Babcine sposoby na kamienie nerkowe – 8 polecanych metod

Babcine sposoby na kamienie nerkowe fot. Adobe Stock, nettle
W wielu przypadkach kamienie nerkowe są wydalane samoistnie wraz z moczem, co można skutecznie przyspieszyć. Babcine sposoby na kamienie nerkowe to m.in. przepłukiwanie dróg moczowych dużą ilością płynów, zioła o działaniu moczopędnym czy ciepłe okłady.
/ 30.03.2022 13:06
Babcine sposoby na kamienie nerkowe fot. Adobe Stock, nettle

Spis treści:

  1. Czym są kamienie nerkowe?
  2. Nawadnianie 
  3. Zioła na kamienie nerkowe
  4. Liście poziomki na kamienie
  5. Ciepłe okłady i kąpiele
  6. Bieganie po schodach​
  7. Ograniczenie soli
  8. Woda z cytryną na kamienie nerkowe
  9. Ocet jabłkowy na kamienie nerkowe
  10. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Czym są kamienie nerkowe?

Kamienie nerkowe to złogi zbudowane ze składników moczu, które odkładają się w drogach moczowych. Powstawanie kamieni może wywołać kamicę nerkową – chorobę, która dotyczy nawet 15-20% społeczeństwa.

Skłonność do tworzenia się piasku i kamieni nerkowych może wynikać z różnych przyczyn:

  • dużego stężenia w moczu niektórych składników, np. szczawianów, wapnia, fosforanów,
  • wypijania zbyt małej ilości płynów,
  • nadmiernej utraty płynów, np. przy upałach, gorączce,
  • niedoboru potasu,
  • nieprawidłowego stężenia jonów wodorowych w moczu, hamującego rozpuszczenie określonych składników moczu,
  • zatrucia metalami ciężkimi,
  • chorób układu moczowego,
  • predyspozycji genetycznych.

Zaleganie piasku i kamieni w drogach moczowych może przebiegać bez objawów lub powodować różne dolegliwości, w tym: silny ból o charakterze kolki, wymioty, parcie na pęcherz, krwiomocz, złe samopoczucie i zastój moczu, w rezultacie sprzyja też zakażeniom. Z kamieniami nerkowymi można poradzić sobie naturalnymi metodami, które służą przepłukiwaniu dróg moczowych, ale też działają rozkurczowo.

Pij dużo wody

Przepłukiwanie nerek to najskuteczniejszy babciny sposób na kamienie nerkowe. Zalecane jest picie co najmniej 2,5 litra wody  dziennie. Polecana jest woda wysokozmineralizowana, szczególnie wody lecznicze „Jana” lub „Marysieńki”. Trzeba też pamiętać o wypijaniu płynów przed snem, aby w czasie odpoczynku dochodziło do rozpuszczania złogów w drogach moczowych.

Stosuj zioła na kamienie nerkowe

Nasze babcie na kamienie nerkowe polecały zioła o działaniu moczopędnym oraz rozkurczowym, takie jak:

  • liść brzozy – napar  z 1-2 łyżek stołowych ziela zalanych 2 szklankami wrzącej wody wypijaj małymi porcjami w ciągu dnia między posiłkami,
  • liście pokrzywy – gotuj 2 łyżki stołowe pokrzywy w 2 szklankach wody przez 5 minut, pij 2-3 razy dziennie po pół szklanki,
  • ziele nawłoci – pij w formie naparu z 1 łyżki stołowej ziela na 1 szklankę wrzącej wody; zalecane dawkowanie to pół szklanki 2-3 razy dziennie między posiłkami,
  • ziele skrzypu polnego  – odwar przygotowuje się z 1 łyżki stołowej ziela i szklanki wody; całość należy gotować przez 5 minut; pić między posiłkami.
  • korzeń i owoc pietruszki – 1 łyżkę korzenia lub 1 łyżeczkę owoców zalej wrzątkiem, zaparz i wypijaj w ciągu dnia; owoce pietruszki nie powinny być stosowane przez kobiety ciężarne, bo mogą powodować skurcze macicy,
  • korzeń lubczyku – polecany jest napar z 1 łyżki ziela na szklankę wrzącej wody; pij po pół szklanki dziennie kilka razy po jedzeniu,
  • ziele połonicznika – działa moczopędnie i rozkurczowo, zalecany jest odwar z 1 łyżki ziela na 1 szklankę wody,  całość gotować przez 5 minut i wypijać ¼ szklanki między posiłkami kilka razy dziennie.  

Wykorzystaj liście poziomki 

Liście poziomki pozyskiwane w lasach w maju i czerwcu były w medycynie ludowej podstawowym remedium na kamienie nerkowe i inne problemy z drogami moczowymi. To za sprawą moczopędnych właściwości. Oto przepis:

  • Liście poziomki i liście czarnej porzeczki zalej szklanką wrzątku.
  • Parz pod przykryciem 10 minut.
  • Pij 3 szklanki naparu dziennie w podzielonych porcjach. 

Zastosuj ciepłe okłady

W przypadku kamieni nerkowych wskazane jest działanie rozluźniające i rozkurczowe, które ułatwia usuwanie złogów. Taki skutek osiągniemy poprzez ciepłą kąpiel. Można również przykładać ciepłe okłady lub termofor w okolice lędźwi. 

Biegaj po schodach

Nasze babcie na kamienie nerkowe polecały bieganie po schodach. I słusznie, bo dzisiaj tę naturalną metodę zaleca również wielu lekarzy. Oczywiście na ile to możliwe, należy się ruszać, ponieważ rosną wtedy szanse na przesunięcie się lub rozkruszenie złogu i jego wydalenie.

Ogranicz spożycie soli

Ograniczenie spożycia soli jest zalecane przy kamieniach nerkowych, ponieważ nadmiar tej przyprawy prowadzi do zwiększonego usuwania wapnia do moczu, co skutkuje odkładaniem się tego pierwiastka w postaci złogów.

Nie tylko ogranicz dodawanie soli do jedzenia, ale pamiętaj też, że sól znajduje się w wielu produktach spożywczych: przyprawach, kiszonkach, fast-foodach, gotowych zupach, a nawet słodyczach. Pożyteczne może być również ograniczenie białka zwierzęcego (które także zwiększa wydalanie wapnia z moczem).

Pij wodę z cytryną 

Babcie, które polecają wodę z sokiem z cytryny na kamienie nerkowe, wiedzą, co robią. Cytrusy zwiększają przemianę puryn, związków zawartych m.in. w mięsie, które sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych (przy kamicy moczanowej). Dlatego zalecane jest picie wody z sokiem z cytryny, ale też zjadanie owoców cytrusowych.  

Stosuj ocet jabłkowy

Jednym z domowych babcinych sposobów na kamienie nerkowe jest picie mieszanki na bazie octu:

  • rozpuść 2 łyżki octu jabłkowego w szklance wody,
  • dodaj 2 łyżki soku z cytryny,
  • wypijaj mieszankę przed posiłkami.

Według osób polecających ten sposób kwas octowy skutecznie rozpuszcza złogi nerkowe.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli  powstaniu kamieni nerkowych towarzyszy ostry ból, domowe środki zaradcze mogą nie wystarczyć. Konieczne będą leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Kamienie nerkowe mogą blokować ujścia przewodów moczowych i prowadzić do groźnych powikłań, dlatego w razie braku efektów leczenia domowymi sposobami, trzeba udać się do lekarza.

Źródła:
J. Jambor, Fitoterapia chorób układu moczowego, Przegląd Urologiczny 2012/1 (71),
J. Lutomski, J. Hasik, Fitoterapia w urologii, Postępy Fitoterapii 4/2000, s. 8-12,
K. Janicki, Domowy poradnik medyczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Czytaj także:
Ból nerek sygnałem wielu chorób. Jak rozpoznać przyczynę i co robić?
Co jest dobre dla nerek? 10 sposobów na zachowanie nerek w dobrej formie
Niewydolność nerek (ostra i przewlekła) – przyczyny, objawy, leczenie, dieta
Zapalenie nerek - objawy, dieta, leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA