Leczenie chirurgiczne metodą z wyboru
Nowotwory jamy ustnej są w średnio promienioczułe. Dlatego w wyborze metody postępowania pierwszeństwo ma leczenie chirurgiczne. Złotym standardem chirurgii szczękowo-twarzowej jest radykalne wycięcie całej zmiany wraz z marginesem zdrowych tkanek (tzw. marginesem bezpieczeństwa). Pacjenci mają największą szansę na wyleczenie podczas pierwszej operacji.
W nowotworach miejscowo zaawansowanych stosuje się terapię skojarzoną, tj. poprzedza się operację chemio- lub radioterapią. Takie postępowanie może zmniejszyć masę guza, dając możliwość radykalnego wycięcia.
Małe zmiany mogą być usunięte poprzez proste wycięcie i zszycie rany, co daje zadowalający efekt kosmetyczny. W przypadku zmian zaawansowanych stosuje się operacje blokowe (en block), które polegają na usunięciu zmiany pierwotnej wraz z dorzeczem chłonnym w jednym bloku. Ranę pooperacyjną udaje się zazwyczaj zszyć poprzez zbliżenie jej brzegów, nierzadko jednak konieczna jest rekonstrukcja tkankami pobranymi z otoczenia.
Usunięcie układu chłonnego wraz z ogniskiem nowotworowym daje największe szanse na wyleczenie, pozostawia jednak istotny defekt kosmetyczny.
Warto wiedzieć: Jak diagnozować raka jamy ustnej?
Leczenie przerzutów do węzłów chłonnych szyi
Rak jamy ustnej wykazuje wyraźną tendencję do dawania przerzutów do węzłów chłonnych szyjnych i podżuchwowych. Przerzuty odległe należą do rzadkości. Zakres operacji – jedno- lub obustronne wycięcie węzłów chłonnych – zależy od umiejscowienia i rozległości raka.
W przypadku leczenia przerzutów raka języka, dna jamy ustnej, policzka, łuków podniebiennych i niektórych złośliwych nowotworów ślinianek stosuje się tzw. operację Crile'a, czyli doszczętne wycięcie układu chłonnego szyi.
Jakie jest rokowanie pacjentów z rakiem jamy ustnej?
W przypadku nowotworów jamy ustnej najczęstszą przyczyną wznowy jest niedostateczny margines resekcji (wycięcia) zmiany pierwotnej lub nieprawidłowy wybór techniki. Wznowy pojawiają się zwykle już w pierwszym roku po zabiegu.
Rak jamy ustnej wykryty wcześnie daje 80-90% szans na pełne wyleczenie. Nowotwór ten w początkowej fazie choroby jest skąpoobjawowy, co utrudnia wczesne postawienie diagnozy. Śmiertelność jest wysoka i szacuje się ją na około 50%.
Dowiedz się więcej: Czy jestem narażony na raka jamy ustnej?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!