Masz problem z oddawaniem moczu? – To może być rak prostaty.
Zwykle pierwszym objawem raka prostaty jest zwiększone, naglące parcie na pęcherz i zwiększona częstość oddawania moczu. Czynność oddawania moczu jest trudniejsza i często towarzyszy jej uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Czasem też mikcji towarzyszy pojawianie się krwi w moczu. Zazwyczaj ma to miejsce pod koniec fikcji, a ilość krwi nie jest duża. Gdy pacjent obserwuje takie objawy, prawie zawsze możliwe jest wybadanie guza badaniem per rectum (palcem przez odbytnicę). Dlatego dużym błędem lekarza byłoby zaniechanie tego badania. Rak gruczołu krokowego rozwija się od pojedynczego guzka o odmiennej spoistości w tzw. strefie obwodowej gruczołu. Strefa ta jest zazwyczaj dostępna badaniem palpacyjnym.
Rak gruczołu krokowego ma często długi przebieg. Bywa, iż tak długo rozwija się w obrębie torebki narządu, nie dając żadnych objawów, że zdarzają się przypadki, gdy pacjent umiera z powodu zupełnie innej choroby (pamiętajmy, że w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim mężczyźni starsi). Szybkość naciekania nowotworu zależy jednak od jego typu histologicznego. W przypadku typów mniej zróżnicowanych, o gorszym rokowaniu dochodzi do przerzutów nowotworu – zarówno drogą naczyń krwionośnych, jak i chłonnych. Zdarza się niestety nierzadko, że pacjenci zgłaszają się do lekarza dopiero z bólami związanymi z przerzutami raka prostaty.
Przeczytaj: Jak zmniejszyć objawy chorób prostaty?
Gdzie należy szukać przerzutów raka prostaty?
Przerzuty nowotworu gruczołu krokowego najczęściej lokalizują się w kościach (przeważnie kręgosłupa, miednicy, mostka, żeber, rzadziej górnych części kości udowych). Bóle kostne związane z tą chorobą bywają mylone ze zmianami osteoporotycznymi, gdyż wiek chorych jest zazwyczaj podeszły. Dlatego tym ważniejsze jest szybkie postawienie prawidłowej diagnozy i włączenie odpowiedniego leczenia.
Polecamy: Co warto wiedzieć o raku prostaty?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!