Chaber bławatek jako roślina lecznicza

Chaber bławatek (Centaurea cyanus L.) jest świetnym surowcem zielarskim. Zobacz na jakie dolegliwości warto go stosować!
/ 08.09.2008 22:56

Chaber bławatek (Centaurea cyanus L.) jest świetnym surowcem zielarskim. Zobacz na jakie dolegliwości warto go stosować!

Czytaj też: Krwawnik - kobiece zioło

Chaber bławatek jako roślina lecznicza

Fot. Fotolia

Warto przeczytać: Żywokost - zapomniane zioło

Chaber bławatek jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią z rodziny Złożonych, występującą w Europie i Azji. W Polsce rośnie jako pospolity chwast w całym kraju. Surowcem zielarskim jest kwiat chabru bławatka (Flos Cyani). Kwiaty zebrane w koszyczki osadzone są na końcach rozgałęzień pędów. Na brzegu koszyczka kwiaty języczkowe są barwy chabrowo-niebieskiej, czasem białe, różowe lub brunatnopąsowe.

Właściwości lecznicze chabrów:

  • W chorobach układu moczowego - działanie moczopędne

Wodne wyciągi z kwiatów chabru wywierają dość silne działanie moczopędne. Zwiększają, czasem kilkakrotnie, ilość wydzielanego moczu, tym więcej, im silniejsze było zahamowanie jego wydzielania. Działanie to przypisuje się glikozydom antocyjanowym.

  • W chorobach nerek - działanie przeciwzapalne

Napary z kwiatów chabru stosuje się doustnie w przewlekłych, mało nasilonych chorobach nerek, połączonych ze skąpym wydzielaniem moczu oraz obrzękach spowodowanych zatrzymaniem wody i soli w ustroju. Pomocniczo w stanach zapalnych kłębków i miedniczek nerkowych, a także w kamicy nerkowej. Natomiast wraz z innymi ziołami również w niedostatecznym przepływie żółci do dwunastnicy.

  • W chorobach oczu i skóry głowy - działanie przeciwbakteryjne

Kwiaty chabru wykazują również łagodne działanie żółciopędne oraz przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, wykorzystywane w niektórych chorobach oczu. Zewnętrznie stosuje się napar z kwiatów chabru w postaci przymoczek w zapaleniu brzegów powiek oraz spojówek, a także w nadwrażliwości na intensywne promieniowanie z ekranów telewizyjnych i monitorów komputera. Ponadto stosuje się go do zmywania owłosionej skóry głowy w łupieżu i grzybicy.

Jak wykonać napar oczny z chabrów?

Napar oczny: zmieszać 4 łyżki kwiatów chabru, 3 łyżki ziela świetlika i 2 łyżki kwiatów rumianku. Zalać 2 łyżki mieszanki 1 szklanką wrzącej wody i naparzać pod przykryciem 15 minut. Odstawić na 15 minut, przecedzić. Przykładać ciepłe przymoczki na oczy w stanach zapalnych, kilkakrotnie w ciągu dnia.

To ciekawe: Mięta pieprzowa - właściwości i zastosowanie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA