Paracetamol w ciąży fot. Adobe Stock

Paracetamol w ciąży - jaka jest bezpieczna dawka

Paracetamol w ciąży stosuje się po konsultacji z lekarzem. Na dobę maksymalnie można przyjąć max. 8 tabletek przeciwbólowych o zawartości 500 mg substancji. Jednorazowo można przyjąć 1-2 tabletki. Stosuj APAP.
Edyta Liebert / 17.01.2020 12:41
Paracetamol w ciąży fot. Adobe Stock

Paracetamol uchodzi za środek, który w ciąży w bezpiecznych dawkach nie zagraża zdrowiu dziecka. Wiesz, jaka dawka jest dopuszczalna?

Paracetamol w ciąży - bezpieczna dawka

To pytanie jest dość podchwytliwe, ponieważ paracetamol w ciąży powinien być dawkowany zgodnie z zaleceniami lekarza w indywidualnych przypadkach i zgodnie z chorobowymi wskazaniami.

Jeśli dolegliwości, np. migrena, ból głowy w ciąży są dokuczliwe, warto posiłkować się informacjami zawartymi w ulotce i wziąć zwykły APAP (nie APAP Extra) na własną rękę. Paracetamol w ciąży jest bezpieczniejszy, niż ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy. Pamiętaj, że:

  • 1 tabletka paracetamolu zawiera zazwyczaj 500mg substancji czynnej.
  • Kobieta w ciąży zazwyczaj mogą przyjmować 1-3g dziennie, czyli 2-6 tabletek.
  • Osoby dorosłe mogą wziąć max. 8 tabletek na dobę.
  • Jednorazowo można wziąć 1-2 tabletki paracetamolu w ciąży. 

Kiedy możesz brać paracetamol w ciąży

  • przy ostrym i nawracającym bólu głowy,
  • w przypadku migreny,
  • przy bólu zęba, kręgosłupa, mięśni
  • przy kamicy nerkowej,
  • podczas stanów zapalnych i grypowych, przeziębieniu w ciąży
  • przy bólach pooperacyjnych, związanych ze złamaniami, skręceniami czy zwichnięciami.

Paracetamol w ciąży: ryzyko dla dziecka

Badania nad potencjalną szkodliwością paracetamolu na płód i korelacjami między tą substancją a występowaniem np. ADHD u dzieci trwają od lat i nieustannie są poddawane w wątpliwość.

Grupy badanych kobiet i dzieci nie są reprezentatywne, a wyniki - miarodajne. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków przedstawiła klasyfikację leków podzieloną ze względu na szkodliwość lub bezpieczeństwo stosowania w trakcie ciąży.

Paracetamol znalazł się w kategorii B, co oznacza, że jest stosunkowo bezpiecznym lekiem dla kobiet w ciąży. Niemniej jednak każdy lek stosowany w długotrwały lub/i częsty nie pozostanie bez śladu na organizmie matki lub dziecka - z tego powinna sobie zdawać sprawę każda przyszła matka.

Wykazano, że zbyt długie i zbyt częste stosowanie paracetamolu w ciąży może powodować wady rozwojowe dziecka i przyczyniać się do pojawienia się ADHD u dziecka, autyzmu lub astmy (w oparciu o kilka badań naukowców różnych narodowości).

Warto pamiętać, że paracetamol w ciąży zadziała na objawy, ale nie zlikwiduje ich źródła. Gorączka w ciąży nie jest groźna dla płodu, a zastosowanie paracetamolu na nią nie jest już mu obojętne. Przyjmowanie paracetamolu (APAP-u) w ciąży jest opcjonalne i często dobrowolne. 

Więcej o ciąży: Lekarz o paracetamolu w ciążyIle możesz pić kawy w ciąży?Kosmetyki zakazane w ciąży - analiza składów

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!