Na czym polega fototerapia?

Fototerapia (światłoterapia) opiera się na leczniczym działaniu światła. Odpowiedni poziom światła ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W jakich problemach zdrowotnych pomoże nam fototerapia? Które choroby wyleczymy światłem naturalnym, a które sztucznym?
/ 26.06.2013 14:13

Dobroczynny wpływ światła na zdrowie człowieka był znany już w starożytnym Egipcie. Późniejsze badania nad światłem przyczyniły się do rozwoju i wzrostu wiarygodności fototerapii. Metoda leczenia światłem zyskuje coraz większą popularność.

Światło naturalne w leczeniu depresji

Światło naturalne (światło widzialne) stosuje się głownie w terapii chorób psychicznych i depresji, które są często powodowane jego niedoborem. Fototerapia może stanowić alternatywę dla leków przeciwdepresyjnych.

Kiedy odczuwamy niedobory światła stajemy się przygnębieni i apatyczni, częściej zdarzają nam się wahania nastrojów. Dla dobrego samopoczucia potrzebujemy energii w postaci tzw. promieniowania widzialnego o długości fali od 380 do 770 nm (nanometrów). Kiedy niebo jest zachmurzone odbieramy fale znacznie krótsze, przez co czujemy się senni i ociężali.

Światłoterapia zapewni odpowiedni poziom światła przez cały rok i zmniejszy ryzyko występowania tzw. depresji sezonowych.

Światło naturalne w niedoborach melatoniny

Fototerapia światłem naturalnym pomoże przywrócić prawidłowy poziom melatoniny, która reguluje nasz rytm dobowy, wahania nastroju i problemy z zasypianiem. Poprzez naświetlanie można wpłynąć na wrażliwe na światło obszary mózgu, które dostosowują organizm do naturalnego biologicznego rytmu dnia i nocy.

– To może być bardzo ważne dla osób często podróżujących samolotem i cierpiących w związku z tym na tzw. „jet lag”, czyli zaburzenia snu i samopoczucia w związku ze zmianą strefy czasowej – mówi lek. med. Przemysław Kubala.

Światłoterapia pomoże organizmowi odzyskać równowagę, zwiększyć poziom koncentracji i poprawić ogólną sprawność mózgu.

Polecamy: Terapia światłem lekiem na depresję

Światłoterapia w leczeniu nowotworów

Widzialne światło wykorzystywane jest także podczas leczenia nowotworów. Metoda ta, zwana terapią fotodynamiczną, polega na naświetlaniu chorych komórek światłem o wysokiej energii, wywołując ciąg reakcji, które doprowadzają do niszczenia nowotworu.

Światło niewidzialne w łagodzeniu bólu

Fototerapia może być również prowadzona przy użyciu światła sztucznego. W tym celu stosuje się promieniowanie podczerwone (IR), niewidzialne dla ludzkiego oka. Podczerwień działa rozgrzewająco na tkanki, polepszając ich ukrwienie, zmniejsza napięcie mięśniowe oraz przyspiesza regenerację tkanek. Promieniowanie IR pomoże w walce z migrenowym bólem głowy, bólem stawów, stanami zapalnymi i zwyrodnieniami. Może łagodzić dolegliwości pojawiające się udarach, wylewach i zawałach.

Obecne na polskim rynku i certyfikowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych urządzenia medyczne służące do terapii światłem stosowane są jako jedyny element terapii wielu schorzeń, ale także w ramach uzupełnienia konwencjonalnych metod leczenia. Niewielkie rozmiary takich aparatów pozwalają na ich punktowe zastosowanie i „uderzenie” bezpośrednio w chore lub po prostu bolące miejsce naszego ciała.

Źródło: materiały prasowe LTM Communications

Warto wiedzieć: Na czym polega oddychanie barwami?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA