Na początek klasyka, czyli przepis na tradycyjny syrop z cebuli. Wystarczy, że drobno posiekasz 2 duże cebule i przekładając je do szklanego naczynia, będziesz każdą warstwę przesypywać cukrem (ewentualnie wymieszasz z miodem, najlepiej lipowym). Odstaw całość na parę godzin, następnie zlej sok do ciemnej buteleczki lub słoika i wstaw do lodówki.
Aż do ustąpienia objawów (i na wszelki wypadek przez 2 kolejne dni), pij po łyżce syropu 3 razy dziennie. Dawkowanie dla małych dzieci – to 1-2 łyżeczki od herbaty 1-2 razy dziennie.
Przygotowaną porcję przechowuj do tygodnia.
Właściwości syropu z cebuli
Syrop z cebuli pomaga przy kaszlu suchym i mokrym. Obfituje w sole mineralne (w tym związki siarki) oraz witaminy (np. A, B, C i E). Działa bakteriobójczo, wykrztuśnie i przeciwkaszlowo. Ogranicza też stan zapalny.
Już samo przygotowywanie syropu z cebuli możesz potraktować jako element kuracji... Wystarczy, że naczynie z posiekaną i przesypaną cukrem cebulą postawisz w pobliżu łóżka chorego. Unoszące się z syropu opary mają działanie dezynfekujące, przez co zmniejszają wystąpienie nadkażenia bakteryjnego czy zarażenia innych domowników.
A teraz przepisy na cebulowe kuracje dla dorosłych;-)
1. Wino cebulowe
Składniki:
- 30 dag obranej cebuli (z polskiej uprawy)
- butelka białego wytrawnego wina gronowego
- 10 dag miodu – najlepiej lipowego, ewentualnie wielokwiatowego.
Przepis: Cebulę bardzo drobno posiekaj i wsyp do emaliowanego lub szklanego naczynia. Dodaj miód, wymieszaj, odstaw na godzinę. Zalej winem, przelej do ciemnej butelki, zakorkuj i porządnie wstrząśnij. Odstaw w chłodne ciemne miejsce. Codziennie wstrząśnij. Po 7 dniach przecedź. Przechowuj w lodówce.
Kuracja: Pij 1–2 razy dziennie po pół kieliszka od wina, po posiłku. Kurację możesz prowadzić 3–4 tygodnie, potem zrób 2-miesięczną przerwę.
Wino cebulowe wzmacnia organizm i regeneruje błony śluzowe, dzięki czemu są odporniejsze na atak zarazków. Działa też przeciwbakteryjnie.
2. Ognista nalewka z papryczką
Składniki:
- strączek papryczki chilli,
- 2 spore cebule,
- 4 ziarenka pieprzu,
- 3 łyżki miodu lipowego
- czysta wódka.
Przepis: Zmiel w młynku pieprz, rozkrusz papryczkę, cebulę drobno posiekaj. Włóż wszystkie składniki do dużego słoja i zalej wódką (tak by płyn przykrył cebulę). Wstaw w chłodne miejsce. Codziennie wstrząśnij, Po 14 dniach przecedź i zlej do butelki.
Kuracja: Na wzmocnienie pij 1 łyżeczkę dziennie przez 2 tygodnie. W celach leczniczych (przy przeziębieniu lub grypie) 3 razy dziennie po łyżeczce.
3. Nalewka cebulowo-czosnkowa
Składniki:
- spora cebula,
- 3 główki polskiego czosnku,
- 1 l wódki o zawartości alkoholu 60%.
Przepis: Obraną cebulę drobno posiekaj, dodaj do niej obrane i zmiażdżone ząbki czosnku, zalej alkoholem. Odstaw na 10 dni w chłodne, ciemne miejsce. Codziennie wstrząsaj.
Kuracja: W ramach kuracji wzmacniającej lub podczas infekcji – 2-3 razy dziennie po 20-30 kropli. Dla wzmocnienia efektu (i rozgrzania się) warto dodać nalewkę do ciepłego mleka z miodem (nie gorącego, optymalna temperatura to mniej niż 40 stopni C!).
Polecamy!
5 domowych syropów na kaszel! Można je podawać także dzieciom Jak wyleczyć TEN katar? Zapalenie oskrzeli – czy domowa kuracja wystarczy?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!