Oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia polega na wyeliminowaniu szkodliwych substancji, co powoduje poprawę stanu zdrowia. Nałóg sprawia, że do krwiobiegu trafia wiele toksycznych związków, w tym nikotyna, metale ciężkie, tlenek węgla i formaldehyd. Rzucenie palenia skutkuje polepszeniem samopoczucia i poprawą wyglądu. Pomaga uniknąć chorób układu krążenia, nowotworu, chorób układu oddechowego (np. POChP), problemów z erekcją i płodnością oraz schorzeń układu pokarmowego. Oczyszczenie organizmu po paleniu wymaga czasu i można podzielić je na kilka etapów, o których przeczytasz niżej.
Etapy oczyszczania organizmu po rzuceniu palenia
Rezygnacja z palenia jest ratunkiem dla zdrowia. Pierwsze korzyści pojawiają się w ciągu kilku godzin od ostatniego papierosa i trwają latami. Oto jak wyglądają etapy oczyszczania organizmu po rzuceniu palenia.
Etap 1. Pierwsza doba od rzucenia palenia papierosów
Po kilku godzinach od ostatniego wypalonego papierosa o ponad połowę spada stężenie nikotyny i tlenku węgla we krwi, a w naczyniach krwionośnych pojawia się więcej tlenu. Detoks tytoniowy skutkuje również tym, że serce bije spokojniej (pod wpływem nikotyny pracuje szybciej). Poprawia się też ciśnienie krwi. Samopoczucie początkowo może się trochę pogorszyć, co jest związane z zespołem odstawienia nikotyny. Objawy abstynencji od nikotyny ustępują w ciągu miesiąca, są to np. drażliwość, niepokój, smutek, ból głowy, trudności z koncentracją czy problemy ze snem.
Etap 2. Trzy dni od rzucenia palenia papierosów
Pierwsze najbardziej odczuwalne efekty rzucenia palenia dotyczą wydajności płuc. Według specjalistów po ok. 24-48 godzinach od ostatniego "dymka" płuca oczyszczają się z wydzieliny i zanieczyszczeń kumulowanych w trakcie palenia. Po trzech dniach od ostatniego papierosa odczujesz, że łatwiej ci oddychać, zmniejszy się kaszel i uczucie duszności. Dzięki temu do wszystkich komórek organizmu dociera więcej tlenu. Co więcej, z organizmu zostają wyeliminowane takie szkodliwe związki jak tlenek węgla i nikotyna. Możesz zacząć lepiej wyczuwać smaki i zapachy, ponieważ w tym czasie poprawia się funkcjonowanie zmysłów (przytłumionych wcześniej przez papierosy).
Etap 3. Pierwsze tygodnie od rzucenia palenia
Kolejny etap oczyszczania organizmu po rzuceniu palenia dotyczy układu krążenia. Zaledwie w ciągu od 2 do 12 tygodni od ostatniego papierosa twój układ sercowo-naczyniowy staje się bardziej wydolny. Wraca do normy ciśnienie krwi i spada ryzyko udaru oraz zawału serca związane z paleniem papierosów. Możesz zauważyć, że mniej się męczysz w trakcie aktywności fizycznej. Masz więcej energii. Lepiej się czujesz, ale też ulega poprawie twój wygląd, zwłaszcza kondycja skóry (dociera do niej więcej tlenu i składników odżywczych). W tym czasie drogi oddechowe nadal oczyszczają się z zanieczyszczeń po paleniu.
Etap 4. Miesiące od rzucenia palenia
W ciągu kilku miesięcy od rzucenia palenia o połowę zmniejsza się ryzyko chorób serca w porównaniu z palaczami w tym samym wieku. W tym czasie kaszel palacza powinien przejść już do historii. Podobnie jak świszczący oddech związany z paleniem, jeżeli wcześniej ci dokuczał. Szacuje się, że w tym czasie wydolność płuc wzrasta nawet o 10%.
Etap 5. Kilka lat od rzucenia palenia papierosów
Kolejny etap oczyszczania organizmu po paleniu trwa przez kolejne lata. Po roku, jak obliczyli naukowcy, ryzyko zawału serca jest o połowę mniejsze niż u palacza. Po 10 latach bez papierosów o połowę maleje też ryzyko raka płuc. I uwaga, po 15 latach od ostatniego wypalonego papierosa ryzyko zawału serca spada do takiego samego poziomu jak u osoby, która nigdy nie paliła! Masz też duże szanse uniknąć cukrzycy, osteoporozy oraz demencji.
Jak przyspieszyć oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia?
Rezygnacja z papierosów to już duży sukces, za co ciało z pewnością się odwdzięczy. Chcesz zrobić dla siebie coś więcej? Te rzeczy pomagają przyspieszyć oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia:
- Picie wody – wspiera proces usuwania toksyn z organizmu.
- Zdrowa dieta – dostarcza organizmowi przeciwutleniaczy (jak witaminy A, C i E), które pomagają odbudować się komórkom i chronią je przed stresem oksydacyjnym.
- Aktywność fizyczna – wspiera układ krążenia i oddechowy, dzięki czemu przyspiesza detoks nikotynowy.
- Techniki relaksacyjne – chronią organizm przed stresem i zwiększają szanse na wytrwanie w postanowieniu zerwania z nałogiem.
- Picie naparów ziołowych (np. pokrzywa, rumianek, mniszek lekarski, tymianek, czystek) – wspomagają detoks organizmu po paleniu.
- Unikaj innych zanieczyszczeń – wystarczy, że organizm oczyszcza się ze szkodliwych związków obecnych w dymie papierosowym.
Oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia to proces, który wymaga czasu. Warto podjąć wysiłek, bo efekty są długotrwałe i znaczące. Nigdy nie jest za późno, aby rzucić palenie, a zerwanie z nałogiem jest łatwiejsze z odpowiednim wsparciem. Skorzystaj z tych porad: Jak wytrwać w postanowieniu rzucenia palenia?
Czytaj także:
Kiedy po rzuceniu palenia metabolizm wraca do normy?
Jakie są skutki uboczne nagłego rzucenia palenia papierosów?
Zawroty głowy to jeden z możliwych skutków rzucenia palenia. Jak poradzić sobie z nimi i czy długo trwają?
Jak rzucić palenie w 5 krokach?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!