Spis treści:
- Czym są haluksy i jak się je leczy?
- Liść laurowy na haluksy - czy działa?
- Jak stosować liść laurowy na haluksy?
- Liść laurowy na haluksy. Bezpieczeństwo stosowania
Czym są haluksy i jak się je leczy?
Warto przypomnieć sobie, czym są haluksy, zwane też paluchem koślawym. Są to zniekształcenia struktur kostnych stopy, pojawiające się najczęściej u kobiet, szczególnie wskutek noszenia butów na wysokim obcasie, zbyt ciasnego obuwia lub butów z wąskimi noskami. Haluksom sprzyja otyłość i płaskostopie. Łatwo je poznać, ponieważ świadczy o nich odchylenie dużego palca stopy w stronę pozostałych palców.
Deformacja jest nie tylko problemem natury estetycznej, stopa potrafi bardzo boleć, a dolegliwości mogą nawet utrudniać chodzenie. Haluksy leczy się przede wszystkim z pomocą przyrządów ortopedycznych (specjalnych separatorów, opasek, ortez) oraz operacyjnie. Zalecana jest także rehabilitacja, np. w formie ćwiczeń. Domowe sposoby mogą złagodzić ból i dyskomfort w stopie z haluksem. Stosuje się w tym celu masaże, kąpiele z solą Epsom oraz maść z biszofitu. Jednym z często polecanych naturalnych produktów na haluksy są liście laurowe.
Liść laurowy na haluksy - czy działa?
Chociaż liście laurowe (łac. Laurus nobilis) są często polecane na haluksy, to niestety nie ma dowodów naukowych, które potwierdziłyby skuteczność zastosowania tej rośliny w leczeniu haluksów. Chociaż są doniesienia na temat różnych korzystnych właściwości liści laurowych, które mogą być przydatne przy haluksach. Liście laurowe wykazują m.in. działanie:
- przeciwzapalne,
- przeciwutleniające,
- łagodnie przeciwbólowe,
- ułatwiające gojenie,
- stymulujące układ odpornościowy.
Z racji swoich przeciwzapalnych i przeciwbólowych właściwości liść laurowy stosowany jest np. na stawy przy chorobach takich jak reumatyzm lub dna moczanowa. Można więc wykorzystać go również przy haluksach.
Jak stosować liść laurowy na haluksy?
Liście laurowe stosuje się w różnych postaciach, np. jako wywar do picia, herbata, nalewka albo okłady.
Okłady z liści laurowych na haluksy
Jedną z możliwości jest zagotowanie rozdrobnionych liści laurowych w niewielkiej ilości wody i obłożenie nimi bolącego palucha, a następnie owinięcie całości bandażem.
Wywar z liści laurowych na haluksy
Inną popularną kuracją na haluksy jest napój z liści laurowych. Aby go przygotować, należy opakowanie suszonych liści laurowych (6 g) drobno pokruszyć i gotować 5 minut w 1,5 szklanki wody. Należy pić wywar małymi porcjami w ciągu dnia i powtarzać przez 3 dni. Pamiętając o tym, że z liśćmi laurowymi nie wolno przesadzać, ponieważ mogą działać toksycznie.
Wcieranie nalewki z liści laurowych na haluksy
Można też przyrządzić nalewkę z liści laurowych i wcierać ją w bolące miejsce. W tym celu:
- Posiekaj 15 g suszonych lub świeżych liści laurowych i umieść w wyparzonym wcześniej słoiku.
- Zalej liście 150 ml alkoholu, wymieszaj, zakręć słoik.
- Odstaw mieszankę na tydzień w ciemne miejsce.
- Po tygodniu przecedź płyn. Można taką nalewkę odstawić jeszcze na 2-3 tygodnie albo użyć od razu.
Nalewka z liści laurowych jest źródłem związków przeciwzapalnych, przeciwutleniających i łagodnie przeciwbólowych, dlatego może przynieść ulgę przy objawach haluksów.
Liść laurowy na haluksy. Bezpieczeństwo stosowania
Liść laurowy spożywany w niewielkich ilościach jest bezpieczny dla ludzi, w nadmiarze będzie jednak szkodził. W wyniku jego spożycia mogą pojawić się objawy ze strony układu pokarmowego: nudności, biegunka i ból brzucha. Powinny uważać osoby z cukrzycą, ponieważ liście laurowe czasami prowadzą do nadmiernego obniżenia poziomu cukru we krwi z powodu interakcji z lekami przeciwcukrzycowymi. Liść laurowy działa też spowalniająco na pracę mózgu, co może stanowić zagrożenie przy zabiegach chirurgicznych ze znieczuleniem. Przed operacjami nie powinno się stosować terapeutycznie liścia laurowego przynajmniej przez 2 tygodnie.
Źródła:
Batool S, Khera RA, Hanif MA, Ayub MA. Bay Leaf. Medicinal Plants of South Asia. 2020:63–74. doi: 10.1016/B978-0-08-102659-5.00005-7. Epub 2019 Sep 20. PMCID: PMC7152419,
Speroni E, Cervellati R, Dall'Acqua S, Guerra MC, Greco E, Govoni P, Innocenti G. Gastroprotective effect and antioxidant properties of different Laurus nobilis L. leaf extracts. J Med Food. 2011 May;14(5):499-504. doi: 10.1089/jmf.2010.0084,
Lee EH, Shin JH, Kim SS, Lee H, Yang SR, Seo SR. Laurus nobilis leaf extract controls inflammation by suppressing NLRP3 inflammasome activation. J Cell Physiol. 2019 May;234(5):6854-6864. doi: 10.1002/jcp.27434.
Czytaj także:
Jak powstają haluksy? 5 skutecznych sposobów na paluch koślawy
Ból pod stopami. Pierwsze objawy metatarsalgii
Jak stosować liść laurowy na stawy? Przepis na okłady i wywar
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!