Otyłość uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Jednym ze sposobów jej leczenia jest farmakoterapia. Lekiem na receptę przeznaczonym do redukcji masy ciała jest m.in. orlistat. Jak działa na odchudzanie?
Spis treści:
- Orlistat na odchudzanie – co to za lek?
- Orlistat na odchudzanie – działanie
- Orlistat na odchudzanie – wskazania do stosowania
- Orlistat na odchudzanie – dawkowanie
- Skuteczność leku orlistat
- Skutki uboczne stosowania leku orlistat
- Orlistat na odchudzanie – przeciwwskazania
Orlistat na odchudzanie – co to za lek?
Lek orlistat (tetrahydrolipostatyna) jest lekiem hamującym działanie enzymów w przewodzie pokarmowym (lipazy), dzięki czemu o około 30% zmniejsza wchłanianie tłuszczów przyjętych wraz z pożywieniem. Lek jest przyjmowany doustnie. Jest przeznaczony do stosowania u osób otyłych jednocześnie z umiarkowanie niskokaloryczną dietą.
Lek orlistat jest jednym z niewielu leków zarejestrowanych w Polsce do leczenia otyłości. Jest to jedyny lek na rynku, który powoduje tzw. biegunki tłuszczowe. Niestety pacjenci niechętnie stosują go właśnie ze względu na to działanie. Nie u każdej osoby będzie on też skuteczny
– mówi dr hab. Karolina Kędzierska-Kapuza, specjalista nefrologii i diabetologii, prowadząca konto diabetolog_nefrolog na Instagramie.
Orlistat na odchudzanie – działanie
Lek orlistat występuje w formie długodziałających kapsułek i praktycznie nie ulega wchłonięciu w przewodzie pokarmowym. Jest całkowicie wydalany z moczem i kałem. Istotą działania orlistatu jest hamowanie wchłaniania tłuszczów i zmniejszanie ilości przyjmowanych kalorii, co prowadzi do obniżenia masy ciała.
Lek po trafieniu do przewodu pokarmowego poprzez zahamowanie działania enzymów powoduje zatrzymanie przemiany spożytych trójglicerydów do ulegających wchłonięciu wolnych kwasów tłuszczowych i monoglicerydów. Działanie leku wiąże się z koniecznością wydalenia nadmiaru tłuszczów z układu trawiennego, dlatego już po dobie od zastosowania leku pojawia się zwiększenie zawartości tłuszczu w stolcu.
Orlistat na odchudzanie – wskazania do stosowania
Orlistat na odchudzanie jest wskazany u:
- pacjentów z otyłością, z indeksem masy ciała (BMI) równym lub większym niż 30 kg/m2,
- pacjentów z nadwagą, z indeksem masy ciała (BMI) równym lub większym niż 28 kg/m2.
Orlistat na odchudzanie – dawkowanie
Dawkowanie leku orlistat wynosi 120 mg (1 kapsułka) 3 razy na dobę. Lek należy przyjąć przed każdym głównym posiłkiem, w czasie posiłku lub w ciągu 1 godziny po nim. Jeśli pacjent nie spożywa posiłku lub gdy posiłek nie zawiera tłuszczu, lek należy pominąć. Kapsułkę popija się wodą.
Skuteczność leku orlistat
W wieloośrodkowym randomizowanym badaniu oceniającym skuteczność leku orlistat uzyskano średni spadek wagi u badanych wynoszący 9,8% początkowej masy ciała. Część pacjentów (37%) straciła więcej niż 10% wyjściowej masy ciała. W innym badaniu, w którym sprawdzano skuteczność leku orlistat, średnia redukcja masy ciała wynosiła 4,65 kg po 24 tygodniach terapii. Poza tym zmniejszyło się BMI, obwód talii średnio o prawie 5 cm, poprawie uległy także wyniki cholesterolu.
Warunkiem skuteczności działania leku jest jednoczesne stosowanie umiarkowanie niskokalorycznej diety (ok. 30% powinny stanowić tłuszcze). W trakcie stosowania orlistatu zaleca się spożywanie 3 głównych zrównoważonych posiłków dziennie (z zawartością białka, węglowodanów i tłuszczów). Ważne, aby w codziennym jadłospisie znalazło się sporo warzyw i owoców.
Jeśli w ciągu 12 tygodni nie uzyskano zmniejszenia masy ciała o co najmniej o 5% w stosunku do masy ciała na początku leczenia, należy przerwać stosowanie leku.
Skutki uboczne stosowania leku orlistat
Głównym skutkiem ubocznym stosowania orlistatu jest pojawienie się tłustych biegunek. Pacjenci mogą skarżyć się na:
- tłuste plamy na bieliźnie (plamienie tłuszczowe),
- gazy z oleistymi plamami na ubraniu,
- parcia na stolec,
- luźne stolce,
- biegunka,
- trudności w kontrolowaniu wypróżnień,
- ból lub dyskomfort w odbytnicy,
- ból głowy,
- ból brzucha,
- nieregularne miesiączki,
- choroby dziąseł i zębów,
- niepokój,
- zmęczenie,
- obniżenie stężenia glukozy we krwi (u chorych na cukrzycę typu 2).
W przypadku odstawienia leku normalne stolce powracają po ok. 48-72 godzinach.
Czasami leczenie orlistatem powoduje poważniejsze działania niepożądane, np. reakcję alergiczną (świąd, wysypka, wymioty, duszność), uchyłki jelita, zapalenie wątroby, kamicę żółciowa lub zapalenie trzustki.
Lek orlistat może też niekorzystnie wpływać na wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A,D, E i K. Warto rozważyć suplementację, ale wcześniej trzeba skonsultować się z lekarzem.
Orlistat na odchudzanie – przeciwwskazania
Chociaż orlistat uważany jest za lek bezpieczny i w miarę dobrze tolerowany nie każdy może go stosować. Nie jest wskazany w przypadku:
- BMI niższy niż 28,
- nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu,
- zespół złego wchłaniania,
- cholestaza (zastój żółci),
- karmienie piersią,
- ciąża,
- wiek poniżej 18 lat.
Należy uważać na stosowanie orlistatu z niektórymi lekami. Preparat może osłabiać działanie np. leków przeciwpadaczkowych, co zwiększa ryzyko wystąpienia ataku. Może wpływać na działanie leków przeciwzakrzepowych, dlatego pacjenci stosujący inne środki farmakologiczne powinni poradzić się lekarza przed zastosowaniem orlistatu.
Czytaj także:
Bupropion + naltrekson to skuteczny lek na odchudzanie. Jak działa i jakie efekty można osiągnąć?
Tirzepatyd na odchudzanie. Nowy lek pomaga schudnąć nawet o ponad 20 kg
Zastrzyki na odchudzanie: rewolucja w leczeniu otyłości, czy przelotna moda? Jak działają i kto może z nich skorzystać?
Metformina na odchudzanie - skuteczność i działania niepożądane. Kto może przyjmować metforminę, żeby schudnąć?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!