Sudafed wycofany z obrotu – o jaką serię leku chodzi?

spray do nosa fot. Adobe Stock
Sudafed to lek na katar stosowany zwykle przy przeziębieniu, katarze siennym, grypie i alergicznym nieżycie nosa. Którą jego serię wycofano i dlaczego?
Marta Słupska / 28.01.2019 10:28
spray do nosa fot. Adobe Stock

Kilka dni temu Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał jedną serię leku PecFent – sprayu do nosa używanego przez pacjentów onkologicznych. Teraz mamy do czynienia z wycofaniem kolejnego aerozolu – partii Sudafedu.

Partia Sudafedu wycofana

Podstawą wycofania leku okazało się podejrzenie dotyczące niespełnienia wymagań jakościowych produktu w zakresie sterylności. Chodzi o Sudafed XyloSpray HA areozol do nosa roztwór 1mg/ml, a dokładniej jego serię F143280A o dacie ważności 30.09.2020.

Podmiotem odpowiedzialnym jest McNeil Healthcare (Ireland) Limited (poprzednio: McNeil Products Limited). 

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła decyzja od przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego o podejrzeniu braku spełnienia wymogów jakościowych oraz dobrowolnym wycofaniu serii leku. Decyzja została podjęta w związku z faktem iż nie można wykluczyć niepełnienia wymagań jakościowych produktu w zakresie sterylności
– czytamy w orzeczeniu. 

Jeśli używamy Sudafedu, warto sprawdzić na opakowaniu jego serię. Jeśli jest to F143280A, należy lek zwrócić do apteki. Farmaceuta może zaproponować nam zamiast niego bezpieczny zamiennik.

Zobacz też:
Wszystko o Ketonalu bez recepty: dawkowanie, przeciwwskazania, czy jest bezpieczny dla zdrowia?
Najpopularniejszy lek przeciwalergiczny to ściema? Okazuje się, że bardziej szkodzi niż pomaga

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA