Nowa antykoncepcja w dobie koronawirusa – dla kogo nowe tabletki antykoncepcyjne? Zalety stosowania

nowa antykoncepcja fot. Adobe Stock
Nowe tabletki antykoncepcyjne nie zawierają estradiolu i są bezpieczniejsze dla organizmu, ich stosowanie jest równie skuteczne jak innych doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Polscy specjaliści z dziedziny ginekologii zalecają, aby rozważyć zmianę antykoncepcji na nowe metody, szczególnie w dobie pandemii COVID-19.
/ 21.09.2020 09:25
nowa antykoncepcja fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Nowa antykoncepcja - dla kogo i po co?
  2. Zalety nowej antykoncepcji

Komu i dlaczego potrzebna jest nowa antykoncepcja?

Nowa antykoncepcja w dobie pandemii COVID-19 zyskała na znaczeniu. Jest ona zalecana szczególnie pacjentkom o wyższym ryzyku rozwoju powikłań sercowo-naczyniowych, szczególnie jeśli mają dodatni wynik testu na koronawirusa – przekonują polscy specjaliści w dziedzinie ginekologii, którzy jako jedni z pierwszych na świecie, wydali stanowisko dotyczące poradnictwa w zakresie antykoncepcji hormonalnej w dobie pandemii COVID-19.

Wybitni eksperci, prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, prof. Małgorzata Jerzak, prof. Tomasz Paszkowski, prof. Artur Jakimiuk, prof. Robert Spaczyński i prof. Jan Kotarski, zalecają na podstawie wytycznych płynących z całego świata, rozważenie u niektórych pacjentek zmiany antykoncepcji hormonalnej na bezpieczniejszą dla układu krążenia. A dokładniej na antykoncepcję w formie doustnej bez estradiolu (syntetycznego estrogenu, powszechnego składnika tabletek antykoncepcyjnych) lub na antykoncepcję niehormonalną (np. wkładkę domaciczną). Dotyczy to szczególnie pacjentek z ryzykiem wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych oraz takich, które ponadto mają dodatni test na COVID-19.

Publikowane przez ostatnie lata badania pokazały, że często stosowana złożona antykoncepcja hormonalna (estrogenowo-progestagenowa) zwiększa ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ). Rekomendacje polskich ekspertów, dotyczące zastosowania nowej antykoncepcji, wynikają z faktu, że COVID-19 również wiąże się z podwyższonym ryzykiem incydentów sercowo-naczyniowych (a w rezultacie wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu). Te dwa czynniki ryzyka tworzą groźną mieszankę dla pacjentek.

Jednym z rozwiązań proponowanych przez polskich specjalistów jest zastosowanie nowych tabletek antykoncepcyjnych niezawierających estrogenu, a wyłącznie drospirenon (jest to rodzaj progestagenu), które są dostępne na polskim rynku od lutego 2020 roku.

Ze względu na towarzyszące COVID-19 zaburzenia prozakrzepowe, preferuje się metody antykoncepcji wyłącznie oparte na progestagenach. Niekoniecznie z całkowitym odrzuceniem antykoncepcji zawierającej estrogen, ale z ostrożnym jej aplikowaniem u wyselekcjonowanych pacjentek. Poleca się antykoncepcję progestagenną z jej najłatwiej dostępną formą, jaką jest forma doustna
– wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Zalety nowej antykoncepcji

Nowe tabletki antykoncepcyjne bez estradiolu z drospirenonem zanim zostały wprowadzone na rynek były dokładnie przebadane. W sumie wykonano 18 badań klinicznych. Tabletki okazały się bezpieczniejsze, niż te z estradiolem. Co najważniejsze, nie podnosiły ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, czego dowiodły wyniki analizy obejmującej 20 tys. cykli antykoncepcyjnych u ponad 2 tys. pacjentek.

Nowa tabletka antykoncepcyjna z drospirenonem bez estradiolu ma korzystny wpływ na wiele dodatkowych czynników związanych ze zdrowiem: u kobiet z nieznacznie podwyższonym ciśnieniem powoduje obniżenie ciśnienia krwi, zauważono też, że nie powoduje przyrostu masy ciała, również u pacjentek z nadwagą czy otyłością. Preparat jest bezpieczny dla kobiet karmiących piersią. Ponadto u wielu kobiet z bolesnym miesiączkowaniem, udało się w znacznym stopniu dzięki tym tabletkom złagodzić dolegliwości bólowe związane z miesiączką
– wylicza prof. dr hab. n. med. Artur Jakimiuk z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. 

Skuteczność nowych tabletek antykoncepcyjnych jest wysoka, porównywalna z innymi doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Produkt ten przeznaczony jest zarówno dla młodych, jak i dojrzałych kobiet. A zdaniem ekspertów, może być z powodzeniem stosowany również po zakończeniu pandemii COVID-19.

Artykuł powstał na podstawie wypowiedzi ekspertów podczas konferencji „Antykoncepcja w dobie pandemii SARS-CoV-2”.

Więcej na temat antykoncepcji:
Antykoncepcja - 5 skutecznych metod zapobiegania ciąży
Jak działa spirala antykoncepcyjna - zalety i wady, cena
Wkładka Mirena - działanie, zakładanie spirali, cena
PREZERWATYWY: jak zakładać prezerwatywę i inne ciekawostki
Wskaźnik Pearla - skuteczność antykoncepcji

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA