O czym warto pamiętać stosując leki bez recepty?

Leki, nawet te dostępne bez recepty, mogą wchodzić z interakcje z innymi lekami lub pożywieniem. Warto skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem lub farmaceutą, by wykluczyć możliwe powikłania. Poznaj najważniejsze zasady stosowania tych preparatów.
/ 19.12.2013 14:02

fot. Fotolia

Kiedy i jak długo stosować leki bez recepty?

Stosowanie leków bez recepty jest zalecane w sytuacjach, gdy dolegliwość, którą chcesz złagodzić, pojawia się rzadko i dość szybko ustępuje. Częste i/lub długotrwale utrzymujące się objawy wymagają konsultacji lekarza – zwłaszcza jeśli intensywny ból lub gorączka trwają powyżej 3 dni.

Gdzie kupować leki bez recepty?

Kupuj leki w aptece, bo tam są przechowywane w odpowiednich warunkach. Leki szczególnie nie lubią światła słonecznego i wysokiej temperatury. Nie możesz mieć  pewność, że te wymagania są spełnione w kioskach czy na stacjach benzynowych. Przypomnij sobie widok leków wystawionych za wizytną w słoneczny letni dzień.

Termin ważności

Przed każdym zażyciem leku sprawdzaj datę przydatności na opakowaniu! Często zbyt długo przechowujemy popularne leki, a te mogą się przeterminować.

Ciąża i karmienie piersią

W czasie ciąży i karmienia piersią sprawdzaj każdy lek, który stosujesz. Możliwości  stosowania uzależnione są od okresu ciąży, w którym aktualnie się znajdujesz. Zawsze pytaj farmaceutę lub lekarza, czy lek nie ma przeciwwskazań do stosowania w ciąży i okresie laktacji. Szczególnie wnikliwie studiuj ulotkę.

Warto wiedzieć: Jak podawać dziecku leki bez recepty?

Leki stale przyjmowane

Jeśli jesteś chory przewlekle i przyjmujesz stale jakiekolwiek leki zapisane przez lekarza, sięgaj po preparaty dostępne bez z recepty z dużą nieufnością! Ustal z lekarzem, jakich leków bez recepty nie wolno Ci stosować. W aptece poinformuj farmaceutę o lekach, które przyjmujesz (może przynieść nawet ulotkę). Jeśli kupujesz leki poza apteką – dokładnie przeczytaj ulotkę głównie część dotyczącą interakcji! Nieostrożność może się skończyć powikłaniami.

Alergicy

Osoby uczulone na jakiekolwiek substancje chemiczne powinny zawsze dokładnie sprawdzać skład kupowanego leku. Jeżeli występuje w nim substancja uczulająca, nie należy go stosować.

Czytaj ulotki

Zawsze czytaj ulotkę informacyjną dołączoną do leku zakupionego bez recepty. Szczególnie z częścią dotyczącą składu, zasad stosowania i przeciwwskazań. Nie ulegaj przerażeniu, widząc listę działań niepożądanych i skutków ubocznych. Występują one niezwykle rzadko. Sytuacje, w których stosowanie leku jest ryzykowne, wymienione są w przeciwwskazaniach.

Nie przedawkuj leków

Zawsze sprawdzaj, jakie substancje aktywne zawiera lek. Preparaty o innej nazwie zawierają często tę samą substancję czynną. Przyjmowanie leków o różnej nazwie handlowej z podobną zawartością może spowodować przedawkowanie. Dlatego kupuj leki w aptece i najlepiej od razu wszystkie, jakie zamierzasz stosować, aby farmaceuta mógł sprawdzić, czy nie kumulują się dawki lub leki nie wchodzą w szkodliwe interakcje.

Podawanie leków dzieciom oraz stosowanie leków przez kobiety ciężarne i karmiące wymaga szczególnych środków ostrożności i konsultacji z lekarzem.

Polecamy: Czy leki bez recepty są bezpieczne dla wątroby?

Fragment poradnika "Jak bezpiecznie stosować leki dostępne bez recepty" (Medicover). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA