Mamy je wszyscy. Guzki krwawnicze zwane hemoroidami to sploty naczyń krwionośnych, które napełniając się krwią, uszczelniają kanał odbytu. Czasami dochodzi jednak do zapalenia. Guzki puchną, twardnieją i wysuwają się na zewnątrz. To znaczy, że doszło do zapalenia hemoroidów.
Najczęstsze objawy hemoroidów to:
- świąd, pieczenie lub ból odbytu i okolic;
- poczucie niepełnego wypróżnienia się;
- krwawienie i ból w trakcie oddawania stolca;
- wysuwanie guzków na zewnątrz.
Domowe sposoby na zapalenie hemoroidów
W początkach choroby, kiedy guzki wciąż jeszcze po kilku dniach wsuwają się do środka same, można zmniejszyć dolegliwości i przyspieszyć gojenie metodami domowymi. Świetne efekty daje np. wyziębianie. Polega na tym, że w chustkę lub ściereczkę zawijamy kawałek lodu i przykładamy na kilka minut do bolącego miejsca.
Wówczas zmniejsza się stan zapalny, guzek obkurcza się i najczęściej po pewnym czasie sam wsuwa do środka. Pomocne bywają też nasiadówki np. z kory dębu. Jeśli jednak to nie pomoże,warto sięgnąć po maść.
Pozbądź się hemoroidów za pomocą 3 domowych sposobów
Skuteczne maści na hemoroidy
Najlepsze są produkty, w skład których wchodzą równocześnie dwa składniki: tribenozyd i lidokaina. To połączenie dobrze uśmierza świąd i ból. Tribenozyd ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwświądowe, natomiast lidokaina wykazuje działanie znieczulające, działa bowiem na nerwy czuciowe. Pomaga bardzo szybko.
Najpopularniejsze maści na hemoroidy to:
Aesculan
Maść na bazie wazeliny, lanoliny i parafiny. Zawiera wyciąg z kory kasztanowca, który uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne oraz usprawnia krążenie. Preparat wzbogacony jest chlorowodorkiem lidokainy, który miejscowo znieczula.
Avenoc
Zrobiona na bazie lanoliny i wazeliny. Zawiera adrenalinę, która obkurcza naczynia krwionośne oraz zmniejszający świąd chlorowodorek amyleiny. W składzie ma też wyciągi z ziarnopłonu wiosennego, który działa odkażająco i łagodząco oraz przeciwzapalną i przeciwbólową piwonię lekarską.
Posterisan
Maść na bazie lanoliny i wazeliny. Zawiera też kultury bakterii, ponieważ działanie leku polega na pobudzeniu układu odpornościowego do zwalczania stanu zapalnego. Ta maść wskazana jest przede wszystkim w przypadku świądu. Niweluje też ból i pieczenie.
Procto-Glyvenol
Zawiera substancję znieczulającą – chlorowodorek lidokainy, a także składnik wpływający korzystnie na elastyczność naczyń krwionośnych – tribenozyd. Preparat działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwświądowo.
Proktosedon
Maść stosowana w leczeniu stanów zapalnych występujących w obrębie hemoroidów zawiera: octan hydrokortyzonu (działanie przeciwzapalne), chlorowodorek cynchokainy (znieczulające), siarczan neomycyny (przeciwbakteryjne), eskulinę (przeciwobrzękowe i przeciwkrwotoczne). Preparat wskazany w ostrych i przewlekłych schorzeniach hemoroidalnych, niweluje takie objawy jak świąd i ból. Stosowany jest też wspomagająco przed i po zabiegach operacyjnych.
Rectostop
Maść na podłożu wazelinowym stosowana w zwalczaniu stanów zapalnych hemoroidów oraz śluzówki odbytnicy. Dodatek balsamu peruwiańskiego sprawia, że preparat charakteryzuje się właściwościami antyseptycznymi, przeciwzapalnymi oraz gojącymi rany. Dodatkowo zawiera tlenek cynku, który działa ściągająco i wysuszająco oraz ryboflawinę regenerującą uszkodzoną śluzówkę odbytnicy.
Jak używać maści na hemoroidy? Maści z tymi składnikami stosuje się doodbytniczo, najlepiej dwa razy dziennie, rano i wieczorem oraz po wypróżnieniu. W opakowaniu zwykle znajdziemy aplikator ułatwiający aplikację maści w opuchnięte i obolałe miejsca. Maści nakładamy na umyty odbyt.
Więcej o żylakach odbytu:Hemoroidy czy rak jelita grubego - jak rozróżnić te dwie choroby?Hemoroidy w ciąży - co warto wiedzieć?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!