Kilka słów o arteterapii
Arteterapia to terapia polegająca na leczeniu sztuką. Chorzy malują, rzeźbią, fotografują lub rysują, a fizjoterapeuta na podstawie powstałych prac pomaga swoim pacjentom. Kto może nim zostać?
Zobacz też: Arteterapia, czyli leczenie sztuką
Dla kogo arteterapia?
Arteterapia znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy chory nie chce lub nie może posługiwać się słowami, by opisać własne odczucia i przeżycia. Takie leczenie jest też skuteczne w przypadku dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi lub z chorymi, którzy posługują się innym językiem niż terapeuta, ponieważ leczenie za pomocą sztuki znosi wszelkie bariery.
Taka terapia pomaga również w rehabilitacji pourazowej dłoni oraz w przywracaniu zdolności motorycznych po urazie bądź udarze.
Przykłady wykorzystania arteterapii:
- ocena przypadku molestowanych seksualnie dzieci poprzez obserwację ich rysunków;
- w obrazach i pracach schizofrenika fizjoterapeuta może odnaleźć odbicie zaburzonego umysłu i czerpie wskazówki do dalszego leczenia;
- osobom głuchym, a także chorym psychicznie pomaga przedstawić konflikty z otoczeniem we wczesnym dzieciństwie i dzięki temu łagodzi objawy agresji, wrogości lub depresji;
- osoby starsze, więźniowie zakładów karnych, upośledzone fizycznie dzieci, alkoholicy odbudowują szacunek dla samych siebie (szczególnie, gdy prace – rysunki, obrazy, rzeźby, zdjęcia – są wystawione dla publiczności i cieszą się uznaniem).
Zobacz też: Kto powinien spróbować aromaterapii?
Artykuł został opracowany na podstawie „Domowej Encyklopedii Zdrowia” Reader’s Digest.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!