Maść na hemoroidy bez recepty, skuteczna - którą wybrać? [LISTA]

maść na hemoroidy fot. Adobe Stock
Świąd i pieczenie odbytu oraz pojawienie się zgrubień na zewnątrz mogą wskazywać na zapalenie hemoroidów. Na szczęście jest wiele maści, które działają i są bez recepty.
Magdalena Łuków / 18.07.2019 12:42
maść na hemoroidy fot. Adobe Stock

Mamy je wszyscy. Guzki krwawnicze zwane hemoroidami to sploty naczyń krwionośnych, które napełniając się krwią, uszczelniają kanał odbytu. Czasami dochodzi jednak do zapalenia. Guzki puchną, twardnieją i wysuwają się na zewnątrz. To znaczy, że doszło do zapalenia hemoroidów.

Najczęstsze objawy hemoroidów to:

  • świąd, pieczenie lub ból odbytu i okolic;
  • poczucie niepełnego wypróżnienia się;
  • krwawienie i ból w trakcie oddawania stolca;
  • wysuwanie guzków na zewnątrz.

Domowe sposoby na zapalenie hemoroidów

W początkach choroby, kiedy guzki wciąż jeszcze po kilku dniach wsuwają się do środka same, można zmniejszyć dolegliwości i przyspieszyć gojenie metodami domowymi. Świetne efekty daje np. wyziębianie. Polega na tym, że w chustkę lub ściereczkę zawijamy kawałek lodu i przykładamy na kilka minut do bolącego miejsca.

Wówczas zmniejsza się stan zapalny, guzek obkurcza się i najczęściej po pewnym czasie sam wsuwa do środka. Pomocne bywają też nasiadówki np. z kory dębu. Jeśli jednak to nie pomoże,warto sięgnąć po maść.

Pozbądź się hemoroidów za pomocą 3 domowych sposobów

Skuteczne maści na hemoroidy

Najlepsze są produkty, w skład których wchodzą równocześnie dwa składniki: tribenozyd i lidokaina. To połączenie dobrze uśmierza świąd i ból. Tribenozyd ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwświądowe, natomiast lidokaina wykazuje działanie znieczulające, działa bowiem na nerwy czuciowe. Pomaga bardzo szybko. 

Najpopularniejsze maści na hemoroidy to:

Aesculan

Maść na bazie wazeliny, lanoliny i parafiny. Zawiera wyciąg z kory kasztanowca, który uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne oraz usprawnia krążenie. Preparat wzbogacony jest chlorowodorkiem lidokainy, który miejscowo znieczula.

Aesculan maść

MAŚĆ NA HEMOROIDY
AESCULAN

Avenoc

Zrobiona na bazie lanoliny i wazeliny. Zawiera adrenalinę, która obkurcza naczynia krwionośne oraz zmniejszający świąd chlorowodorek amyleiny. W składzie ma też wyciągi z ziarnopłonu wiosennego, który działa odkażająco i łagodząco oraz przeciwzapalną i przeciwbólową piwonię lekarską.

maść Avenoc

Posterisan

Maść na bazie lanoliny i wazeliny. Zawiera też kultury bakterii, ponieważ działanie leku polega na pobudzeniu układu odpornościowego do zwalczania stanu zapalnego. Ta maść wskazana jest przede wszystkim w przypadku świądu. Niweluje też ból i pieczenie.

Posterisan maść

Procto-Glyvenol

Zawiera substancję znieczulającą – chlorowodorek lidokainy, a także składnik wpływający korzystnie na elastyczność naczyń krwionośnych – tribenozyd. Preparat działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwświądowo.

maść Procto-Glyvenol

MAŚĆ NA HEMOROIDY
PROCTO GLYVENOL

Proktosedon

Maść stosowana w leczeniu stanów zapalnych występujących w obrębie hemoroidów zawiera: octan hydrokortyzonu (działanie przeciwzapalne), chlorowodorek cynchokainy (znieczulające), siarczan neomycyny (przeciwbakteryjne), eskulinę (przeciwobrzękowe i przeciwkrwotoczne). Preparat wskazany w ostrych i przewlekłych schorzeniach hemoroidalnych, niweluje takie objawy jak świąd i ból. Stosowany jest też wspomagająco przed i po zabiegach operacyjnych.

Proktosedon maść

PROKTOSEDON MAŚĆ NA HEMOROIDY
CENEO

Rectostop

Maść na podłożu wazelinowym stosowana w zwalczaniu stanów zapalnych hemoroidów oraz śluzówki odbytnicy. Dodatek balsamu peruwiańskiego sprawia, że preparat charakteryzuje się właściwościami antyseptycznymi, przeciwzapalnymi oraz gojącymi rany. Dodatkowo zawiera tlenek cynku, który działa ściągająco i wysuszająco oraz ryboflawinę regenerującą uszkodzoną śluzówkę odbytnicy.

Rectostop maść

RECTOSTOP MAŚĆ NA HEMOROIDY
CENEO

Jak używać maści na hemoroidy? Maści z tymi składnikami stosuje się doodbytniczo, najlepiej dwa razy dziennie, rano i wieczorem oraz po wypróżnieniu. W opakowaniu zwykle znajdziemy aplikator ułatwiający aplikację maści w opuchnięte i obolałe miejsca. Maści nakładamy na umyty odbyt.

Więcej o żylakach odbytu:Hemoroidy czy rak jelita grubego - jak rozróżnić te dwie choroby?Hemoroidy w ciąży - co warto wiedzieć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA