Lek recepturowy – lek zrobiony w aptece

Wystarczy jeden kontakt seksualny bez zabezpieczenia z osobą, o której nie wiemy, czy jest zdrowa, czy nie, żeby zdecydować się na badania /fot. Fotolia
Lek recepturowy to według przyjętej ogólnie definicji jest produktem leczniczym sporządzony w aptece na podstawie recepty lekarskiej. Surowcami użytymi do przygotowania leku mogą być substancje chemiczne, ziołowe lub gotowe już leki. Co jeszcze warto wiedzieć o lekach recepturowych
/ 28.06.2011 12:01
Wystarczy jeden kontakt seksualny bez zabezpieczenia z osobą, o której nie wiemy, czy jest zdrowa, czy nie, żeby zdecydować się na badania /fot. Fotolia

Gdzie możemy zrealizować receptę na tzw. „lek robiony”?

Nie w każdej aptece może zostać wykonany lek. Przede wszystkim apteka musi posiadać odpowiednie zaplecze lokalowe. Wymagania stawiane właścicielom aptek są dość surowe, szczególnie w  stosunku do aptek zajmujących się produkcją leków jałowych (np. krople do oczu, preparaty z antybiotykami). Ponadto potrzebny jest odpowiednio przeszkolony personel i wyposażenie apteki. W praktyce czasami możemy spotkać się z odmową przyjęcia przez farmaceutę recepty właśnie w wyniku nie spełnienia powyższych wymagań.

Do niedawna obserwowano gwałtowny spadek zainteresowania lekami wytwarzanymi przez farmaceutów. Taki zwrot nastąpił w wyniku rozwoju przemysłu farmaceutycznego – własnoręczna produkcja w aptece jest czasochłonna i niekiedy nieopłacalna (dotyczy to leków wymagających jałowości). Jednak ze względu na niepodważalne zalety leków recepturowych, obecnie w aptekach wykonuje się coraz więcej tego typu preparatów.

Przeczytaj też: Jak czytać receptę?

Zalety leków recepturowych

  • Recepta wypisywana jest dla konkretnej osoby, natomiast leki gotowe mają ograniczoną liczbę dawek i wielkość opakowania. Jeśli lekarz podczas rozmowy z pacjentem uzna, że dostępne na rynku produkty nie odpowiadają zamierzonym celom, wówczas może indywidualnie dobrać ilość substancji leczniczych w zależności od stadium i nasilenia choroby, płci, wieku czy wagi.
  • Możliwość zmiany formy leku, np. z tabletek na formę płynną, co jest nie bez znaczenia dla osób mających trudności z połykaniem albo dzieci. Innym udogodnieniem jest także łączenie kilku leków w jeden.
  • W recepturze przygotowywane są leki niedostępne na rynku mimo udowodnionej skuteczności, np.: z powodów ekonomicznych lub leki o krótkiej (do 3. miesięcy) dacie ważności.
  • Konserwanty, przeciwutleniacze, barwniki i inne polepszacze zawarte w gotowych lekach mogą uczulać. Leki recepturowe mogą być ich pozbawione, gdyż czas od sporządzenia do zastosowania jest krótki. Lek recepturowy może mieć również indywidualnie dobrane substancje dodatkowe, jak barwniki i substancje słodzące w lekach dla dzieci.

Przeczytaj też: Tabletki, syropy, kremy - czyli postaci leków

Wadą leków wytwarzanych w aptece jest krótszy termin przydatności lub szczególny sposób przechowywania lub stosowania. Nie zapominajmy o przestrzeganiu zaleceń farmaceuty.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA