Jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze?

Jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze?

Cierpisz na zmęczone oczy po całym dniu pracy przed komputerem? Osoby, które wiele godzin spędzają przed monitorem powinny szczególnie zadbać o swój narząd wzroku. Ergonomia miejsca pracy, ustawienie ekranu, oświetlenie, przerwy w pracy – to wszystko wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie naszych oczu.
/ 11.06.2012 18:28
Jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze?

Rób przerwy w pracy

Chociaż przez pracę na komputerze najbardziej cierpią nasze oczy, nie można zapominać, że nasz organizm tworzy całość, w której jeden układ wpływa na drugi. Zbyt długa koncentracja wpływa na napięcie mięśni twarzy i oczu, zaburzając akomodację. Dlatego konieczne jest robienie przerw w pracy. Muszą być to przerwy, dzięki którym odpoczną nie tylko nasze oczy, ale także umysł. Udowodniono, że bardziej efektywne są częstsze, ale krótsze przerwy. Co godzinę powinniśmy robić 5-minutową całkowitą przerwę w pracy, najlepiej wykorzystaną na spacer.

Właściwe ustaw oświetlenie

Podczas pracy na komputerze musimy zmierzyć się z dwoma problemami – różnicą w świetle naturalnym i sztucznym wytwarzanym przez monitor oraz różnicą jasności monitora i naszego otoczenia. Nie powinno się łączyć światła naturalnego ze sztucznym, ale jeżeli jest to niemożliwe staramy się zlikwidować różnice oświetlenia. Oświetlenie powinno być ogólne i jednolite. Ekran nie powinien znajdować się bezpośrednio na tle okna, ani naprzeciw niego.  Na ekranie unikamy obecności odblasków i odbić, które rozpraszają nasz wzrok. Patrząc na ekran powinniśmy mieć wrażenie, że emituje takie samo światło, jakie nas otacza. Jednym słowem powinniśmy widzieć obraz, bez możliwości odróżnienia światła monitora.

Zobacz też: Okulary i soczewki do pracy przy komputerze

Przystosuj odpowiednio monitor i ustawienie ekranu

Dobry ekran, to optymalny ekran. Duże monitory męczą nasz wzrok i w rzeczywistości zmniejszają efektywność naszej pracy. Najlepsze są wyświetlacze o wielkości od 15″ do 19″. Odległość ekranu od twarzy powinna wynosić minimum 50 cm, a rozdzielczość monitora powinna być ustawiona tak, żeby obraz widziany z tej odległości był wyraźny. Monitor należy ustawić tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na linii naszego wzroku. Wtedy nasze spojrzenie będzie skierowane lekko do dołu, a szyja automatycznie nieznacznie się ugina i rozluźnia.

Przystosuj swoje miejsce pracy

W dużych firmach klimatyzacja jest dzisiaj niemal standardem. Jest to duży komfort dla naszego samopoczucia, za które jednak zapłacić mogą nasze oczy. Klimatyzacja znacznie wysusza powietrze w pomieszczeniu. Jeżeli nie ma możliwości wietrzenia klimatyzowanego pomieszczenia, zapewnij sobie nawilżacze powietrza. Możesz również stosować sztuczne łzy, które wspomogą Twoją naturalną walkę z suchością. Pij dużo płynów – to zawsze pomaga w nawodnieniu i nawilżeniu naszych błon śluzowych i spojówek.

Zobacz też: Ćwiczenia przynoszące ulgę naszym oczom

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!