czosnek i witamina C na alergię fot. Adobe Stock, Milan

Czosnek i witamina C mogą łagodzić objawy alergii. To nie mit

Niewłaściwie leczona alergia może prowadzić do pogorszenia objawów oraz rozwoju astmy, dlatego w przypadku wystąpienia objawów pierwsze kroki należy skierować do lekarza. Bardzo pomocne w leczeniu alergii są również naturalne metody. Do składników diety łagodzących objawy należą witamina C i czosnek. Sprawdź, jakie jeszcze produkty działają przeciwalergicznie.
/ 16.03.2022 07:05
czosnek i witamina C na alergię fot. Adobe Stock, Milan

Niezależnie od rodzaju alergii, przy niepokojących objawach trzeba przede wszystkim zrobić testy alergiczne i skonsultować się z lekarzem. Ale warto też wiedzieć, że istnieje wiele domowych metod, które skutecznie zmniejszają objawy chorób alergicznych i mogą doskonale wspomagać leczenie. Do takich sposobów należą chociażby zimne okłady, które spowalniają proces zapalny spowodowany reakcją alergiczną, płukanie zatok w celu usunięcia alergenów czy stosowanie maseczki blokującej pyłki.

Działanie terapeutyczne mają również niektóre naturalne produkty o właściwościach przeciwalergicznych. Najczęściej ich działanie polega na blokowaniu wydzielania histaminy. Należą do nich popularne: witamina C i czosnek, które stosujemy głównie na poprawę odporności.

Witamina C zmniejsza objawy alergii: świąd i katar alergiczny

Witamina C (kwas askorbinowy) korzystnie wpływa na układ immunologiczny i jest naturalną substancją przeciwhistaminową – co oznacza, że działa podobnie jak leki przeciwalergiczne. 

Histamina to związek występujący naturalnie w organizmie jako jeden z głównych mediatorów reakcji alergicznej. To histamina jest odpowiedzialna za objawy alergii, takie jak świąd, wysypka, łzawienie, katar sienny czy obrzęk. Wchodzi też w skład niektórych produktów spożywczych - warto na nie uważać. Przeczytaj: Histamina - histamina w jedzeniu, objawy nietolerancji

Wpływ witaminy C na leczenie objawów alergii jest udowodniony naukowo. W badaniu opublikowanym w „Journal of International Medical Research” wykazano, że podawanie dożylnie witaminy C zmniejszyło objawy alergii (świąd, nieżyt nosa i niepokój) u ponad 97% badanych osób.

Witamina C jest też silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu działa przeciwzapalnie oraz łagodzi skutki stresu oksydacyjnego – a to oznacza, że zapobiega tym procesom, które leżą u podstaw reakcji alergicznych.

Naukowcy zauważyli też, że niedobór witaminy C może prowadzić do chorób alergicznych. Dlatego warto spożywać produkty bogate w witaminę C oraz suplementować kwas askorbinowy.

W innym z badań naukowcy zalecają przyjmowanie codziennie 2 g (2000 mg) witaminy C jako środka przeciwhistaminowego. 

Przeczytaj też: Wapno na alergię - czy działa?

Czosnek w leczeniu alergii

Innym popularnym składnikiem diety, który wpływa na układ immunologiczny, jest czosnek. Zawarte w tej roślinie substancje aktywne mają wiele korzystnych właściwości, m.in. działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie.

Na wyróżnienie zasługuje zawarta w czosnku kwercetyna - silny przeciwutleniacz z grupy flawonoidów, który hamuje uwalnianie histaminy i zmniejsza stan zapalny. W pracy na łamach pisma „Molecules” naukowcy podkreślają, że:

Właściwości kwercetyny mogą być skutecznie wykorzystywane w leczeniu (...) astmy oskrzelowej, alergicznego nieżytu nosa i ograniczonych reakcji anafilaktycznych wywołanych przez orzeszki ziemne. 

Kwercetynę w znacznych ilościach znajdziemy również w: cebuli, czarnej herbacie, jabłkach, brokułach, owocach jagodowych, cytrusowych i niektórych ziołach.

Pamiętaj jednak, że nadmiar czosnku może szkodzić. Zdarza się też, że zamiast pomóc w alergii, wywołuje reakcję uczuleniową. Lepiej jeść go w niewielkich ilościach (1-3 ząbków dziennie) regularnie, niż przeciążać nim układ pokarmowy.

Jakie jeszcze produkty warto jeść przy alergii?

Dieta przeciwalergiczna bazuje na produktach o właściwościach przeciwzapalnych, bogatych w kwasy omega-3, antyoksydanty, witaminy i składniki mineralne.

Produkty, które łagodzą objawy alergii, to:

  • miód - zawiera niewielkie ilości pyłków, dlatego może stopniowo przyczyniać się zwiększenia tolerancji na te alergeny; dzieci poniżej 1. roku nie powinny jeść miodu,
  • imbir - badania porównujące ekstrakt z imbiru z loratadyną (lekiem przeciwhistaminowym) dowiodły, że obie substancje są równie skuteczne w leczeniu alergicznego nieżytu nosa, jednak ekstrakt z imbiru powoduje mniej skutków ubocznych,
  • probiotyki - część badań dowodzi, że poprzez korzystny wpływ na układ immunologiczny, mają działanie terapeutyczne,
  • spirulina - rodzaj alg, dowiedziono, że hamuje uwalnianie histaminy,
  • ekstrakt z pestek winogron - również może hamować uwalnianie histaminy,
  • kurkuma - ma silne właściwości przeciwutleniające i również posiada zdolność hamowania produkcji histaminy.

Źródła:
Xian Li i inni, Curcumin Inhibits the Activation of Immunoglobulin E-Mediated Mast Cells and Passive Systemic Anaphylaxis in Mice by Reducing Serum Eicosanoid and Histamine Levels, doi: 10.4062/biomolther.2013.092,
J. Mlcek i inni, Quercetin and Its Anti-Allergic Immune Response, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27187333/,
A.C. Carr, S. Maggini, Vitamin C and Immune Function, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5707683/,
C. Vollbracht i inni, Intravenous vitamin C in the treatment of allergies: an interim subgroup analysis of a long-term observational study, doi: 10.1177/030006051877704,
C.S. Johnston, The Antihistamine Action of Ascorbic Acid, doi: 10.1007/978-1-4613-0325-1_10,
Seasonal Allergies at a Glance, National Center for Complementary and Integrative Health, https://www.nccih.nih.gov/health/seasonal-allergies-at-a-glance,
R.Yamprasert i inni, Ginger extract versus Loratadine in the treatment of allergic rhinitis: a randomized controlled trial, doi: 10.1186/s12906-020-2875-z.

Czytaj także:
Domowe sposoby na wysypkę
Domowe sposoby na swędzenie skóry – 5 skutecznych metod
Katar sienny - ile trwa i jak go pokonać?
Kalendarz pylenia 2022. W tym roku alergie na pyłki drzew mogą być bardziej dokuczliwe

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!