Ból pośladka może świadczyć o nowotworze złośliwym. Lepiej nie bagatelizować tego objawu

ból pośladka a rak fot. Adobe Stock, Siam
Ból pośladka jest dolegliwością często zgłaszaną w gabinecie lekarskim. Ma wiele możliwych źródeł. Rzadko przyczyną bólu pośladka jest rak, jednak jest to możliwy objaw m.in. przy raku kości, raku jajnika lub raku gruczołu krokowego.
/ 21.01.2022 11:12
ból pośladka a rak fot. Adobe Stock, Siam

Spis treści:

  1. Ból pośladka – przyczyny
  2. Ból pośladka a pierwotny rak kości
  3. Ból pośladka a przerzuty raka
  4. Ból pośladka a rak jajnika
  5. Ból pośladka a rak gruczołu krokowego
  6. Ból pośladka a rak układu pokarmowego
  7. Ból pośladka – jakie mogą być objawy?
  8. Ból pośladka a rak. Jakie badania wykonać?

Ból pośladka – przyczyny

Ból pośladka może wynikać z różnych przyczyn i nieprawidłowości w dotyczących wielu struktur (kości, mięśni, stawu). Dlatego bardzo ważna jest dokładna diagnostyka, w tym pogłębiony wywiad lekarski. Ból pośladka może świadczyć o zwyrodnieniu stawu biodrowego, kręgosłupa, rwie kulszowej, urazie, a w rzadkich przypadkach o nowotworze.

Najczęstszą przyczyną bólu pośladka jest uraz lub przeciążenie. Dolegliwości powodują np. naderwanie mięśnia lub ucisk guza kulszowego (kości, na której siedzimy) w wyniku długotrwałego siedzenia (szczególnie u osób z nadwagą). Ból może być spowodowany upadkiem lub uderzeniem.

Ból pośladka promieniujący do nogi najczęściej świadczy o rwie kulszowej, która rozwija się wskutek podrażnienia nerwu kulszowego. Ból pośladka w trakcie siedzenia może wynikać z podrażnienia mięśnia gruszkowatego, szczególnie gdy towarzyszy temu drętwienie pośladka.

Chociaż choroby nowotworowe rzadko są przyczyną bólu pośladka, to jednak jest to jeden z możliwych scenariuszy.

Ból pośladka a pierwotny rak kości

Ból pośladka pojawia się w przypadku raka kości udowej lub miednicy. Chory często utyka. Może też dojść do złamania kości, w momencie kiedy tkanka kostna jest zniszczona przez nowotwór.

Nowotwór w obrębie miednicy może być zarówno złośliwy jak i łagodny. Oba rodzaje guzów mogą się rozrastać i oddziaływać na zdrową tkankę kostną, jednak łagodne nowotwory rzadziej niż te złośliwe niszczą kość i rozrastają się.

Ból pośladka a przerzuty raka

Przerzuty nowotworu złośliwego występują częściej niż pierwotny rak kości. Mogą powodować ból pośladka. Przerzuty są w stanie zaatakować właściwie każdą kość, jednak często dotyczy to biodra, kręgosłupa lub miednicy. Przerzuty do kości najczęściej dają takie nowotwory jak rak piersi, rak płuc i rak gruczołu krokowego, rak trzustki, a także szpiczak.

Ból pośladka a rak jajnika

Ból pośladka w dolnej części pleców może świadczyć o raku jajnika. Wiele kobiet przed diagnozą odczuwa dolegliwości bólowe w obrębie dolnych partii pleców, i często jest to ból na tyle dokuczliwy, że uniemożliwia sen, oraz jest odczuwany przez cały dzień. Ból jest spowodowany najczęściej gromadzeniem się płynu w miednicy, co powoduje podrażnienie tkanek. Rak jajnika może mieć jeszcze wiele innych objawów, o których przeczytasz tutaj: objawy raka jajnika.

Ból pośladka a rak gruczołu krokowego

Rak prostaty może powodować różnorodne objawy, w tym ból w okolicach pośladków, ud i pleców. Przeczytaj też: Rak prostaty

Ból pośladka a rak układu pokarmowego

Nowotwory jelita grubego oraz odbytnicy mogą powodować ból promieniujący do pośladka. Zaniepokoić powinny też inne objawy, np. krew w kale, niedokrwistość, niezamierzona utrata wagi.

Ból pośladka – jakie mogą być objawy?

Charakterystyka bólu nie jest rozstrzygająca, jeśli chodzi o rozpoznanie raka w przypadku bólu pośladka, lecz taki ból może mieć pewne cechy, np.:

  • ból jest dobrze zlokalizowany,
  • najczęściej jest tępy i stały,
  • w przypadku raka kości nasilający się podczas ruchu,
  • często budzi w nocy,
  • może towarzyszyć mu obrzęk,
  • pojawią się dodatkowe niepokojące objawy: niewyjaśniona utrata wagi, zmęczenie, osłabienie, stany podgorączkowe lub gorączka, przedłużające się infekcje.

Ból pośladka w przypadku raka nie musi mieć dużego nasilenia. Bywa, że jest to ból umiarkowany, zwykle jest stały i długotrwały.

Ból pośladka a rak. Jakie badania wykonać?

Aby wykluczyć raka w przypadku bólu pośladka, lekarz przede wszystkim zacznie od dokładnego wywiadu, a także obejrzenia bolesna miejsca. Jeśli nie ma jasności co do przyczyny problemów, zleci wykonanie badania RTG lub innych badań obrazowych (np. rezonans magnetyczny albo tomografia komputerowa). Wykonuje się także badania krwi oraz kału i moczu.

Czytaj także:
CRP a rak – jaki jest związek? Kiedy wysokie białko C-reaktywne świadczy o nowotworze?
Niska hemoglobina a nowotwór. Jak często niedokrwistość jest objawem raka?
Morfologia krwi a nowotwór. Jak wysokie OB powinno zaniepokoić? [WYWIAD]
Ból biodra – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA