Wiadomo, że mężczyźni to wzrokowcy – nie odbieraj sobie ostrości widzenia złą dietą /fot. Fotolia fot. Fotolia

Na czym polega zapalenie rogówki?

Rogówka to błona pokrywająca nasze oko nad tęczówką. Kiedy zadrapiemy się w oko, to właśnie ona powoduje ból. Do zapalenia rogówki dochodzi w wyniku działania czynników infekcyjnych lub fizycznych (najczęściej urazów).
/ 27.02.2012 19:38
Wiadomo, że mężczyźni to wzrokowcy – nie odbieraj sobie ostrości widzenia złą dietą /fot. Fotolia fot. Fotolia

Rogówka jest przezroczystą strukturą oka pokrywającą tęczówkę. Pełni nie tylko funkcję ochronną głębiej położonych elementów, ale sama ma silne zdolności skupiające promienie świetlne – silniejsze niż soczewka.

Jakie są objawy zapalenia rogówki?

Zapalenie rogówki w przeciwieństwie do częstego zapalenia spojówek, charakteryzuje się silnym bólem oka, a także pogorszeniem widzenia. Pogorszenie wzroku objawia się przede wszystkim zmniejszeniem się ostrości obrazu i jego „rozmyciem się”. Dolegliwościom bólowym towarzyszy także światłowstręt, obfite przekrwienie oka i nasilone łzawienie.

Jakie mogą być powikłania zapalenia rogówki?

Niestety, jako że rogówka jest wrażliwą strukturą i ważnym elementem układu optycznego oka, wszelkie zmiany pozapalne będą się negatywnie odbijały na jakości wzroku nawet po ustąpieniu objawów choroby. Zmiany takie obejmują przede wszystkim zmętnienie rogówki i powstanie blizn. Co więcej, nieleczone zakażenie może szerzyć się przez ciągłość na głębiej położone struktury oka. Inne możliwe powikłania związane są z uszkodzeniem architektury oka – po ustąpieniu zmian zapalnych rogówki może rozwinąć się wtórna jaskra lub zaćma.

Zobacz też: Na czym polega zespół suchego oka?

Jakie są najczęstsze postacie zapalenia rogówki?

Do najczęstszych przyczyn wywołujących zapalenie rogówki należą infekcje wirusowe – zwłaszcza wirusem opryszczki, a także czynniki fizyczne – urazy, promieniowanie UV i ciała obce w oku.

Jak wygląda leczenie zapalenia rogówki?

Leczenie zapalenia rogówki zależy od przyczyny je wywołującej. I tak może ono polegać na usunięciu ciała obcego z oka, podawaniu leków przeciwwirusowych lub antybiotyków (w przypadku zakażeń bakteryjnych) lub na założeniu specjalnego opatrunku.

Lekarz okulista dysponujący odpowiednim wyposażeniem jest w stanie określić rozległość i rodzaj uszkodzenia rogówki. W przypadku silnych dolegliwości bólowych lub pogorszenia się ostrości wzroku należy bezzwłocznie szukać pomocy lekarskiej!

Zobacz też: Na czym polega gradówka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!