Kocanka - co to jest, właściwości i zastosowanie, jak używać

Kocanka fot. Adobe Stock
Kocanka to roślina, której kwiaty świetnie sprawdzą się przy problemach z wątrobą. Można używać ich również w przypadku m.in. trądziku, alergii i innych zmian skórnych.
/ 20.02.2020 10:47
Kocanka fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Kocanka - co to jest?
  2. Kocanka - właściwości i zastosowanie
  3. Kocanka - jak używać?
     

Kocanka - co to jest?

Kocanka to roślina pochodząca z rodziny astrowatych, która występuje na terenie większości krajów w Europie, a także na Syberii. Rośnie głównie na glebach suchych i piaszczystych – wydmach, drogach polnych czy ugorach.

Osiąga wysokość około 30 cm. Charakteryzuje się żółtymi kwiatami w kształcie koszyczków. Kocanka kwitnie zwykle od lipca do października. Jest świetnym dodatkiem do okolicznościowych bukietów. Roślina znana jest jednak z czegoś zupełnie innego.

Mowa o jej prozdrowotnych właściwościach. Kocankę najlepiej zebrać już na początku sezonu, czyli w kwietniu, a później ususzyć jej kwiatostan. Kocankę można również kupić w sklepach zielarskich. Opakowanie kosztuje zwykle od 2 zł do 5 zł. Suszone kwiaty następnie można spożywać w formie naparu, nalewki lub oleju.

Kocanka - właściwości i zastosowanie

Kwiaty kocanki zawierają olejki eteryczne, woski, karotenoidy (naturalne przeciwutleniacze) i flawonoidy (związki chemiczne, które działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie). Dzięki wymienionym wyżej składnikom kocanka charakteryzuje się bardzo silnymi właściwościami prozdrowotnymi.

Kwiaty kocanki przede wszystkim polecane są osobom, które mają problemy z wątrobą. Regulują procesy trawienne, łagodzą stany zapalne, a także ułatwiają trawienie pokarmu. Roślina stymulująco działa również na pracę trzustki.

Inne właściwości kocanki:

  • zmniejsza opuchliznę, np. w przypadku złamań czy stłuczeń,
  • oczyszcza organizm, np. w przypadku zatrucia,
  • działa rozkurczowo i dobrze radzi sobie np. z bólami menstruacyjnymi,
  • działa moczopędnie,
  • działa rozluźniająco i pomaga walczyć ze stresem
  • działa antybakteryjnie i oczyszczająco, polecana zwłaszcza w przypadku trądziku oraz alergii i stanów zapalnych skóry,
  • działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie
  • bardzo dobrze nawilża i regeneruje skórę
  • wzmacnia barierę lipidową naskórka,
  • działa przeciwzmarszczkowo,
  • pomaga na infekcje górnych dróg oddechowych.

Kocanka - jak używać?

Z kocanki samodzielnie można przygotować tonik nawilżający. Łyżkę stołową kwiatów należy zalać szklanką gorącej wody. Po ostygnięciu odcedzamy napar i umieszczamy w pojemniku z atomizerem. Tonik świetnie sprawdzi się do codziennej pielęgnacji skóry. Należy pamiętać o jego krótkim terminie ważności. Produkt nie zawiera konserwantów, powinien być trzymany w lodówce i wykorzystany w ciągu 5 dni. Inaczej się zepsuje.

W sklepach zielarskich zakupić można również olej z kocanki. Nie należy go jednak spożywać. Przeznaczony jest on jedynie do użytku zewnętrznego. Kilka kropli oleju można rozsmarować bezpośrednio na skórze lub dodać do ulubionego kremu czy balsamu do ciała.

Napar z kocanki

Z kwiatów kocanki bardzo łatwo można przygotować napar. Łyżkę suszonych kwiatów należy wsypać do szklanki i następnie zalać wrzącą wodą. Napar powinien parzyć się 15-20 minut. Po tym czasie można go odcedzić i wypić. Taki napój można z powodzeniem pić nawet 3 razy dziennie.

Nalewka z kocanki

Kocanka dobrze sprawdzi się także w postaci nalewki. Jej przygotowanie wymaga jednak znacznie więcej czasu niż przygotowanie naparu.

Składniki:

  • 10 łyżek ususzonych kwiatów kocanki,
  • 5 łyżek miodu lub pół szklanki cukru,
  • pół litra spirytusu.

Składniki należy połączyć, wlać do słoika lub szczelnie zakręconej butelki i odstawić w ciemne miejsce. Po dwóch tygodniach nalewka jest gotowa do spożycia, wymaga jedynie odcedzenia kwiatów. W przypadku problemów trawiennych należy spożywać dziennie 1 łyżeczkę nalewki.

Więcej na temat naturalnych sposobów pielęgnacji:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA