Spór o homeopatię

Czy leki homeopatyczne mogą mieć działania niepożądane? / fot. Fotolia
Homeopatia, tak jak większość metod medycyny niekonwencjonalnej, jest bardzo kontrowersyjna. Spór na temat działania homeopatii będzie trwał wiecznie, jeżeli naukowo nie uda się potwierdzić jej działania.
/ 04.10.2016 12:17
Czy leki homeopatyczne mogą mieć działania niepożądane? / fot. Fotolia

Obecnie leki homeopatyczne mają duży udział w rynku wszystkich leków i są chętnie wybierane przez pacjentów. Do wyboru preparatów homeopatycznych skłania nas przekonanie o ich „naturalnym” pochodzeniu oraz braku działań niepożądanych. Jednakże większość osób stosujących homeopatię nie jest świadoma, iż działanie tych leków nigdy nie zostało jednoznacznie udowodnione, tak samo jak ich mechanizm działania, który do dziś jest niejasny.

Zalety homeopatii

Zwolennicy leków homeopatycznych jako ich zaletę wymieniają brak działań niepożądanych. Leki te wytwarzane są z naturalnych składników, które następnie są rozcieńczane. Oznacza to, że przyjmowanie tych środków nie może bezpośrednio zaszkodzić, ponieważ zawiera bardzo małe stężenia substancji aktywnej. Z powyższego względu, zdecydowana większość środków homeopatycznych może być zażywana również przez dzieci, kobiety w ciąży czy karmiące.

Kolejną, choć wątpliwą, zaletą homeopatii jest jej skuteczność. Trzeba uczciwie przyznać, iż pomimo wielu prób, skuteczność homeopatii nie została nigdy dotąd potwierdzona naukowo.

Zobacz też: Głóg wzmacnia serce i obniża ciśnienie krwi

Badania kliniczne leków homeopatycznych

Brak jest badań klinicznych, które wykazywałyby efekty kliniczne działania homeopatii.

Obecnie wielkie koncerny produkujące leki homeopatyczne prowadzą badania naukowe nad skutecznością swoich preparatów. Ponadto prowadzone są badania, mające na celu odkrycie i wyjaśnienie mechanizmu działania homeopatii, o ile leki takie w ogóle działają. Jednak z łatwością można spotkać pacjentów, którzy są przekonani o skuteczności preparatów homeopatycznych, które pomogły im zwalczyć chorobę.

Przeciwnicy o homeopatii

Przeciwnicy homeopatii twierdzą, iż jedyna możliwa skuteczność tych leków wynika z prawdopodobnego działania placebo.

Innym zarzutem, stawianym homeopatii jest jej powszechny charakter. Przeciwnicy tej metody wysuwają postulat, iż stosowanie każdego leku w przypadku dzieci czy kobiet w ciąży powinno być konsultowane z lekarzem.

Biorąc pod uwagę, iż leki te nie mają udowodnionej skuteczności, bardzo niebezpieczne może okazać się zawierzenie jedynie homeopatii w przypadku ciężkich chorób. Niejednokrotnie pacjenci, którzy zawiedli się na konwencjonalnej terapii, zniechęceni postanawiają odstawić środki farmakologiczne i stosować jedynie homeopatię. Takie postępowanie może mieć fatalne skutki.

A więc…

Najbezpieczniejszym podejściem wydaje się wypróbowanie tych leków w przypadku łagodnych infekcji, takich jak przeziębienie. Jednakże w przypadku poważniejszych chorób nie należy nimi zastępować leków medycyny konwencjonalnej. Dopóki brak jest naukowego potwierdzenia skuteczności homeopatii, dopóty powinniśmy podchodzić do niej z ograniczonym zaufaniem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA