Czosnek do ucha – czy pomaga na ból i zapalenie ucha?

czosnek do ucha fot. Fotolia
Czosnek jest znany z właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwzapalnych. Stosowany jest przede wszystkim doustnie. Znaną od dawna metodą jest również wkładanie czosnku do ucha, co ma na celu łagodzenie bólu i stanu zapalnego.
Marta Słupska / 29.10.2020 10:04
czosnek do ucha fot. Fotolia

Chociaż wkładanie czosnku do ucha może budzić zastrzeżenia, to jednak ta znana od dawna metoda na ból i stan zapalny ucha ma swoje uzasadnienie. Niestety nie ma zbyt wielu dowodów na jej skuteczność. Pewne jest, że przy stosowaniu czosnku na ból ucha trzeba zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, ponieważ znane są przypadki zainfekowania ucha w wyniku dostania się fragmentów czosnku głęboko do przewodu słuchowego.

Czosnek do ucha – dlaczego może pomóc?

Czosnek ma udowodnione właściwości antybakteryjne i uśmierzające ból oraz przeciwzapalne. Od dawna wiadomo, że czosnek jest skutecznym środkiem w walce z infekcjami bakteryjnymi – a takie często powodują ból ucha. Zwolennicy stosowania czosnku do ucha uważają, że ta metoda może też pomóc zlikwidować obrzęki, gorączkę i bóle głowy.

Czytaj też: Czosnek na przeziębienie.

Istnieje niewielkie badanie z udziałem 103 dzieci, które pokazało, że stosowanie naturalnych kropel do uszu zawierających m.in. ekstrakt z czosnku pomagało w leczeniu zapalenia ucha środkowego. Ta metoda okazała się równie skuteczna w łagodzeniu bólu, co krople do uszu dostępne w aptekach bez recepty. 

Czosnek do ucha - jak to zrobić?

Metoda stosowania czosnku do ucha jest bardzo prosta. W przypadku odczuwania dolegliwości bólowych ucha należy:

  1. Obrać i umyć nieduży ząbek czosnku, następnie owinąć go w kawałek czystej chusteczki higienicznej lub gazy.
  2. Przygotowane zawiniątko trzeba umieścić delikatnie w uchu – nie za głęboko – i pozostawić na kilka godzin.
  3. Jeśli to możliwe, czosnek można zostawić w uchu na noc (musi to być jednak na tyle duży kawałek, żeby nie wpadł do środka!)

Ten sposób jest zalecany tylko wtedy, gdy ucho dopiero lekko zaczyna kłuć lub gdy oczekujemy na wizytę u specjalisty – nie należy stosować go przy dużym bólu lub wtedy, gdy przez dłuższy czas ból nie ustępuje. W takim przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza, który może przepisać antybiotyk.

Źródło: H.A. Cohen i inni, Efficacy of Naturopathic Extracts in the Management of Ear Pain Associated With Acute Otitis Media, Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine, lipiec 2001.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 04.11.2016.

Więcej metod na problemy z uszami:
Domowe sposoby na ból ucha - znane i mniej znane
Zatkane ucho - 3 najczęstsze przyczyny + rady, co na zatkane ucho
Ucho ostro zapalone
Jak zwalczyć ból ucha domowymi sposobami?
Przewiane ucho - objawy i leczenie przewiania ucha

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA