Glejak - nowoczesne metody leczenia w oparciu o wirusa Zika

Glejak - nowoczesne metody leczenia w oparciu o wirusa Zika fot. Fotolia
Jeszcze kilka miesięcy temu nikt by w to nie uwierzył - wirus, który napawał lękiem wszystkie przyszłe mamy daje nadzieję chorym na nieuleczane nowotwory układu nerwowego!
Agnieszka Czechowska / 30.11.2017 04:45
Glejak - nowoczesne metody leczenia w oparciu o wirusa Zika fot. Fotolia

Glejaki to jedne z najbardziej złośliwych nowotworów mózgu i rdzenia mózgowego. Powstają z komórek glejowych, które są składnikiem tkanki nerwowej. Niestety źle rokują - pięcioletnie przeżycie uzyskuje się tylko u 65 proc. chorych na glejaka mózgu. Z pomocą leków uzyskanych z wirusa Zika, te statystyki będzie można poprawić.

Jak obecnie leczy się glejaka?

Leczenie glejaka jest wyjątkowo trudne przede wszystkim ze względu na jego lokalizację - usuniecie jakiejkolwiek zmiany z przestrzeni wewnątrzczaszkowej to zawsze nie lada wyzwanie dla chirurga. W przypadku glejaka pojawia się jeszcze jedna komplikacja - tego typu guzy prawie zawsze naciekają, to znaczy że trudno je odgraniczyć od zdrowej tkanki. Poza tym ma tendencję do odrastania. Dlatego zawsze zabieg chirurgiczny uzupełnia się chemio- lub radioterapią. Niestety, metody te zwykle nie eliminują komórek macierzystych raka, z których może powstać kolejny guz.

Jak może pomóc wirus Zika?

Od miesięcy wiemy, że przenoszony przez komary tygrysie wirus Zika wywołuje defekty rozwojowe u nienarodzonych dzieci (może przyczyniać się m.in. do rozwoju małogłowia). Atakuje tzw. komórki neuroprogenitorowe, z których powstają dojrzałe komórki mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego i Uniwersytetu Kalifornijskiego uznali, że skoro niszczy on tego typu komórki u płodu, być może zniszczy też komórki, z których dopiero powstanie glejak. Badania potwierdziły te przypuszczenia! Zakażenie wirusem Zika okazało się zabójcze dla komórek macierzystych glejaka. Wyniki te sugerują, że terapia specjalnie wyselekcjonowanymi szczepami wirusa Zika może stanowić metodę leczenia glejaka, która zapobiegnie nawrotom tej choroby. Badania się jeszcze w toku, ale według specjalistów przełom w leczeniu glejaka jest już bardzo blisko!

Czy ból głowy może wskazywać na raka mózgu?

Co przyczynia się do nowotworów raka układu nerwowego?

Rak mózgu - forum

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA