ból ucha domowe sposoby fot. Adobe Stock

Domowe sposoby na ból ucha - znane i mniej znane

Domowe sposoby na ból ucha można stosować jako uzupełnienie leczenia zaproponowanego przez laryngologa. Pomocne będą ciepłe okłady, okłady z cebuli i olejki eteryczne.
/ 08.04.2020 16:38
ból ucha domowe sposoby fot. Adobe Stock

Ból ucha zwykle jest bardzo silny i dokuczliwy. Dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej ma podłoże wirusowe lub bakteryjne. Zdarza się, że bólowi towarzyszą inne objawy: gorączka, obrzęki, szum uszny, osłabienie słuchu czy uczucie zatkania ucha. Pierwszym działaniem powinno być w takim przypadku zgłoszenie się do laryngologa, bo konieczne może okazać się podanie antybiotyku.

Ostry ból ucha leczy się przede wszystkim przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jeśli powodem dolegliwości jest zatkanie ucha woskowiną, laryngolog powinien oczyścić ucho, można tez zastosować krople do rozpuszczania woskowiny na bazie naturalnych olejów.

Pamiętajmy, że domowe sposoby nie zastąpią wizyty u laryngologa i mogą jedynie wspomagać leczenie

Domowe sposoby na ból ucha

Przede wszystkim nie należy niczego wpychać do ucha (np. czosnku czy imbiru), ponieważ może to doprowadzić do dodatkowego zanieczyszczenia ucha lub zatkania przewodu słuchowego. Chorego ucha nie należy również płukać i przemywać samodzielnie przyrządzonymi miksturami.

W przypadku: perforacji (pęknięcia) błony bębenkowej, przewlekłego stanu zapalnego ucha, wycieku z ucha lub założonego drenażu wentylacyjnego, unikajmy wpuszczania do ucha kropel

Ciepłe okłady

Jednym z domowych sposobów na ból ucha jest użycie zwilżonego gorącą wodą ręcznika lub szmatki, które przykładamy do bolącego ucha. Trzymamy dopóki materiał jest ciepły. Czynność można powtórzyć 2-3 razy. Ręcznik możemy lekko docisnąć do ucha, jednak nie należy robić tego zbyt mocno, aby dodatkowo nie podrażniać ucha. 

Ciepło z suszarki

To bardzo popularna domowa metoda radzenia sobie z bolącym uchem. Przy stosowaniu jej trzeba jednak zachować dużą ostrożność. W suszarce należy ustawić strumień ciepłego powietrza i skierować je na ucho. Najlepiej z odległości 20-30 cm. Pamiętając, aby powietrze nie było zbyt gorące, ponieważ może to dodatkowo podrażnić ucho. Ciepłego powietrza z suszarki nie należy stosować dłużej niż 5 minut. 

Olejki eteryczne

Olejki mają działanie rozgrzewające. W domowym leczeniu sprawdzają się wielu awaryjnych sytuacjach. Nie należy jednak smarować nimi ucha. Kilka kropli olejku (najlepiej sosnowego, eukaliptusowego lub z drzewa herbacianego) można dodać do kąpieli lub przygotować z nich inhalacje. 

Bardzo popularnym preparatem w łagodzeniu bólu ucha jest olejek kamforowy - nie należy go jednak wpuszczać do ucha ani smarować nim ucha wewnątrz. Polecany jest do smarowania skóry wokół ucha. Może przynieść ulgę dzięki swoim właściwościom rozgrzewającym.

Guma do żucia

Trudno w to uwierzyć, ale żucie gumy może złagodzić ból ucha. Jak to możliwe? Guma pomaga uruchomić mięśnie żuchwy,  mentol w pewnym stopniu udrażnia drogi oddechowe (dlatego guma powinna być miętowa) oraz otwiera ujścia trąbki Eustachiusza.

Najlepiej wybierać miętowe lub ziołowe gumy do żucia, które nie zawierają cukru, przez co dodatkowo nie niszczą zębów.

Okład z cebuli

Cebula ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Zawiera witaminę C, błonnik, magnez, fosfor, wapń, potas i witaminy z grupy B. Cebuli nie należy oczywiście wkładać do ucha, można ją jeść, ale w przypadku bólu ucha można też przygotować z niej okład. Ciepłą i ugotowaną cebulę trzeba owinąć w cienki ręcznik lub gazę i przyłożyć do ucha. Trzymamy do momentu, aż ostygnie. Później czynność można powtórzyć. 

Gorące napoje

Z bolącym uchem można walczyć również w podobny sposób, jak z przeziębieniem. Dobrym domowym sposobem jest wykorzystanie gorących napojów, które rozgrzewają organizm i powodują wypacanie się. Wybierajmy owocowe i ziołowe herbaty, np. z malin, czarnego bzu lub lipy oraz samodzielnie przygotowane napary, np. napar z imbiru. Z infekcją pomaga walczyć również herbata z imbirem

Ostre przyprawy

Jednym z domowych, naturalnych środków na ból ucha jest wykorzystanie ostrych przypraw - rozrzedzają wydzielinę i śluz, oczyszczają kanaliki oraz działają bakteriobójczo. Dzięki temu nie tylko zapobiegają pojawianiu się przykrych dolegliwości, ale także hamują te, które już się pojawiły. W walce z nieprzyjemnymi skutkami bólu ucha pomoże ostra papryka, chili i pieprz Cayenne

Przyczyny bólu ucha

Najczęstsze przyczyny bólu ucha to:

  • infekcje zatok, krtani lub migdałków,
  • zapalenie ucha zewnętrznego,
  • zapalenie ucha środkowego u dzieci,
  • urazy mechaniczne,
  • choroby zębów,
  • odmrożenia,
  • poparzenia,
  • u niemowląt - ząbkowanie.

Silny oraz utrzymujący się kilka dni ból ucha, powinien być konieczne skonsultowany z lekarzem. Trzeba pamiętać, że nieleczone zmiany w uszach w skrajnych przypadkach doprowadzić mogą nawet do utraty słuchu. Antybiotykoterapię z powodzeniem można jednak uzupełnić domowymi sposobami na ból ucha.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 3.01.2020

Więcej na temat dolegliwości uszu:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!