Zaczyna się od bólu, który budzi w nocy. Jak rozpoznać raka kości i co powinno cię zaniepokoić?

rak kości objawy fot. Adobe Stock, Joel bubble ben
Pierwszym objawem raka kości jest zazwyczaj nawracający przewlekły ból kości, który często pojawia się w nocy i nasila się z czasem. Inne objawy raka kości to obrzęk, widoczne zgrubienie na kości czy problemy z poruszaniem się. Złośliwy nowotwór kości może również powodować nietypowe objawy, takie jak gorączka, zmęczenie i nieplanowane chudnięcie. Sprawdź, jak rozpoznać raka kości.
/ 05.02.2024 16:07
rak kości objawy fot. Adobe Stock, Joel bubble ben

Spis treści:

  1. Rodzaje raka kości
  2. Objawy raka kości
  3. Nietypowe objawy raka kości
  4. Rak kości - diagnostyka
  5. Leczenie raka kości
  6. Co powoduje raka kości?
  7. Rokowanie u pacjentów z rakiem kości

Rak kości - rodzaje

Rak kości to złośliwy nowotwór kości. Złośliwe nowotwory kości ogólnie możemy podzielić na:

  • pierwotny rak kości (rozwija się pierwotnie w kości, występuje stosunkowo rzadko),
  • wtórny rak kości (jest przerzutem innych nowotworów, najczęściej płuca, piersi, gruczołu krokowego, nerki lub tarczycy).

Trzy główne rodzaje pierwotnego raka kości to:

  • Mięsak kościopochodny (kostniakomięsak, osteosarcoma) – to najczęściej występujący pierwotny rak kości, rozwija się w wieku 10-30 lat oraz po 50 roku życia. U dzieci kostniakomięsak stanowi 2% wszystkich nowotworów wieku dziecięcego. Powstaje najczęściej wokół stawu kolanowego.
  • Chrzęstniakomięsak – drugi pod względem częstotliwości występowania pierwotny rak kości. Najczęściej dotyka osób w wieku od 30 do 60 lat i rozwija się przeważnie w kości miednicy lub obręczy barkowej.
  • Mięsak Ewinga – to rak kości z grupy prymitywnych guzów neuroektodermalnych (PNET), najczęściej rozwija się u dzieci i młodzieży (10-20 lat), rzadko przed 5. rokiem życia.  Szczególnie narażeni są na niego chłopcy. Miejsca jego lokalizacji to głównie kość udowa, miednica i żebra.

Wyróżnia się też łagodne nowotwory kości, które nie stanowią większego zagrożenia dla zdrowia. Są to chrzęstniaki (wyrośl chrzęstno-kostna), guzy olbrzymiokomókowe (zazwyczaj łagodny nowotwór kości, jednak może rozwijać się w kierunku zmiany złośliwej) i kostniaki. Nowotwory łagodne kości wiążą się z dobrymi rokowaniami i są wyleczalne za pomocą klasycznej operacji chirurgicznej. Raki kości (nowotwory złośliwe) mają mniej optymistyczne prognozy. Terapia tych guzów jest skomplikowana i wymaga indywidualnego podejścia. Wiele zależy od stopnia zaawansowania w momencie wykrycia.

Rak kości – objawy

Rak kości może zająć każdą kość, ale przeważnie rozwija się w miednicy, kościach długich nóg albo ramion. Choroba długo może rozwijać się bezobjawowo.

Objawy, które mogą wskazywać na raka kości, to:

  • ból – szczególnie pojawiający się w czasie snu, przerywający odpoczynek; jest to ból uporczywy, który z czasem zaczyna się nasilać,
  • obrzęk – jest niekiedy pierwszym objawem raka kości,
  • zaczerwienienie skóry,
  • tkliwość,
  • pogrubienie zarysu zmienionego chorobowo miejsca,
  • zauważalny guzek na kości,
  • trudności w poruszaniu się,
  • zmniejszony zakres ruchu,
  • podatność na urazy i złamania kości.

Ból kości powinien zaniepokoić szczególnie wtedy, gdy:

  • często nawraca,
  • nasila się w godzinach nocnych,
  • nie ustępuje po przyjęciu leków przeciwbólowych bez recepty.

Bóle kości często występują u dzieci, zazwyczaj nie są objawem nowotworu, ale warto skonsultować ten objaw z lekarzem pierwszego kontaktu (przeczytaj też, czym są bóle wzrostowe)

Objawy raka kości w badaniach

Nie da się stwierdzić, czy dana zmiana jest złośliwa, bez dokładniejszych badań radiologicznych oraz histopatologicznych. Na złośliwość nowotworu kości wskazują widoczne w badaniach:

  • zniszczenia kości (tzw. kość „wyjedzona przez mole”),
  • naciekanie otaczających tkanek,
  • zniszczenie kory kości,
  • nawarstwienia blaszkowate, cebulkowate w okostnej (tzw. łuski cebuli).

Nietypowe objawy raka kości

W zależności od lokalizacji guza nowotworowego, u chorych pojawiają się też inne, niespecyficzne objawy raka kości takie jak:

  • zmęczenie,
  • gorączka,
  • kaszel,
  • duszność (w przypadku przerzutów do klatki piersiowej),
  • objawy przypominające infekcję dróg moczowych (gdy rozwinął się rak kości miednicy, żeber),
  • zmiany zachowania, niedowłady, porażenia (w przypadku przerzutów raka kości do mózgu),
  • wyniszczenie organizmu,
  • niezamierzona utrata masy ciała.

Rak kości – diagnostyka

Rozpoznanie raka kości ustala lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego, badania przedmiotowego pacjenta, badań radiologicznych (RTG) oraz badania histopatologicznego.

Bardzo istotna jest przy tym współpraca lekarzy z różnych dziedzin: ortopedy, radiologa i histopatologa. Spośród badań obrazowych w diagnostyce raka kości wykonuje się oprócz RTG kości i stawu, także tomografię i rezonans magnetyczny.

Leczenie raka kości

Leczenie nowotworów kości zależy od rodzaju guza i stadium zaawansowania choroby.

W większości przypadków raka kości najpierw przeprowadza się biopsję, następnym punktem terapii może być chemioterapia indukcyjna (przedoperacyjna), a później, jeśli to możliwe, zabieg radykalny (szeroka resekcja - usunięcie guza, fragmentu kości, okolicznych tkanek). Po operacji pacjent musi kontynuować chemioterapię. W niektórych przypadkach stosuje się radioterapię

Inną możliwą formą leczenia raka kości jest tzw. terapia celowana. Polega ona na zastosowaniu leku, który jest skierowany przeciwko konkretnej komórce nowotworowej z daną mutacją genetyczną. Jeśli zmiana genetyczna nie występuje w guzie, to postępowanie nie będzie skuteczne. Terapia celowana musi być poprzedzona dokładnym badaniem genetycznym.

Leczenie może przebiegać jeszcze inaczej, gdy występują przerzuty.

Nowotwory łagodne kości można usunąć podczas operacji chirurgicznej. W wielu przypadkach nie jest wcześniej potrzebna biopsja, czyli pobranie fragmentu tkanek do badania histopatologicznego w celu oceny złośliwości guza.

Co powoduje raka kości?

Zazwyczaj nie jest jasne, dlaczego u danej osoby rozwinął się rak kości. Naukowcy uważają jednak, że wyższe ryzyko rozwoju nowotworu występuje w przypadku:

  • dziedziczonych predyspozycji genetycznych,
  • wcześniejszej radioterapii,
  • choroby Pageta - choroba kości, w której występuje nieprawidłowe tworzenie się kości, co prowadzi do zakłócenia budowy tkanki kostnej,
  • zespołu Li-Fraumeni - rzadko występujący uwarunkowany genetycznie zespół predysponujący do wystąpienia niektórych nowotworów, w szczególności raka piersi, jajnika oraz prostaty.

Rokowanie u pacjentów z rakiem kości

Rokowanie w przypadku raka kości zależy od typu nowotworu i stadium zaawansowania choroby.

W przypadku kostaniakomięsaka po leczeniu radykalnym (szeroka operacja chirurgiczna) co najmniej 5 lat przeżywa 45-80% pacjentów. W grupie z chrzęstniakomięsakiem 5-letnie przeżycie udaje się osiągnąć u co drugiego chorego. Trudno jednak przewidzieć dalekosiężne perspektywy zdrowotne, ponieważ nawet po 20 latach mogą się pojawić u tych pacjentów odległe przerzuty.

Mięsak Ewinga szybko daje przerzuty i to pogarsza rokowania. Udaje się wyleczyć ok. 65% dzieci i 40% dorosłych bez przerzutów.

Ze względu na fakt, że objawy raka kości nie są specyficzne i mogą być bagatelizowane, bardzo ważne jest, aby w przypadku jakichkolwiek niepokojących sygnałów udać się do lekarza. Zwłaszcza u dzieci opóźnienie w postawieniu diagnozy drastycznie zmniejsza szanse na wyleczenie guza.

Źródła:
R. Kordek (red.), Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, Via Medica, Gdańsk 2013,
R.Wyszkowska i inni, Nowotwory kości: nowe możliwości terapeutyczne, „Wiadomości Chemiczne”, 2019,
E.Kluczewska i inni, Symptomatologia guzów kości u dzieci, Onkologia i radioterapia 4(6)2008.

Czytaj także:
Ból pośladka może świadczyć o nowotworze złośliwym. Lepiej nie bagatelizować tego objawu
Remisja raka – co oznacza i jak długo trwa?
Rak jest zaraźliwy i „żywi się” cukrem? Poznaj popularne mity o nowotworach
Antyrakowy dekalog, czyli czego nie lubi rak. Te sposoby zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA