Zdrowe składniki... to znaczy które?
Na szczególną uwagę zasługują:
Teina
Jest odpowiednikiem występującej w kawie kofeiny. Wykazuje właściwości pobudzające i wzmacnia koncentrację.
Tanina
Jest to garbnik odpowiedzialny za gorzki smak herbaty. Wiąże on teinę i kofeinę, przez co osłabia ich działanie. Przez to napar zyskuje właściwości uspokajające.
Flawonoidy (polifenole)
Mają one silne właściwości antyoksydacyjne i zdolność wiązania metali, dzięki czemu chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Teanina
Jest to aminokwas, który wpływa na obniżenie ciśnienia krwi oraz stymuluje pracę mózgu. Dzięki temu działaniu uspokaja i relaksuje, pozwalając jednocześnie na zachowanie koncentracji. Związek ten w naturze występuje jedynie w liściach herbaty.
Witaminy: B1, B2, A, C i K.
Minerały: fluor, wapń, żelazo, potas, sód i cynk.
Zobacz też: Herbatki ziołowe - smaczne i zdrowe!
Herbaty zielone i czerwone są ponadto świetnym źródłem katechin. Przy czym herbaty zielone, dzięki temu, że nie są poddawane procesowi fermentacji, zachowują najwięcej witamin i składników mineralnych. Herbaty czerwone są natomiast najbogatsze w taniny.
Pijąc herbatę należy jednak pamiętać, że zawartość witamin i minerałów w naparze jest mniejsza niż w suszu. Dlatego nie należy jej traktować jako głównego źródła składników potrzebnych do właściwego funkcjonowania organizmu.
Zobacz też: Jakie są zalety kitu pszczelego i miodu?
Zobacz koniecznie - Vademecum ziół
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!