Komu pomaga arteterapia?

Nasze rysunki mówią o nas więcej, niż przypuszczamy... / fot. Shutterstock
Arteterapia znosi wszelkie bariery i umożliwia niewerbalny kontakt z fizjoterapeutą. Jest szczególnie pomocna w przypadku współpracy m.in. z osobami głuchymi, dziećmi molestowanymi seksualnie, alkoholikami, osobami starszymi, upośledzonymi fizycznie i chorymi psychicznie.
Marta Słupska / 31.01.2011 08:40
Nasze rysunki mówią o nas więcej, niż przypuszczamy... / fot. Shutterstock

Kilka słów o arteterapii

Arteterapia to terapia polegająca na leczeniu sztuką. Chorzy malują, rzeźbią, fotografują lub rysują, a fizjoterapeuta na podstawie powstałych prac pomaga swoim pacjentom. Kto może nim zostać?

Zobacz też: Arteterapia, czyli leczenie sztuką

Dla kogo arteterapia?

Arteterapia znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy chory nie chce lub nie może posługiwać się słowami, by opisać własne odczucia i przeżycia. Takie leczenie jest też skuteczne w przypadku dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi lub z chorymi, którzy posługują się innym językiem niż terapeuta, ponieważ leczenie za pomocą sztuki znosi wszelkie bariery.

Taka terapia pomaga również w rehabilitacji pourazowej dłoni oraz w przywracaniu zdolności motorycznych po urazie bądź udarze.

Przykłady wykorzystania arteterapii:

  • ocena przypadku molestowanych seksualnie dzieci poprzez obserwację ich rysunków;
  • w obrazach i pracach schizofrenika fizjoterapeuta może odnaleźć odbicie zaburzonego umysłu i czerpie wskazówki do dalszego leczenia;
  • osobom głuchym, a także chorym psychicznie pomaga przedstawić konflikty z otoczeniem we wczesnym dzieciństwie i dzięki temu łagodzi objawy agresji, wrogości lub depresji;
  • osoby starsze, więźniowie zakładów karnych, upośledzone fizycznie dzieci, alkoholicy odbudowują szacunek dla samych siebie (szczególnie, gdy prace – rysunki, obrazy, rzeźby, zdjęcia – są wystawione dla publiczności i cieszą się uznaniem).

Zobacz też: Kto powinien spróbować aromaterapii?

Artykuł został opracowany na podstawie „Domowej Encyklopedii Zdrowia” Reader’s Digest.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA