Jak leczyć przewiane uszy fot. Fotolia

Przewiane ucho - objawy i leczenie przewiania ucha

O tej porze roku nietrudno ustrzec się infekcji. Zwykle odpowiadają za na nią nagłe zmiany temperatury.
Agnieszka Czechowska / 16.01.2018 12:45
Jak leczyć przewiane uszy fot. Fotolia

Do tzw. przewiania ucha dochodzi najczęściej wiosną, ponieważ zwykle wtedy po zgrzaniu się zdejmujemy czapki, szaliki i rozpinamy kurtki, aby się nieco ochłodzić. Następuje gwałtowne oziębienie gardła, szyi, uszu lub całego ciała – to właśnie jest moment, w którym bakterie i wirusy przenikają przez barierę ochronną, jaką tworzy osłabiony układ odpornościowy i zaczynają atakować.

Tak to się zaczyna...

Jeśli wyjdziesz na dwór bez czapki i, co gorsza, z wilgotnymi włosami, może dojść do przewiania głowy. W takiej sytuacji zwykle na początku pojawia się ostry ból głowy, zaburzenia koncentracji i ogólne złe samopoczucie. Potem zwykle dołączają to niego sygnały zbliżone do zapalenia ucha, czyli uczucie zatkanych uszu i ból ucha nasilający się podczas jedzenia i picia.

Jeśli szyja nie była dość chroniona, mogą pojawić się także symptomy jej wyziębienia. To tzw. zapalenie mięśnia nerwu szyi, którego pierwszymi objawami są sztywność i ból karku. Osoba, którą przewiało, może skarżyć się również na ból gardła lub w klatce piersiowej. Zwykle objawami współtowarzyszącymi jest podwyższona temperatura, dreszcze i uczucie ogólnego "rozbicia". Mogą pojawić się także katar i kaszel. Najbardziej niepokojący i dokuczliwy pozostaje jednak ból ucha.

Domowe sposoby na przewiane ucho:

Ponieważ wirusy najlepiej czują się w temperaturze 33–34 st. C, pierwszym etapem leczenia jest rozgrzanie wyziębionego ciała. Potem dopiero można zająć się łagodzeniem innych objawów.

  • Weź gorącą kąpiel, najlepiej z dodatkiem olejku z mięty pieprzowej, drzewa herbacianego lub sosnowego czy eukaliptusowego, który zadziała antyseptycznie.
  • Po kąpieli warto wypić gorącą herbatę z cytryną. Można do niej dodać 1-2 łyżeczki owocowej, najlepiej malinowej, domowej nalewki. Taka ilość z pewnością wspomoże organizm w walce z infekcją.
  • Rozgrzewająco działają również napary z czarnego bzu, lipy dzikiej róży (łyżeczka suszu na szklankę wrzątku, parz 5 min). Jeśli bardzo dokucza ci głowa i ucho, zrezygnuj z nalewki i zażyj lek przeciwzapalny (np. zawierający ibuprofen).
  • Dodatkowo możesz posmarować żuchwę rozgrzewającym preparatem (np. typu Amol) i założyć na głowę czapkę lub opaskę na uszy.
  • Warto też wymasować plecy spirytusem kamforowym. Uwaga! Nie wolno wkładać niczego do ucha – żadnych patyczków, waty itp.! W ten sposób możesz tylko pogorszyć swój stan!

Przewiana ucho - kiedy iść do lekarza?

Jeśli po 2-3 domowego leczenia objawy nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza, najlepiej laryngologa. Do postawienia diagnozy specjaliście wystarcza dokładne obejrzenie ucha – m.in. za pomocą otoskopu, specjalnego aparatu do oglądania głębiej położonych fragmentów naszego narządu słuchu. Jeśli stan zapalny nie jest bardzo zaawansowany, wystarczają krople do uszu o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Jeżeli choroba objęła już ucho środkowe, konieczne bywa podanie antybiotyku doustnego. Gdy ból jest silny, możesz poprosić o wskazanie środka przeciwbólowego. Ulgę przyniesie również trzymanie ucha w cieple. Pamiętaj, że nie wolno ci go moczyć, dlatego kąpiąc się czy myjąc głowę, zabezpieczaj je przed wodą. A w wietrzne dni zawsze zawsze zakładaj na głowę czapkę lub choć opaskę na uszy. Włosy natomiast myj wieczorem, a nie rano, przed wyjściem do pracy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!