Jak podnieść niski poziom płytek krwi? Naturalne sposoby na małopłytkowość

niski poziom płytek krwi jak podnieść fot. Adobe Stock, New Africa
Zbyt mały poziom płytek krwi może przyczyniać się do powstawania krwotoków i siniaków. O małopłytkowości mówimy, jeżeli liczba płytek krwi wynosi poniżej 150 000/µl. Aby podnieść poziom płytek krwi, należy stosować dietę bogatą w żelazo, kwas foliowy, witaminę B12, przyjmować leki zgodnie z zaleceniami lekarza oraz leczyć choroby, które przyczyniają się do spadku liczby trombocytów.
/ 02.09.2023 05:34
niski poziom płytek krwi jak podnieść fot. Adobe Stock, New Africa

Spis treści:

  1. Niska liczba płytek krwi — co oznacza?
  2. Jak podnieść niski poziom płytek krwi? Domowe sposoby na podwyższenie płytek
  3. Niski poziom płytek krwi — leczenie
  4. Jak zapobiegać niskiemu poziomowi płytek krwi?

Niska liczba płytek krwi — co oznacza?

Płytki krwi, inaczej trombocyty, to morfotyczne składniki krwi, które odpowiadają przede wszystkim za prawidłowe krzepnięcie. Dzięki nim, kiedy dojdzie do urazu, powstaje rodzaj naturalnego plastra tamującego krwawienie — płytki krwi łączą się ze sobą, a także z uszkodzonym naczyniem krwionośnym i hamują utratę krwi.

Zbyt mała ilość płytek krwi to trombocytopenia. Taki powoduje skłonność do powstawania siniaków, krwawienia z nosa, dziąseł czy obfitych miesiączek. Objawem małopłytkowości może być zmęczenie i powiększenie śledziony. Niedobór płytek krwi może też nie powodować żadnych objawów. Trzeba dodać, że zwiększone ryzyko krwawień pojawia się dopiero w przypadku spadku liczby płytek krwi poniżej 60 000/µl. 

Niska liczba płytek krwi może być problemem wrodzonym albo nabytym. Stany, które przyczyniają się do obniżenia liczby trombocytów, to np. zakażenie wirusami, bakteriami, działanie toksyn, niektóre formy leczenia (np. chemioterapia albo stosowanie heparyny), ciąża, nadużywanie alkoholu, powiększenie śledziony, niektóre nowotwory (np. białaczka, chłoniak).

Znaczne obniżenie liczby płytek krwi jest niebezpieczne, ponieważ zagraża wystąpieniem krwotoków wewnętrznych. Dlatego nieprawidłowe wyniki zawsze należy skonsultować z lekarzem. W poważnych przypadkach małopłytkowości konieczne jest wdrożenie leczenia. Szczególnie niebezpieczny jest wynik poniżej 30 000/µl.

Jak podnieść niski poziom płytek krwi? Domowe sposoby na podwyższenie płytek

To oczywiście zależy od przyczyny oraz ciężkości trombocytopenii. Jeżeli do spadku liczby płytek przyczyniło się przyjmowanie leków, to konieczne może być ich odstawienie — jednak trzeba się wcześniej skonsultować z lekarzem.

Sposoby na podniesienie płytek krwi to:

  • Przyjmuj suplementy uszczelniające naczynia włosowate, przede wszystkim z witaminą C.
  • Sięgaj po granat i papaję, które poprawiają liczbę płytek krwi.
  • Spożywaj produkty bogate w kwas foliowy, witaminę B12, witaminę C, żelazo, kwasy omega-3 i witaminę K (składniki potrzebne do produkcji trombocytów). W diecie powinny się znaleźć: mięso, jaja, ryby, przetwory mleczne, fasola, orzechy, zielone warzywa (szpinak, jarmuż, natka pietruszki) i pełne zboża, a także owoce, takie jak porzeczki, truskawki, cytrusy.
  • Unikaj alkoholu, soku żurawinowego, sztucznych słodzików oraz chininy, które mogą wpływać na obniżenie liczby płytek krwi.
  • Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami lekarza.
  • Lecz choroby przyczyniające się do małopłytkowości.

Jeżeli niski poziom płytek krwi występuje u kobiety ciężarnej, to nie ma powodu do niepokoju — stan ten mija po porodzie.

Niski poziom płytek krwi — leczenie

W niektórych przypadkach małopłytkowość wymaga specjalistycznego leczenia. Czasami konieczna jest operacja polegająca na usunięciu śledziony, ponieważ powiększona śledziona zatrzymuje większą liczbę płytek krwi. Innym potrzebnym zabiegiem może być transfuzja krwi, której celem jest zwiększenie liczby płytek krwi.

Przeczytaj: Obniżona liczba płytek krwi a samopoczucie

Jak zapobiegać niskiemu poziomowi płytek krwi?

Przede wszystkim należy regularnie wykonywać morfologię (przynajmniej raz w roku, jeżeli jesteśmy zdrowi). Morfologia pozwoli wykryć wczesne nieprawidłowości i szybko zareagować. Zapobieganie niskiej liczbie trombocytów dotyczy przede wszystkim wtórnej postaci małopłytkowości. Trzeba leczyć schorzenia prowadzące do trombocytopenii, a także unikać czynników powodujących problem np. nadużywania alkoholu, ubogiej diety czy przyjmowania niektórych leków.

Czytaj także:
Morfologia krwi a nowotwór. Jak wysokie OB powinno zaniepokoić?
Co to jest anizocytoza płytek krwi?
Czym jest nadpłytkowość? Objawy, badania i leczenie
Badanie P-LCR - kiedy wykonać? Co oznaczają wyniki?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA