Jakie błędy popełniamy w stosowaniu leków przeciwbólowych?

Statystyczny Polak niewiele wie na temat środków przeciwbólowych, po które sięga. Aż 91% decyzji o kupnie leków przeciwbólowych jest podejmowanych samodzielnie, bez konsultacji z farmaceutą. Jakie błędy popełniamy w stosowaniu środków przeciwbólowych?
/ 26.06.2013 15:40

Jak prezentują wyniki badania „Wiedza konsumentów dotycząca kategorii leków przeciwbólowych” jedynie 4% Polek potrafi wymienić wszystkie trzy najpopularniejsze substancje przeciwbólowe, znajomością jednej bądź dwóch substancji wykazało się 34% i 38% Polek. Pozostała część nie zna nazwy żadnej substancji przeciwbólowej.

Przeprowadzone badania stały się punktem wyjścia do zapoczątkowania kampanii edukacyjnej „Wiedza nie boli” , której głównym celem jest poprawa stanu wiedzy Polaków o lekach przeciwbólowych OTC.

Kiedy Polacy sięgają po leki?

Zazwyczaj sięgamy po środki przeciwbólowe już wtedy, kiedy poczujemy pierwszy ból.

Najczęściej zażywamy je wtedy, gdy dokucza nam ból głowy, bóle menstruacyjne, przeziębienie, gorączka czy tzw. syndrom dnia następnego, popularnie zwanego kacem. Wybór środka przeciwbólowego bardzo rzadko konsultujemy z lekarzem czy farmaceutą.

O czym należy pamiętać zażywając leki przeciwbólowe?

Decyzja o zakupie leku powinna być skonsultowana ze specjalistą, gdyż samodzielne leczenie się może przynieść więcej szkody niż pożytku. Bardzo ważne jest także dokładne przeczytanie ulotek dołączonych do opakowania leków.

– Nasza wiedza na temat leków przeciwbólowych jest wielokrotnie powierzchowna, oparta na niedoskonałych źródłach informacji czerpanych z Internetu lub reklam. Właśnie z tego powodu możemy być dla siebie niebezpieczni, wybierając nieświadomie lek zgodnie z zasadą: na dwoje babka wróżyła – mówi dr n. med. Monika Białecka. – Pamiętajmy, że ból do pewnego momentu jest naszym sprzymierzeńcem, informuje nas o nieprawidłowościach zachodzących w naszym organizmie.

Polecamy: Kobiety inaczej przyswajają leki!

Błąd 1.: zażywanie paracetamolu na kaca

Zarówno paracetamol, jak i alkohol są przetwarzane w wątrobie przez te same enzymy. Jeśli zastosujemy preparat z paracetamolem, kiedy w naszym organizmie znajduje się jeszcze wysokie stężenie alkoholu, dodatkowo obciążamy wątrobę i możemy doprowadzić do jej uszkodzenia przez toksyczne metabolity leku. W tym wypadku lepiej byłoby sięgnąć po preparat np. z ibuprofenem.

Błąd 2.: regularne nadużywanie leków

Często zdarza się, że przekonani o bezpieczeństwie leków przeciwbólowych zażywamy je przy każdej możliwej okazji, nie przestrzegając zaleceń zawartych w ulotce. A nadużywanie leków przeciwbólowych może prowadzić do szeregu działań niepożądanych, takich jak nudności, choroba wrzodowa żołądka, zmiany skórne. Paradoksalnie stosowanie leków przeciwbólowych kilka razy w tygodniu może być przyczyną polekowych bólów głowy, tzw. bólów głowy z odbicia.

Błąd 3.: lek przeciwbólowy zamiast wizyty u lekarza

Lek przeciwbólowy bez recepty jest środkiem doraźnej pomocy. Jeśli dolegliwości bólowe utrzymują się dłużej niż 3 dni, konieczna jest wizyta u lekarza, a "maskowanie" problemu lekami przeciwbólowymi może tylko bardziej narażać nas na poważne konsekwencje zdrowotne.

Błąd 4.: zbyt wysoka dawka leku przeciwbólowego

Przyjmowanie leku w dawkach większych niż zalecane w ulotce jest często bezcelowe czy wręcz niebezpieczne ze względu na tzw. "efekt pułapowy". Efekt pułapowy polega na braku silniejszego działania przeciwbólowego po przekroczeniu tzw. dawki maksymalnej, przyjmowanej jednorazowo lub w ciągu całej doby. W efekcie nie czujemy silniejszego działania przeciwbólowego, a zwiększa się ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych.

Źródło:Materiały prasowe Multi Communications/ws

Zobacz także: Jak stosować leki przeciwbólowe?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA