Ból brzucha /fot. Fotolia

Rak jajnika - jakie objawy powinny cię zaniepokoić?

Rak jajnika może przez bardzo długi czas nie dawać żadnych objawów, stąd jego wykrywalność w początkowych stadiach choroby jest tak niska. Nowotwór jajnika występuje najczęściej u kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym, ale jest diagnozuje się go również u kobiet młodszych.
/ 04.01.2013 23:51
Ból brzucha /fot. Fotolia

Rak jajnika to piąty co do częstości występowania nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce - co roku umiera z jego powodu około 2500 Polek! Ponad 50% pacjentek przegrywa walkę z tym nowotworem, a jego skuteczne leczenie pozostaje wciąż wyzwaniem dla specjalistów na całym świecie.

Jakie objawy daje rak jajnika?

Początkowo rak jajnika nie daje żadnych objawów, dlatego może być mylony z symptomami innych, mniej poważnych schorzeń. Często towarzyszą mu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Cechą charakterystyczną raka jajnika w zaawansowanym stadium jest wodobrzusze (nagromadzenie się płynu w jamie otrzewnowej).

Do niespecyficznych objawów należą:

  • uczucie pełności, przelewanie się w brzuchu,
  • przewlekłe dolegliwości ze strony żołądka lub jelit,
  • zmiany w pracy systemu trawiennego bez istotnego powodu, takiego jak zmiana zwyczajów żywieniowych,
  • objawy parcia na pęcherz moczowy bez związku z infekcją układu moczowego,
  • zmiany wagi bez uchwytnej przyczyny,
  • postępujące osłabienie organizmu.

Dowiedz się także: Jakie jest rokowanie w raku jajnika?

Profilaktyka raka jajnika

Żaden objaw nie powinien być bagatelizowany. Bez względu na to, czy występują jakiekolwiek dolegliwości, ważne jest, aby regularnie, raz do roku, iść do ginekologa i wykonać USG przezpochwowe, które potwierdzi, czy jajniki są zdrowe. Im wcześniej lekarz zauważy nieprawidłowość, tym szybciej może zadziałać i pomóc w powrocie do zdrowia.

Z danych statystycznych wynika, że rak jajnika dotyka coraz młodsze kobiety. Jeszcze niedawno dotyczył wyłącznie osób po 45. roku życia – dzisiaj stale zwiększa się zachorowalność i umieralność kobiet młodszych. Niestety, nie istnieją jeszcze żadne profilaktyczne badania przesiewowe, takie jak cytologia w przypadku raka szyjki macicy, które pozwoliłyby na wczesne wykrycie raka jajników. Zaleca się natomiast inne badania, umożliwiające wykrycie różnych schorzeń jajnika, w tym także nowotworowych.

Kto powinien bezwzględnie przebadać się w kierunku raka jajnika?

Panie, w których rodzinie kobiety chorowały na raka jajnika lub raka piersi powinny być szczególnie czujne. Predyspozycje genetyczne to około 10% wszystkich przypadków. Zwiększoną uwagę powinny mieć również kobiety w trakcie lub po hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) lub prowadzące wysokotłuszczową dietę, palące papierosy lub/i pijące alkohol. Wszystko to sprzyja powstawaniu nowotworu.

Każdego roku każda kobieta powyżej 20. roku życia powinna wykonywać zwykłe badania ginekologiczne, takie jak cytologia, ogólna ocena palpacyjna narządów płciowych i USG przezpochwowe, zwane również transwaginalnym. Regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie USG przezpochwowego mogą pomóc w wykryciu raka jajnika we wczesnym stadium, co zwiększa szanse na wyleczenie.

Polecamy: Jakie są typy raka jajnika?

Autor: prof. dr hab. Jerzy Stelmachow, członek Rady Ekspertów Fundacji Kwiat Kobiecości – Ogólnopolskiej Organizacji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy i Rakiem Jajnika.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!