czy można jeść surową cukinię fot. Adobe Stock, Alla Rudenko

Czy można jeść surową cukinię?

Cukinia jest warzywem o wszechstronnym zastosowaniu w kuchni, ma wiele cennych składników i warto ją jeść również na surowo. Jednak cukinia w rzadkich przypadkach może być trująca. Lepiej zrezygnować z jej jedzenia, gdy wyczuwamy gorzki smak.
/ 23.07.2021 14:31
czy można jeść surową cukinię fot. Adobe Stock, Alla Rudenko

Cukinia, zwana również kabaczkiem, to niskokaloryczne, bogate w błonnik i składniki odżywcze warzywo, które jest chętnie stosowane w kuchni na wiele różnych sposobów: jako baza zup, kremów, gulaszu, pasztetu, sałatek i innych dań.

Cukinią można zastąpić kaloryczne produkty, których chcemy uniknąć, np. makaron. Jest nazywana letnią dynią i najlepiej smakuje, gdy owoc nie jest jeszcze dojrzały i ma miękką skórę. Występuje w wielu różnych odmianach o rozmaitych kształtach, kolorach i smakach. Oprócz najpopularniejszej cukinii zielonej, istnieją też odmiany jasnozielone, żółte, wielobarwne oraz w paski. 

Co zawiera cukinia?

To warzywo cenione za zawartość korzystnych dla zdrowia składników. Cukinia zawiera:

  • cukry,
  • witaminę C,
  • witaminy z grupy B,
  • witaminę A,
  • karotenoidy (w tym zeaksantynę, luteinę i beta-karoten),
  • mangan,
  • potas,
  • fosfor,
  • żelazo.

Cukinia uznawana jest warzywo ekologiczne, głównie dzięki temu, że nie kumuluje metali ciężkich i azotanów.

Czy można jeść surową cukinię?

Cukinia jest całkowicie jadalna – można spożywać jej skórę, miąższ i nasiona. Cukinię można jeść na surowo, dzięki czemu dostarczymy organizmowi więcej cennych składników niż po jej ugotowaniu lub upieczeniu. Ale uwaga na cukinię o gorzkim smaku, który świadczy o zawartości trujących związków.

Francuski lekarz Philippe Assouly ze szpitala Saint Louis we Francji w 2018 roku opisał przypadki dwóch kobiet, którym bardzo zaszkodziły posiłki z gorzkimi dynią i cukinią. Kobiety uskarżały się na wymioty, biegunkę i nudności, a w ciągu kolejnych tygodni straciły włosy.

To wynik zawartości w cukinii (i innych dyniowatych) trujących związków o nazwie kukurbitacyny, które odpowiadają również za gorzkawy smak. Ich główną funkcją jest odstraszanie roślinożerców, jednak w nadmiarze mogą szkodzić.

Na większe stężenie kukurbitacyn narażone są bardziej odmiany cukinii uprawiane w przydomowym ogródku, szczególnie jeśli roślina nie ma odpowiedniej ilości wody, narażona jest na suszę lub została przypadkowo zapylona krzyżowo z roślinami z okolicy.

Dlatego jeśli wyczujemy gorzki smak po spróbowaniu cukinii lub innego warzywa z rodziny dyniowatych, najlepiej zrezygnujmy z dalszego jedzenia. Nie zmuszajmy również dzieci do jedzenia cukinii, jeśli jej smak im nie odpowiada.

Obróbka termiczna nie ma wpływu na zawartość kukurbitacyn w cukinii, dlatego gotowanie nie spowoduje zmniejszenia ilości tych związków w warzywie.

Czy obierać cukinię?

Jeśli cukinia nie jest gorzka, można i warto jeść ją ze skórką, gdyż zawiera wówczas więcej cennych związków niż po obraniu. Osoby z wrażliwym układem pokarmowym i problemami trawiennymi, powinny jednak obrać warzywo przed spożyciem. Lepiej też nie jeść cukinii ze skórą, gdy jest ona twarda - będzie ciężej ją strawić. 

Czytaj także:
Nalewka z kwiatów czarnego bzu – czy jest trująca? Jak ją zrobić, by nie szkodziła?
Domowe sposoby na owsiki u dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży. Jak się pozbyć owsików?
Sok z ziemniaka - właściwości zdrowotne, szkodliwość, przepis
Trujące ziemniaki – kiedy nie nadają się do jedzenia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!