Spis treści:
Właściwości anginki (geranium)
Anginka, inaczej geranium lub pelargonia pachnąca (łac. Pelargonium graveolens), to popularna roślina ozdobna uprawiana w doniczkach na balkonach i w ogródkach. Ma przyjemny intensywny zapach dzięki zawartości aromatycznych olejków (olejek geraniowy). Anginka jest uważana za rośliną leczniczą. Łatwo się ją uprawia, ładnie wygląda, a do tego może być wykorzystana do zwalczania różnych dolegliwości.
Liście angliki są stosowane w tradycyjnej medycynie na wiele dolegliwości, w tym ból zębów, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, choroby układu oddechowego, w tym przeziębienie, a także choroby układu krążenia. W niektórych krajach angielka jest dodawana do żywności oraz herbaty.
Anginka do ucha – działanie
Anginka ma działanie przeciwutleniające, przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne, dlatego niektórzy stosują ją na ból ucha lub zapalenie ucha. Jedno z badań, w którym sprawdzano przeciwzapalne właściwości anginki, dowiodło, że jest to skuteczny środek hamujący stan zapalny skóry ucha. Mimo wszystko badanie zostało wykonane na zwierzętach i brakuje danych potwierdzających skuteczność zastosowania anginki na problemy z uszami u ludzi.
Trzeba też pamiętać, że mogą być różne przyczyny bólu ucha, a niektóre z nich powinny być skonsultowane z lekarzem. Zapalenie ucha środkowego wymaga przyjmowania antybiotyku, a stosowanie domowych środków może być nie tylko niewystarczające, ale też opóźniać właściwe leczenie. Nie ma też danych, które potwierdziłyby, że stosowanie anginki do ucha jest całkowicie bezpieczne.
Jak stosować anginkę do ucha?
W przypadku problemów z uchem wystarczy zerwać listek anginki, delikatnie zgnieść go w palcach, aby wypuścił nieco soku, a następnie zwinąć w mały rulon i włożyć na 15 minut do ucha. Po tym czasie anginkę należy wyjąć. Taką czynność można powtarzać doraźnie, gdy boli ucho, a chcemy uniknąć przyjmowania środków farmakologicznych. Jest to naturalny, domowy środek, który był stosowany tradycyjnie na dolegliwości związane z uszami. Jeżeli mamy wątpliwości, najlepiej wcześniej skonsultujmy się z lekarzem.
Źródła:
Boukhatem MN, Kameli A, Ferhat MA, Saidi F, Mekarnia M. Rose geranium essential oil as a source of new and safe anti-inflammatory drugs. Libyan J Med. 2013 Oct 7;8(1):22520. doi: 10.3402/ljm.v8i0.22520
Czytaj także:
Domowe sposoby na ból ucha są skuteczne, jeśli prawidłowo je stosujesz. Jak bezpiecznie złagodzić ból ucha?
Zapalenie ucha - ile trwa i jak je leczyć?
Gdy boli ucho, to na pewno boli ucho? To popularny mit
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!