Co daje badanie dna oka?

Badanie dna oka jest podstawowym badaniem w okulistyce / fot. Fotolia
Badanie dna oka jest podstawowym badaniem w okulistyce. Może określić jednak o wiele więcej niż tylko stan zdrowia naszych oczu. Badanie dna oka wykonuje się za pomocą specjalnego sprzętu okulistycznego, patrząc przez rozszerzoną źrenicę.
/ 04.10.2016 11:21
Badanie dna oka jest podstawowym badaniem w okulistyce / fot. Fotolia

Co zobaczy okulista?

W badaniu dna oka lekarz widzi tarczę nerwu wzrokowego, naczynia krwionośne, powierzchnię siatkówki, plamkę żółtą (miejsce największej koncentracji receptorów siatkówki odpowiedzialnej za ostre widzenie). Badaniem można również ocenić ciało szkliste, które normalnie jest przezroczyste.

Jest kilka metod oglądania dna oka:

- bezpośrednia: za pomocą wziernika trzymanego w ręce; okulista zagląda swoim okiem w oko badanego pacjenta

- pośrednia: lekarz ogląda dno oka za pomocą specjalnej lampy okulistycznej, widzi je w powiększeniu, jednak nie może tak swobodnie manewrować obrazem jak przy oftalmoskopii bezpośredniej

- badanie z użyciem tzw. funduskamery – polega na wykonaniu zdjęć dna oka, pozwala na obejrzenie dużego obszaru siatkówki w dużej rozdzielczości na monitorze komputera

Co można wyczytać na dnie oka?

Po pierwsze, badaniem dna oka można ocenić stan podstawowych struktur oka – siatkówki, nerwu wzrokowego, ciała szklistego.

Oftalmoskopia umożliwia zdiagnozowanie takich chorób, jak odklejenie siatkówki, zwydrodnienie plamki żółtej czy zapalenie nerwu wzrokowego. Jednak na dnie oka widać dużo więcej niż myślimy.

Okulista, za pomocą tego badania, może wiele powiedzieć o stanie zdrowia całego organizmu. Najdrobniejsze naczynia krwionośne, bardzo dobrze widoczne na dnie oka, odzwierciedlają ich kondycję w innych narządach np. nerkach.

Obecność charakterystycznych zmian w obrazie dna oka określa ciężkość chorób takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Widok tarczy nerwu wzrokowego odzwierciedla ciśnienie wewnątrzczaszkowe.

Co musisz wiedzieć przed badaniem?

Do badania dna oka nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Badanie jest nieinwazyjne i niebolesne, jedyną niedogodnością może być konieczność podania kropel z atropiną rozszerzających źrenice. Badanie może trwać od kilku do kilkunastu minut.

A co lekarz powinien wiedzieć przed badaniem?

Dla lekarza bardzo istotna będzie informacja o chorobach przewlekłych i przyjmowanych lekach.

Bardzo ważne! Jeśli chorujesz na jaskrę lub zdarzała się ona w Twojej rodzinie, powiedz o tym lekarzowi przed całym badaniem. Krople atropinowe są przeciwwskazane u osób chorych na jaskrę! Również wtedy, gdy w przeszłości zdarzyły Ci się niepożądane reakcje po podaniu atropiny (bardzo rzadko), uprzedź o tym lekarza.

Zobacz też: Zmiany w oku związane ze starzeniem się – norma czy choroba?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA