Fot. Fotolia
Angina i przewlekłe zapalenie oskrzeli
- Sól – 1 kg
- gorczyca, pieprz, imbir – 2-3 łyżki
Wszytko należy wsypać na patelnię i podgrzać, mieszając. Podgrzewać do czasu, aż sól stanie się gorąca, trzeba jednak uważać, by jej nie rozżarzyć. Następnie należy włożyć cienkie bawełniane skarpetki, przesypać sól z przyprawami do miski i zanurzyć w niej nogi. Trzymać, dopóki sól nie ostygnie. Procedurę powtórzyć 4 razy w ciągu doby.
Metoda ta jest także skuteczna w leczeniu zapalenia migdałków, zapalenia błony śluzowej nosa i krtani.
Zobacz także: Jak zwalczyć ból gardła domowymi sposobami?
Artroza małych stawów
Przy chorobie zwyrodnienia stawów, na przykład palców ręki lub stóp, dobrze jest przyjmować piaskowe kąpiele. Nie jest to trudna kuracja: piasek z rzeki i sól w równych ilościach zmieszać i podgrzać. Palce zanurzyć w gorącej mieszance z piaskiem i solą, trzymać, aż piasek wystygnie.
Bóle w klatce piersiowej
Korzystne działanie ma podgrzewanie chorych miejsc woreczkami z rozgrzaną do 60 °C gruboziarnistą solą.
Przy dużej gorączce należy przykładać plasterki kiszonych ogórków do czoła, szyi oraz stóp.
Przewlekłe zapalenie zatok
- Sól
- czosnek – ¼ główki
Czosnek drobno posiekać i dodać do podgrzanej soli. Mieszankę należy przesypać do płóciennego woreczka i przyłożyć do zatok (przednia część policzka). Trzymać woreczek do ostygnięcia. Procedurę powtarzać każdego wieczoru.
Nieżyt żołądka
- Sól – ½ łyżeczki
- gotowana woda – ½ szklanki
Rozpuścić sól w wodzie i lekarstwo gotowe. Od razu po jedzeniu należy przepłukać gardło soloną wodą. Odczekać godzinę i powtórzyć. Ten zabieg odbudowuje błonę śluzową żołądka oraz przywraca równowagę kwasowo-bazową niezbędną dla przewodu pokarmowego.
Ból głowy
By zmniejszyć ból głowy, możemy zastosować chłodny kompres solny: sól włożyć do zamrażarki i zostawić tam na kilka minut, następnie wyjąć i zawinąć w materiał.
Taki kompres należy położyć na ciemieniu (przedtem położyć się na kanapie), zamknąć oczy, w myślach policzyć od dziesięciu do jednego i chwilę poleżeć.
Zimna sól absorbuje ciepło, co sprawia, że naczynia zwężają się na całej powierzchni głowy. Po 10-15 minutach ból głowy złagodnieje.
Gdy sól troszkę się ogrzeje, należy ją przełożyć na oczy na 2-3 minuty.
Mimo że oczy są zamknięte, mogą dostawać się do nich drobinki soli, dlatego przed położeniem woreczka z solą najpierw trzeba je przykryć kawałkiem tkaniny lub chusteczką.
Woreczek z solą musi mieć temperaturę pokojową, gdyż oczy znajdują się blisko zatok, a tych chłodzić nie wolno.
Grzybica skóry
- Sól – jedna łyżka
- woda – 1 szklanka
Otrzymanym roztworem o temperaturze pokojowej należy umyć nogi, następnie przepłukać je czystą chłodną wodą i wytrzeć do sucha.
Można również rozpuścić w szklance wody łyżeczkę soli (najlepiej morskiej lub jodowanej). Myć nogi soloną wodą rano i wieczorem.
Solny napar z czosnku
- Woda – 1 łyżka
- sól spożywcza – 1 łyżeczka
- czosnek – jeden duży ząbek
Przygotowanie:
- Czosnek dobrze utrzeć. Rozpuścić sól w wodzie – najlepiej wsypać do gorącej gotowanej wody rozmieszać i ostudzić.
- Następnie do wyciśniętego czosnku dodać jedną łyżkę solanki, wszystko przecedzić przez gazę i dobrze wycisnąć. Do uzyskanej mieszanki dodać 4 łyżki osolonej wody.
- Roztworem smarować dotknięte grzybicą miejsca przynajmniej dwa razy dziennie. Mieszankę możemy przechowywać 12 godzin. Na noc możemy ją włożyć do lodówki.
Bóle gardła
- Sól morska – 1 kg
- olejek eteryczny – 1-2 krople
Inhalacje: sól trzeba rozgrzać na patelni i dodać olejek (przy anginie i zapaleniu krtani – olejek z szałwii, lipy; zapalenie oskrzeli, różne rodzaje kaszlu – fiołkowy i jodłowy).
Jodłowy olejek jest zalecany przy chorobach z elementami astmy (krztusiec, ostre, przewlekłe zapalenie oskrzeli, nieżyt górnych dróg oddechowych).
By zwiększyć efektywność inhalacji, możemy zastosować ziołowe lekarstwa: suche zioła rozetrzeć rękami i posypać nimi podgrzaną i gotową do inhalacji sól. Nagrzewające się od soli zioła będą wydzielać uzdrawiające aromaty.
Zobacz także: Jak przygotować opatrunek z soli?
Schorzenia stawów i kręgosłupa
Kąpiele solne, których stężenie wynosi 2 kg soli na pełną wannę wody o temperaturze 36-37%. Czas trwania kąpieli 10 minut, ilość kąpieli – 10.
Zaparcia
Jako środek przeczyszczający można stosować sok z kiszonych ogórków, który trzeba pić 4 razy dziennie po szklance. Sok nie może stać dłużej niż miesiąc.
Choroby dziąseł, ruszające się zęby
Płukanie jamy ustnej wodą z niewielką ilością soli i octu wzmacnia dziąsła, szybciej goi rany po usuniętych zębach.
Skrofuloza, krzywica
W wiadrze wody rozpuścić 400 g soli. Następnie wlać zawartość do ciepłej wody w wannie. 15-minutowe kąpiele należy stosować 2-3 razy w tygodniu.
Kaszel
Jako środek odkrztuszający trzeba wypić na czczo szklankę wody wymieszaną z ½ łyżeczki sody i szczyptą soli.
Zapalenie korzonków nerwowych
- Morska sól – 1 kg
- nalewka z propolisu – 20-30 ml
Sól morską podgrzać na płycie, tak by stała się gorąca, ale nie parzyła, następnie trzeba ją przesypać do woreczka wykonanego z gazy i bezpośrednio na woreczek wylać 20-30 ml nalewki z propolisu. Położyć woreczek na chore plecy i gdy tylko organizm przyzwyczai się do ciepła, dobrze zabandażować. Ból powinien ustąpić po 3-4 godzinach.
Fragment pochodzi z książki "Sól. Lecznicze właściwości", Wydawnictwo Vital. Publikacja za zgodą wydawcy.
Zobacz także: Grota solna - na czym polega haloterapia?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!