Spis treści:
Co zawiera cukinia?
Cukinia, zwana również kabaczkiem, to niskokaloryczne, bogate w błonnik i składniki odżywcze warzywo, które jest chętnie stosowane w kuchni na wiele różnych sposobów: jako baza zup, kremów, gulaszu, pasztetu, sałatek i innych dań.
To warzywo cenione za zawartość korzystnych dla zdrowia składników. Cukinia zawiera:
- cukry,
- witaminę C,
- witaminy z grupy B,
- witaminę A,
- karotenoidy (w tym zeaksantynę, luteinę i beta-karoten),
- mangan,
- potas,
- fosfor,
- żelazo.
Uznawana jest warzywo ekologiczne, głównie dzięki temu, że nie kumuluje metali ciężkich i azotanów. Cukinią można zastąpić kaloryczne produkty, których chcemy uniknąć, np. makaron. Jest nazywana letnią dynią i najlepiej smakuje, gdy owoc nie jest jeszcze dojrzały i ma miękką skórę. Występuje w wielu różnych odmianach o rozmaitych kształtach, kolorach i smakach. Oprócz najpopularniejszej cukinii zielonej, istnieją też odmiany jasnozielone, żółte, wielobarwne oraz w paski.
Czy cukinia na surowo jest trująca?
Cukinia jest całkowicie jadalna – można spożywać jej skórę, miąższ i nasiona. Cukinia jedzona na surowo nie jest trująca. Można ją jeść w tej formie, dzięki czemu dostarczymy organizmowi więcej cennych składników niż po jej ugotowaniu lub upieczeniu. Ale uwaga na cukinię o gorzkim smaku, który świadczy o wysokiej zawartości trujących związków.
Francuski lekarz Philippe Assouly ze szpitala Saint Louis we Francji w 2018 roku opisał przypadki dwóch kobiet, którym bardzo zaszkodziły posiłki z gorzkimi dynią i cukinią. Kobiety uskarżały się na wymioty, biegunkę i nudności, a w ciągu kolejnych tygodni straciły włosy.
To wynik zawartości w cukinii (i innych dyniowatych) kukurbitacynów, które w dużych ilościach mogą być trujące i odpowiadają również za gorzkawy smak. Ich główną funkcją jest odstraszanie roślinożerców, jednak w nadmiarze mogą szkodzić.
Większe stężenie kukurbitacyn występuje częściej w cukiniach uprawianych w przydomowym ogródku, szczególnie jeśli roślina nie ma odpowiedniej ilości wody, narażona jest na suszę lub została przypadkowo zapylona krzyżowo z roślinami z okolicy.
Dlatego jeśli wyczujemy gorzki smak po spróbowaniu cukinii lub innego warzywa z rodziny dyniowatych, najlepiej zrezygnujmy z dalszego jedzenia. Nie zmuszajmy również dzieci do jedzenia cukinii, jeśli jej smak im nie odpowiada. Obróbka termiczna nie ma wpływu na zawartość kukurbitacyn w cukinii, dlatego gotowanie nie spowoduje zmniejszenia ilości tych związków w warzywie.
Czy trzeba obierać cukinię?
Jeśli cukinia nie jest gorzka, można i warto jeść ją ze skórką, gdyż zawiera wówczas więcej cennych związków niż po obraniu. Osoby z wrażliwym układem pokarmowym i problemami trawiennymi powinny jednak obrać warzywo przed spożyciem. Lepiej też nie jeść cukinii ze skórą, gdy jest ona twarda - będzie ciężej ją strawić.
Czytaj także:
Nalewka z kwiatów czarnego bzu – czy jest trująca? Jak ją zrobić, by nie szkodziła?
Domowe sposoby na owsiki u dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży. Jak się pozbyć owsików?
Sok z ziemniaka - właściwości zdrowotne, szkodliwość, przepis
Trujące ziemniaki – kiedy nie nadają się do jedzenia?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!