- Oksprenolol (Coretal).

  • Leki przeciwpasożytnicze

- Mebendazol (Vermox),

- Albendazol (Zentel).

Skutki interakcji między lakami a tłuszczami

Leki przeciwpasożytnicze

Spożywanie wysokotłuszczowych pokarmów wraz z niektórymi lekami przeciwpasożytniczymi może doprowadzić do wystąpienia niepożądanych objawów, takich jak: ból i zawroty głowy, kaszel, łysienie, świąd i zmiany skórne.

Teofilina

Bogatotłuszczowe posiłki zwiększają wchłanianie teofiliny, co powoduje: zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, spadek ciśnienia krwi, ból głowy i zaburzenia snu.

 β-adrenolityki

Przyjmowanie tych leków w trakcie jedzenia, tuż po lub tuż przed posiłkiem bogatotłuszczowym może przyczynić się do: zwolnienia akcji serca, niedociśnienia, niewydolności serca lub zaburzenia przewodzenia impulsów, które odpowiadają za skurcz serca (komór i przedsionków).

Leki przeciwdepresyjne

Przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych podczas wysokotłuszczowego posiłku powoduje zwiększenie ich wchłaniania. Stężenie leku we krwi wzrasta powyżej stężenia terapeutycznego, w konsekwencji czego występują zaburzenia świadomości, napady drgawek, zaburzenia snu oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Jak unikać interakcji leków z tłuszczami i działań niepożądanych?

  • Jeśli przyjmujesz leki, które mogą wchodzić w interakcje z tłuszczami, nie zażywaj leku w trakcie, tuż przed lub tuż po posiłku o dużej zawartości tłuszczu. Takie posiłki to np.: smażone jajka, bekon, duża ilość masła, mleko pełnotłuste, ser żółty, salami, olej, oliwa, majonez, margaryna, orzechy laskowe, czekolada, smażone mięsa i ryby.
  • Zażywaj lek co najmniej 2 godziny po i 1 godzinę przed posiłkiem bogatym w tłuszcze.
  • Jeśli lek powinien być przyjmowany w trakcie, tuż przed lub po posiłku, to wybierz produkty zawierające małą ilość tłuszczu. Są to np.: cielęcina, pierś z kurczaka lub indyka, wołowina, szynka drobiowa, niektóre ryby (mintaj, dorsz, sandacz) jogurt, mleko odtłuszczone, ser twarogowy półtłusty, warzywa, owoce, pieczywo, kasza, ryż.
  • Pamiętaj, że produkty o małej i średniej zawartości tłuszczu, spożyte w dużych ilościach, mogą wpływać na ogólną podaż tłuszczu w diecie i w rezultacie skutkować interakcjami między lekiem a tłuszczami.

Dowiedz się też: Jak uniknąć interakcji leków z wapniem?

Istnieje zależność między dużym spożyciem tłuszczu a wystąpieniem chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca, otyłość. Nawet jeżeli nie przyjmujesz leków, które mogłyby wchodzić w reakcje z tłuszczami, ogranicz ilość zjadanych tłuszczów. Nie rezygnuj jednak ze spożycia tłustych ryb morskich.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA