Maść cynkowa na trądzik i nie tylko. Jak działa ten tani i skuteczny preparat na skórę?

maść cynkowa fot. Adobe Stock, Anna
Maść cynkowa pomaga zmniejszyć stan zapalny skóry, wspomaga leczenie podrażnień i trądziku. Zalety maści cynkowej to jej niska cena, skuteczność oraz niewielka liczba przeciwwskazań i możliwych działań niepożądanych. Sprawdź, jak stosować maść cynkową, by zadziałała.
Małgorzata Germak / 15.02.2023 12:06
maść cynkowa fot. Adobe Stock, Anna

Spis treści:

 1. Co to jest maść cynkowa?
 2. Na co stosuje się maść cynkową?
 3. Jak stosować maść cynkową?
 4. Jak szybko działa maść cynkowa?
 5. Przeciwwskazania do stosowania maści cynkowej
 6. Maść cynkowa – działania niepożądane
 7. Maść cynkowa – cena

Co to jest maść cynkowa?

Maść cynkowa jest popularnym produktem leczniczym do kupienia w aptece, przeznaczonym do stosowania miejscowo na skórę. Substancją czynną maści cynkowej jest tlenek cynku. Działa on wysuszająco, ściągająco i przeciwzapalnie. Dlatego preparat wspomaga leczenie i łagodzenie zmian skórnych, otarć naskórka i stanów zapalnych oraz trądziku. Sięgają po nią też mamy, bo sprawdza się w wielu problemach skórnych u niemowlaków.

Maść cynkowa jest tania, dostępna bez recepty i istnieje niewiele przeciwwskazań do jej stosowania. Poza cynkiem zwykle zawiera wazelinę. Cynk jest powszechnie dodawany do kosmetyków – podkładów i pudrów do twarzy, balsamów przeciwsłonecznych.

Na co stosuje się maść cynkową?

Kiedyś cynk służył do opatrywania skaleczeń i ran, przyspieszając ich gojenie. Nic dziwnego, że dziś też szeroko wykorzystywane są jego dobroczynne właściwości na skórę. Maść cynkowa sprawdza się w przypadku:

 • trądziku,
 • podrażnień,
 • otarć naskórka,
 • łagodnych stanów zapalnych skóry,
 • opryszczki,
 • ropnych lub sączących się zmian skórnych.

Maść z cynkiem dobrze działa też jako ochrona przeciwsłoneczna. Można jej używać w przypadku wystąpienia odparzeń u dzieci.

Jak stosować maść cynkową?

Maść cynkową należy nakładać na niewielkie powierzchnie skóry. Można smarować skórę punktowo w miejscach chorobowo zmienionych 1-2 razy dziennie, unikając kontaktu z oczami. Wystarczy nanieść niewielką ilość maści i wsmarować. Najlepiej używać jej na noc. Maść z cynkiem nie ma zapachu, ale zostawia białe ślady. 

Po otwarciu tubki z maścią cynkową pamiętaj, aby zużyć jej zawartość w pół roku i przechowywać ją w ciemnym i suchym miejscu. Maść – jak i inne lecznicze preparaty – należy stosować zgodnie z zaleceniami, które znajdują się w ulotce dołączonej do produktu.

Jak szybko działa maść cynkowa?

Poprawa stanu skóry po zastosowaniu maści cynkowej powinna być widoczna w ciągu 7 dni. Jeśli nie widać efektów w tym czasie lub stan skóry się pogorszył, należy odstawić maść i zgłosić się do lekarza.

Przeciwwskazania do stosowania maści cynkowej

Maści cynkowe nie należy nakładać na otwarte rany i ostre stany zapalne. Odradza się stosowanie na zdrową skórę, bo ją niepotrzebnie wysuszy i może podrażnić. Nie powinny używać jej oczywiście osoby uczulone na cynk.

Jeśli na co dzień stosujesz jakiekolwiek maści i preparaty dermatologiczne na skórę, zanim zaczniesz używać maści cynkowej, skonsultuj się z lekarzem. Maść może wchodzić w interakcje i wywołać podrażnienia i reakcje alergiczne na skórze.

Niektóre maści cynkowe, które mają w składzie więcej substancji, nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 2. roku życia. Uważać powinny kobiety w ciąży i karmiące - najlepiej skonsultować stosowanie maści cynkowej z lekarzem lub farmaceutą.

Maść cynkowa – działania niepożądane

Jak każdy lek, maść cynkowa może powodować działania niepożądane. Najczęściej jest to miejscowe podrażnienie skóry. Preparat może wywołać reakcję alergiczną, której mogą towarzyszyć wysypka skórna (np. pokrzywka), swędzenie, obrzęk skóry. Jeśli pojawią się niepożądane zmiany, trzeba przestać stosowania maści. 

Maść cynkowa – cena

Maść cynkową kupisz w aptece bez recepty już za ok. 4 zł. Wybór produktów tego typu jest szeroki.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 22.01.2020.

 

Czytaj także:
Trądzik dorosłych - przyczyny i skuteczne leczenie
Leczenie doustne trądziku. Jakie antybiotyki są zalecane?
Czystek - skuteczny sposób na trądzik?
Picie mleka może powodować trądzik. Jakie mleko wybrać przy problemach z cerą?
Trądzik a hormony (trądzik hormonalny) – jakie badania zrobić?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!