Czy klimat może leczyć?

Na pewno chciałabym mieć także taki czas, w którym mogłabym sobie pomarzyć, pomyśleć, bo sprawia mi to ogromną przyjemność/ fot. Fotolia
Klimatoterapia to dziedzina, w której do leczenia korzysta się ze zmiany klimatu. Kiedy terapia jest skuteczna? Leczeniu jakich chorób sprzyja pobyt nad morzem, w górach lub nawet dłuższy spacer po lesie? Jakiego specjalistę prosić o poradę na temat klimatoterapii?
/ 08.06.2011 09:24
Na pewno chciałabym mieć także taki czas, w którym mogłabym sobie pomarzyć, pomyśleć, bo sprawia mi to ogromną przyjemność/ fot. Fotolia

Zmiana klimatu – na zdrowie

Klimatoterapia to nic innego jak leczenie klimatem, czyli przebywanie czasowo w miejscowości, której klimat dzięki swoim szczególnym właściwościom korzystnie wpływa na organizm.

W tego typu terapii istotną rolę odgrywają następujące czynniki:

  • czystość powietrza;
  • wahania temperatury;
  • wilgotność powietrza;
  • ciśnienie atmosferyczne;
  • opady;
  • ruch powietrza i jego zjonizowanie.

Leczenie klimatyczne można stosować zarówno w górach, jak i na nizinach, w terenie pagórkowatym, równinnym, w okolicy lasu lub nad morzem – w zależności od indywidualnych wskazań lekarskich.

Jak to działa, kto się tym zajmuje?

Leczenie polega na poddawaniu pacjenta bodźcom klimatycznym. Mają one wywołać korzystne zmiany czynnościowe, metaboliczne i morfologiczne w organizmie.

Kierowaniem na klimatoterapię zajmują się specjaliści balneoklimatologii.

Formy klimatoterapii

Zabiegi klimatoterapii to:

  • kąpiele słoneczne (helioterapia);
  • kąpiele powietrzne (aeroterapia);
  • zabiegi powietrzno-ruchowe;
  • kąpiele morskie;
  • inhalacje naturalnego aerozolu morskiego lub tężniowego.

Ciekawymi rodzajami klimatoterapii są również talasoterapia (wykorzystuje naturalne, lecznicze walory morza) oraz wulkanoterapia (leczenie za pomocą wysokiej temperatury i dużego nasłonecznienia, na wyspie oceanicznej).

Zobacz też: Talasoterapia i hydroterapia - czym się różnią?

Polskie klimaty

W Polsce występują trzy podstawowe regiony klimatyczne: morski, górski i nizinny, a także przejściowe: nadmorski, równinny oraz podgórski. W każdym z nich istnieje specyficzny mikroklimat.

Nadmorski klimat sprzyja leczeniu nadciśnienia oraz niedoczynności tarczycy. Przeciwwskazaniami do tego typu terapii są: choroba wieńcowa, nadczynność tarczycy bądź osłabienie po długiej chorobie. Osobom z powyższymi schorzeniami zdecydowanie bardziej pomoże klimat górski. Z kolei warunki panujące na nizinach sprzyjają osobom, które mają problemy z sercem.

Nie zapominajmy o walorach klimatu leśnego – zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim, kiedy rośliny wydzielają liczne olejki eteryczne (aromaterapia). Jaśmin i bukszpan korzystnie wpływają na system nerwowy, natomiast zapach wierzby lub brzozy działa antydepresyjnie. 

Zobacz też: Sylwoterapia - czy drzewa mogą leczyć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA