Paracetamol w ciąży – bezpieczna dawka i możliwy wpływ na płód

paracetamol w ciąży fot. Adobe Stock, gpointstudio
Paracetamol w ciąży stosuje się po konsultacji z lekarzem. Na dobę maksymalnie można przyjąć maksymalnie 8 tabletek przeciwbólowych o zawartości 500 mg paracetamolu. Jednorazowo można przyjąć 1-2 tabletki. Paracetamol w ciąży powinien być stosowany tylko doraźnie i najlepiej w jak najmniejszych skutecznych dawkach.
/ 07.07.2022 12:41
paracetamol w ciąży fot. Adobe Stock, gpointstudio

Z racji tego, że w czasie ciąży zmienia się metabolizm leków, a większość z nich przechodzi przez łożysko i może działać na płód, to nawet przyjmowanie tak popularnego leku jak paracetamol, wymaga ostrożności, a często też konsultacji z lekarzem. Kiedy można przyjmować paracetamol w ciąży i w jakiej dawce?

Spis treści:

  1. Paracetamol w ciąży - kiedy można stosować?
  2. Ile paracetamolu w ciąży można przyjąć?
  3. Paracetamol w ciąży - ryzyko dla dziecka
  4. Zasady bezpiecznego stosowania leków w ciąży

Paracetamol w ciąży - wskazania do stosowania

Paracetamol jest uznawany za najbezpieczniejszy lek stosowany w leczeniu bólu lub gorączki w czasie całej ciąży. Jednak należy pamiętać, że powinien być przyjmowany tylko doraźnie i możliwie najkrócej. Paracetamol w ciąży można stosować na takie dolegliwości, jak:

  • ból głowy,
  • migrena,
  • ból zęba, kręgosłupa, mięśni,
  • kamica nerkowa,
  • stany zapalne,
  • grypa, przeziębienie w ciąży
  • bóle pooperacyjne, związane ze złamaniami, skręceniami czy zwichnięciami.

Jeśli jest konieczność dłuższego podawania leku przeciwbólowego, to według specjalistów ibuprofen wydaje się być lepszym wyborem, ale tylko w I i II trymestrze ciąży.

Ile paracetamolu w ciąży można przyjąć?

Jak już wspomniano, zasada przyjmowania paracetamolu w ciąży jest taka, aby lek ten stosować tylko doraźnie i jak najkrócej. Paracetamol jest uważany za bezpieczny w czasie ciąży w dawce 1-4 g na dobę. Jest to standardowa dawka. 

Paracetamol w ciąży jest bezpieczniejszy niż ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy. Pamiętaj, że:

  • 1 tabletka paracetamolu zawiera zazwyczaj 500 mg substancji czynnej (są też produkty z większą dawką w jednej tabletce - 1000 mg - dlatego czytaj ulotkę!). 
  • Jednorazowo można wziąć 1-2 tabletki (500-1000 mg) paracetamolu w ciąży. 
  • Kobiety w ciąży zazwyczaj mogą przyjmować 1-4 g paracetamolu dziennie, czyli 2-8 tabletek, ale najlepiej ograniczać dawkę dobową do minimum.
  • Przerwy między poszczególnymi dawkami powinny wynosić co najmniej 4 godziny!

Sprawdź też: Jak leczyć katar w ciąży

Paracetamol w ciąży - ryzyko dla dziecka

Według wielu badań paracetamol nie wykazuje szkodliwego działania na płód, działania teratogennego czy toksycznego, nie zwiększa też ryzyka poronienia oraz przedwczesnego porodu.

Trzeba jednak pamiętać, że paracetamol jest lekiem, który stosunkowo łatwo przedawkować. Znajduje się w różnorodnych preparatach, w tym złożonych, które mają inne nazwy handlowe, a przez to nieopatrznie może dojść do przyjęcia zbyt dużej ilości leku.

Paracetamol przenika przez łożysko (do pokarmu kobiecego również). Trzeba też pamiętać o tym, że płód ma ograniczone możliwości rozkładu leków z powodu niedojrzałości wątroby i nietrudno o toksyczne zatrucie przy przyjęciu zbyt dużej ilości paracetamolu przez ciężarną.

Naukowcy badają paracetamol również pod kątem związku między tą substancją a występowaniem np. ADHD u dzieciWykazano, że istnieje związek stosowania paracetamolu w ciąży z pojawieniem się ADHD, autyzmu lub astmy u dziecka (w oparciu o kilka badań naukowców różnych narodowości). Nie wiadomo jednak, jak długie czy częste stosowanie leku może podnosić ryzyko.

Warto też dodać, że w obowiązującej przez wiele lat klasyfikacji leków FDA (Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków) paracetamol znalazł się w kategorii B, co oznacza, że jest stosunkowo bezpiecznym lekiem dla kobiet w ciąży. Niemniej jednak każdy lek stosowany w długotrwały lub/i częsty sposób może wywierać wpływ na zdrowie dziecka i matki.

Przeczytaj też: Jakich ziół nie wolno stosować w ciąży?

Zasady bezpiecznego stosowania leków w ciąży

Stosowanie leków w ciąży zawsze powinno być poprzedzone konsultacją lekarską. Jest to okres wyjątkowy, w którym organizm kobiety funkcjonuje inaczej niż zwykle, a jednocześnie kobieta odpowiada również za zdrowie dziecka. Oto kilka ważnych zasad bezpiecznego stosowania leków w czasie ciąży: 

  • Stosowanie leków należy ograniczyć do koniecznego minimum. Jeśli nie musisz, nie bierz leku.
  • Wybór leku powinien być poprzedzony analizą przypadku, której dokona tylko lekarz.
  • Lek w ciąży stosuje się tylko wtedy, gdy jest to niezbędne i konieczne, kiedy sytuacja zdrowotna pacjentki tego wymaga oraz gdy ryzyko związane z nieprzyjęciem leku przewyższa ryzyko zdrowotne.
  • Leki w ciąży można stosować w jak najmniejszej skutecznej dawce, przez możliwie najkrótszy czas.
  • Należy wybierać leki, których bezpieczeństwo stosowania jest dobrze poznane.
  • Nie stosować leków, które wcześniej wywołały u ciężarnej reakcje nadwrażliwości.
  • Należy unikać przyjmowania kilku leków jednocześnie.
  • Koniecznie trzeba czytać informacje zawarte w ulotce leku, zwłaszcza część dotyczącą stosowania w ciąży. 
  • Nie należy stosować leków, które mogą działać teratogennie.
  • Nie należy stosować leków długo pozostających w organizmie oraz kumulujących się w tkankach.

Artykuł powstał na podstawie tekstu Edyty Liebert, który pierwotnie został opublikowany 17.01.2020.

Czytaj także:
Jak obliczyć dawkę paracetamolu dla dziecka? Ile dni można go stosować i czy dziecku można podać paracetamol w tabletce?
Jakich leków przeciwbólowych nie można łączyć, a jakie można
Przedawkowanie paracetamolu – przyczyny, objawy i leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!