Zooterapia – pogłaszcz, przytul i poczuj się lepiej!

Dążenie do perfekcji w wychowaniu nie może odbywać się kosztem dzieci /fot.Fotolia
Kontakt ze zwierzakiem to nie tylko przyjemność, ale także doskonała forma terapii. Pomoc zwierząt w rehabilitacji polepsza stan zdrowia chorych na: ADHD, autyzm, nerwice, wady postawy, zaburzenia lękowe, zaburzenia mowy i inne dolegliwości. Czym jest zooterapia? Dlaczego kontakt ze zwierzęciem jest tak ważny?
/ 07.07.2011 12:16
Dążenie do perfekcji w wychowaniu nie może odbywać się kosztem dzieci /fot.Fotolia

Siła natury

Zooterapia to terapia z udziałem zwierząt.

Dobroczynny wpływ zwierzęcia na zdrowie i samopoczucie człowieka jest bezcenny. Ma on ogromny wpływ zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej i społecznej.

Zwierzęta dostarczają tematów do rozmów z pacjentem, zmniejszają poczucie samotności, wyobcowania, jak również wzmacniają uczucie odpowiedzialności i wrażliwości.

W Polsce najpopularniejszymi terapiami z udziałem zwierząt są:

Na świecie prowadzi się jeszcze onoterapie (kontakt z osłami) i delfinoterapie (kontakt z delfinami).

Zobacz też: dział Zooterapia

Do serca przytul psa…

Kontakt ze zwierzętami jest prosty. Odwzajemniają się tym, co otrzymują. Jeżeli ofiarujemy im swoją miłość i przywiązanie, to samo dostaniemy w zamian.

W kontakcie ze zwierzęciem liczy się ton głosu i ruch ciała. Słowa mają mniejsze znaczenie. Ważne, w jaki sposób są wypowiadane. Stworzenia czują, gdy jesteśmy źli, przygnębieni czy smutni. Krzyk, gniew, nerwowe machanie rękami tylko je odstrasza.

Chcąc zyskać przychylność i przyjaźń zwierzęcia, człowiek uczy cię czułości, ciepła, spokoju i opanowania.

Zobacz też: Jakie są przeciwwskazania do zooterapii?

Dobroczynna terapia

Zwierzęta w kontakcie z osobami chorymi dostarczają wielu potrzebnych bodźców. Chorzy czują się potrzebni, kochani, mniej samotni i odtrąceni przez ludzi. Ponadto zwierzęta dodają pewności siebie, wyznaczają nowy cel i chęć do życia.

Osoby poddawane zooterapii szybciej uczą się otwarcia na innych, werbalizują swoje problemy i potrafią mówić o własnych emocjach. Kontakt ze zwierzętami może korygować wady postawy, zwiększyć poczucie wartości, rozwinąć umiejętności manualne i werbalne. Samo głaskanie psa działa pozytywnie na człowieka, a mruczenie i dotykanie kota obniża ciśnienie krwi i zmniejsza stres.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA