Kodeina należy do tej samej grupy leków co morfina. Co więcej, w naszym organizmie w tę morfinę się przemienia. Już samo to stwierdzenie sprawia, że większość z nas zaczyna wątpić, czy powinna na własną rękę po nią sięgać. Tymczasem kodeina jest składnikiem leków dostępnych w każdej aptece i to bez recepty...
Jak działa kodeina? Wskazania do stosowania
Kodeina działa podobnie do morfiny: zmniejsza ból i hamuje odruch kaszlu. Dlatego najczęściej stosowana jest jako składnik leków przeciwbólowych (np. Solpadeine, Nurofen Plus) i przeciwkaszlowych (np. Thicodin, Neoazarina). Skutecznie łagodzi bóle różnego rodzaju, miesiączkowe, kręgosłupa, migreny. Kodeina działa 2-6 godzin, najczęściej łączona jest w lekach z innymi substancjami o działaniu przeciwbólowym, np. z ibuprofenem lub paracetamolem. Około 60 proc. kodeiny jest wydalane w ciągu doby z organizmu.
Kto nie może zażywać kodeiny?
Kodeiny nie wolno stosować u dzieci do 12. roku życia i starszych, jeśli cierpią na zaburzenia oddychania. Nie podaje się jej również kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Warto wiedzieć, że preparaty zawierające tę substancję, łatwo wchodzą w reakcję z innymi lekami, np. przeciwhistaminowymi, neuroleptykami. Lepiej nie podawać kodeiny osobom z nadciśnieniem, cukrzycą, niedoczynnością tarczycy. Kodeina wzmaga też działanie leków nasennych i alkoholu.
Przedawkowanie kodeiny?
Specjaliści zalecają, by nie przekraczać 30 mg kodeiny na dobę (przykładowo - w 1 tabletce Solpadeine jest 8 mg, a w Neoazarinie - 10 mg). W przypadku przekroczenia tej dawki, znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. Mogą pojawić się np.
- stan półsnu,
- stan dezorientacji,
- chwilowa utrata przytomności,
- zaburzenia oddychania,
- atak padaczki,
- nadmierne pobudzenie,
- halucynacje,
- zaburzenia równowagi.
Uzależnienie jest możliwe!
Kodeina zażywana regularnie może prowadzić do uzależnienia zarówno psychicznego i fizycznego, dlatego od 1 stycznia 2017 roku pacjenci jednorazowo mogą kupić bez recepty opakowanie leku, który zawiera maks. 150 mg kodeiny. Ma to zmniejszyć ryzyko stosowania kodeiny w celach narkotycznych.
Polecamy!
Jak mądrze stosować leki przeciwbólowe?
Morfina i heroina... Jak działają?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!