Spis treści:
- Nalewka z kasztanów – na co pomaga?
- Nalewka z kasztanów – sposób przygotowania
- Jak stosować nalewkę z kasztanów na żylaki i reumatyzm?
- Nalewka z kasztanów – przeciwwskazania
Nalewka z kasztanów – na co pomaga?
Nalewka z kasztanów ma właściwości przeciwzapalne i ściągające, wzmacnia naczynia krwionośne. W skład kasztanowca wchodzi escyna – związek, który jest składnikiem leków i tabletek wspomagających działanie naczyń krwionośnych. Przywraca ich elastyczność, zmniejsza kruchość, zwiększa dotlenienie tkanek, działa przeciwzakrzepowo. Inne cenne składniki kasztanowca to kumaryny, eskulina, flawonoidy.
Ekstrakt z nasion kasztanowca może łagodzić:
- objawy przewlekłej niewydolności żylnej, która prowadzi m.in. do powstania żylaków i pajączków,
- ból stawów,
- skurcze łydek,
- obrzęki,
- uczucie ciężkości nóg,
- swędzenie nóg,
- dolegliwości żołądkowo-jelitowe (działa rozkurczowo, wspomaga trawienie).
Przegląd badań Cochrane Library opublikowany w 2012 dowiódł, że wyciąg z nasion kasztanowca skutecznie zmniejsza objawy przewlekłej niewydolności żylnej, takie jak ból nóg i obrzęki. Według badaczy środek ten może być również skuteczny jak leczenie za pomocą pończoch uciskowych.
Nalewka z kasztanów – sposób przygotowania
Robienie nalewki to tradycyjna metoda wydobywania z roślin substancji aktywnych, które mają właściwości prozdrowotne. Aby przyrządzić nalewkę z kasztanów, potrzebujesz:
- 10-15 kasztanów,
- 1 l wódki,
- duży słój,
- małe buteleczki z ciemnego szkła.
Przygotowanie nalewki z kasztanów:
- Zebrane kasztany posiekaj i umieść w dużym słoju do połowy jego wysokości.
- Zalej kasztany czystą wódką i odstaw na 2-3 tygodnie, potrząsając zawartością co kilka dni.
- Po tym czasie przecedź nalewkę, przelej do czystej wyparzonej butelki z ciemnego szkła (lub butelek).
- Po otwarciu nalewkę zużyj w ciągu jednego miesiąca.
Sprawdź: Nalewka z kwiatów kasztana
Jak stosować nalewkę z kasztanów na żylaki i reumatyzm?
Nalewkę z kasztanów wcieraj w skórę w miejscu występowania dolegliwości, nacieraj nią stawy i żylaki. Nalewkę możesz też przyjmować doustnie na wzmocnienie naczyń krwionośnych: wypijaj 10 kropli rozcieńczonych w wodzie raz na dzień.
Nalewka z kasztanów – przeciwwskazania
Nalewki z kasztanów nie mogą stosować doustnie kobiety w ciąży, karmiące, osoby z chorobami nerek, wątroby oraz dzieci. Nie należy przyjmować nalewki z kasztanów, jeżeli wystąpiły jakiekolwiek reakcje uczuleniowe po wcześniejszym użyciu. Uważać powinny osoby z zaburzeniami krzepnięcia, ponieważ wyciąg z kasztanowca może spowalniać krzepnięcie i przyczynić się do krwawień. Nalewka może podrażniać też żołądek, więc ostrożność powinny zachować osoby z chorobami układu pokarmowego. Istnieją doniesienia o przypadkach uszkodzenia wątroby w wyniku działania kasztanowca.
Źródła:
Suter A, Bommer S, Rechner J. Treatment of patients with venous insufficiency with fresh plant horse chestnut seed extract: a review of 5 clinical studies. Adv Ther. 2006 Jan-Feb;23(1):179-90. doi: 10.1007/BF02850359,
Pittler MH, Ernst E. Horse chestnut seed extract for chronic venous insufficiency. Cochrane Database Syst Rev. 2012 Nov 14;11(11):CD003230. doi: 10.1002/14651858.CD003230.pub4.
Czytaj także:
Dokuczają ci żylaki? Poznaj kilka babcinych sposobów, które przeciwdziałają żylakom
Nalewka z bursztynu – właściwości lecznicze i przepis
Nalewka z głogu - doskonały przepis i właściwości prozdrowotne
Nalewka z liści laurowych: wystarczy kieliszek dziennie, aby zobaczyć pozytywne efekty
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!