Jak pozbyć się malinki? Te domowe sposoby zlikwidują pamiątkę po namiętnym pocałunku

jak pozbyć się malinki fot. Adobe Stock, Pixel-Shot
Malinka na szyi może być miłym wspomnieniem po namiętnych pocałunkach, jednak niekoniecznie mile widzianym, gdy wybieramy się na ważne spotkanie. Poniżej znajdziesz skuteczne domowe sposoby, dzięki którym szybko pozbędziesz się malinki z szyi lub innego miejsca na ciele.
/ 01.02.2024 09:04
jak pozbyć się malinki fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Spis treści:

  1. Czym jest malinka?
  2. Jak pozbyć się malinki? Domowe sposoby
  3. Jak pozbyć się malinki? Użyj kamuflażu
  4. Jak długo znika malinka? 

Czym jest malinka?

Malinka to potocznie określenie czerwonego śladu pozostawianego na skórze po namiętnym pocałunku. Może pojawić się w każdym miejscu na ciele, jednak na ogół malinki widoczne są na szyi. Malinka jest niczym innym jak niewielkim krwiakiem, który powstaje wskutek miejscowego wydostania się krwi z drobnych naczyń krwionośnych do przestrzeni podskórnej pod wpływem ssania, gryzienia skóry. Jest to niegroźna zmiana, lecz może źródłem dyskomfortu zwłaszcza podczas wystąpień publicznych. Jak więc szybko pozbyć się malinki?

Jak pozbyć się malinki? Domowe sposoby

Większość internetowych sposobów na malinki jest nieskuteczna. Nie da się jej zeskrobać, ani usunąć pastą do zębów czy sodą oczyszczoną. Niektóre sposoby mogą przynieść więcej szkody niż pożytku i sprawić, że ślad będzie jeszcze bardziej widoczny. Malinka powstaje w warstwie skóry zwanej skórą właściwą, dlatego próby jej usunięcia z powierzchni za pomocą rozjaśniania lub ścierania naskórka, można sobie od razu odpuścić.

Aby pozbyć się malinki, wypróbuj te sposoby:

  • Zimny okład – jak najwcześniej nałożony chłodny kompres (najlepiej w ciągu kilku minut od uszkodzenia skóry) obkurcza naczynia krwionośne i zapobiega powstaniu malinki, ponieważ hamuje wyciekanie krwi z drobnych naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i inne skutki urazu.
  • Ciepły okład – wbrew pozorom ciepły okład może być nawet skuteczniejszy niż zimny, ponieważ poprzez poszerzanie naczyń krwionośnych spowoduje, że malinka bardziej się rozproszy i będzie mniej widoczna. To metoda polecana w późniejszym okresie, gdy siniak jest już widoczny. Przykładaj ciepły okład do skóry kilka razy dziennie przez około 15 minut. 
  • Masaż – również przyspiesza gojenie malinki. Do delikatnego masażu możesz wykorzystać ciepły okład. Dzięki temu wynaczyniona krew będzie odsuwać się od powierzchni skóry. Powtarzaj czynność kilka razy dziennie, a malinka szybciej się zagoi.
  • Żel z arniką – arnika to roślina, która przyspiesza regenerację tkanek, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, przyspiesza gojenie się siniaków, dlatego sprawdzi się też w przypadku malinek. 
  • Preparaty z witaminami – miejscowe nakładanie środków z witaminą K lub C na skórę może przyspieszyć gojenie się malinki.

Jak pozbyć się malinki? Użyj kamuflażu

Jeśli powyższe domowe sposoby na malinkę nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, nie pozostaje ci nic innego jak ją ukryć. Załóż bluzkę z golfem, apaszkę albo użyj dobrze kryjącego korektora lub fluidu (poszukaj tutaj: 10 najlepszych podkładów matujących), jeśli chcesz szybko pozbyć się malinki na szyi. Aby osiągnąć lepszy efekt kamuflujący, użyj podkładu lub korektora o jaśniejszym odcieniu niż ten, który stosujesz na co dzień do twarzy.

Jak długo znika malinka? 

Malinka, podobnie jak każdy siniak, samoistnie znika. Potrzeba do tego czasu. Ile? To zależy od rozległości urazu. Niewielka malinka powinna całkowicie ustąpić w ciągu kilku dni. Zobacz: Jak powstaje krwiak i jak zmienia się jego kolor, gdy się goi.

Czasami siniaki mogą świadczyć o problemach z krzepnięciem krwi. Skonsultuj się z lekarzem, jeżeli malinka nadal jest widoczna na skórze po 2 tygodniach, łatwo pojawiają się u ciebie siniaki na ciele, zauważyłeś guzek obok malinki albo inne niepokojące objawy. 

Czytaj także:
Sposoby na siniaki - 3 metody na przyspieszenie gojenia
APTT (badanie krzepliwości krwi) – kiedy je wykonać i jak interpretować wyniki?
Aronia doskonale przeciwdziała zakrzepom. Poznaj związek aronii z krzepliwością krwi

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA