Odmładzające zioła fot. Fotolia

Odmładzające rośliny - które robią to najskuteczniej

Chronią komórki, poprawiają krążenie i przyspieszają przemianę materii. Dzięki nim skutecznie spowolnisz starzenie.
/ 08.05.2015 05:00
Odmładzające zioła fot. Fotolia

Medycy od wieków poszukiwali eliksiru młodości. Ich pracę kontynuują dziś naukowcy, którzy pracują nad powstrzymaniem procesów starzenia się. Odkryli oni, że pomocne w tym mogą być rośliny lecznicze i zioła. Poniżej znajdziesz informacje o kilku z nich.

Odmładzające rośliny

Sprawdź, które z nich przydadzą ci się w codziennej diecie.
  • Miłorząb - pobudza krążenie w mózgu. Dzięki temu tkanki są lepiej zaopatrzone w składniki odżywcze i tlen. Poprawia się pamięć.
Zalecenie: zażywaj kapsułki lub tabletki z wyciągiem z miłorzębu.
  • Goryczka - poprawia trawienie, przyspiesza procesy detoksykacji przez pobudzanie wątroby do pracy.
Zalecenie: pół godziny przed posiłkiem wypij pół szklanki naparu z korzenia goryczki (kupisz w aptece).
  • Mniszek - przyspiesza przemianę materii, pobudza do pracy wątrobę i nerki. Dzięki temu procesy starzenia się zostają zahamowane.  
Zalecenie: Przez 4–6 tygodni pij herbatkę z tej rośliny (kupisz ją w zielarni).
  • Melisa - pomaga uporać się ze stresem, który może powodować różne schorzenia, wyniszczać organizm i przyspieszać jego starzenie. Pomaga zasnąć (wtedy ciało się regeneruje).
Zalecenie: pij herbatkę z tego ziela raz dziennie.

To ważne!

Żeby zachować młodość, nie wystarczy jednak stosować tylko roślinnych wyciągów. Trzeba też stosować się do kilku ważnych reguł. Oto one:
  • Wysypiaj się. Dla organizmu najlepszy jest sen, który trwa około 8 godzin. W czasie takiego wypoczynku następuje odnowa komórek, wzmaga się synteza białek i produkcja hormonów.
  • Ogranicz używki.  Kawa w nadmiarze pogarsza wchłanianie witaminy B12 oraz żelaza i źle wpływa na pracę serca. Alkohol niszczy żołądek wątrobę, a papierosy przyspieszają menopauzę i rozwój osteoporozy.
  • Zadbaj o relaks. Otaczaj się przyjaciółmi i nie odmawiaj sobie przyjemności. To recepta na wieczną młodość.
  • Dobrze komponuj swoje menu. Powinno być ono bogate w błonnik, który przyspiesza przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn. Każdego dnia sięgaj więc po otręby lub płatki owsiane. I nie zapominaj o wodzie – pij co najmniej 2 litry dziennie.

Zobacz także:


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!