Herbata pu-erch, czyli magia Chin
Herbata pu-erh ma specyficzny zapach i mocny smak. Nie każdy może ją lubić, ale warto wiedzieć, co herbata pu-erh oferuje Naszemu zdrowiu.
Jakie właściwości posiada ta czerwona herbata? Czy pomaga w pozbyciu się tkanki tłuszczowej? Jak parzyć herbatę pu-erh, aby nie traciła swojej mocy?
Herbata pu-erh pochodzi z Chin i jest herbatą czerwoną, która swoje szczególne właściwości zawdzięcza częściowemu procesowi fermentacji.
Podobnie jak wino herbata pu-erh im jest starsza, tym bardziej skuteczna. Najdroższe z herbat tego rodzaju dojrzewają w grotach przez ponad 50 lat. Dzięki temu w dojrzewających liściach powstają flawonoidy – związki, które odpowiadają za właściwości zdrowotne tej herbaty.
Zobacz też: Yerba mate - herbata na pobudzenie
Jak smakuje herbata pu-erh?
Smak herbaty pu-erh należy do ziemistych, o silnym smaku i zapachu. W celu poprawy smaku często dodaje się składniki aromatyzujące.
Herbata pu-erh zawiera związki aktywizujące enzymy do wydzielania soków trawiennych i pobudzające pracę jelit. Sprzyja to spalaniu tłuszczu i szybszej przemianie materii. Co ciekawe, właściwości te dotyczą jedynie zbędnych tłuszczów w organizmie. Jeżeli zatem nie mamy problemów z nadwagą, nie stracimy na wadze.
Ponadto w skład herbaty pu-erh wchodzą związki mineralne, mikroelementy, kofeina, mangan, wapń, fluor, olejki eteryczne i białka. Specyficzny smak tej herbaty nie należy do szczególnie przyjemnych, sam zapach może być drażniący, ale korzyści, które płyną z picia tego napoju, mogą sprawić, że dla zdrowia spróbujemy się przemóc.
Zobacz też: Które składniki herbat są zdrowe?
Dlaczego warto ją pić?
Picie herbaty pu-erh wpływa na:
- walkę z nadwagą;
- polepszenie koncentracji;
- krążenie obwodowe i mózgowe;
- pamięć;
- obniżenie poziomu cholesterolu;
- pracę wątroby;
- regulację układu trawiennego;
- obniżenie ciśnienia.
Herbata pu-erh dodatkowo wzmacnia organizm i polepsza nastrój.
Sztuka parzenia
Najlepsza herbata pu-erh to jej wersja liściasta. Jest mocniejsza i można ją zalewać wrzątkiem nawet trzykrotnie, nie tracąc charakterystycznego smaku i aromatu. Warto również wiedzieć, że dodawanie do herbaty cukru może częściowo zneutralizować niektóre lecznicze właściwości.
Jeżeli dla zdrowia jesteśmy gotowi przecierpieć nieszczególny smak, pijmy herbatę pu-erh bez żadnych dodatków. Efekty będą skuteczniejsze zarówno dla Naszego wyglądu, jak i pracy organizmu.
Jedną, niepełną łyżeczkę herbaty pu-erh należy wsypać do naczynia i zalać wrzątkiem. Pozostawiamy napój na 3–5 minut. Dobrej jakości herbata pu-erh szybko nabiera koloru i wydziela specyficzny zapach ziemi. Herbatę pu-erh należy pić po jedzeniu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!