Okulary ajurwedyjskie mają leczyć wady wzroku, w tym krótkowzroczność i astygmatyzm. Czy faktycznie działają?

okulary ajurwedyjskie fot. Adobe Stock, primipil
Okulary ajurwedyjskie to okulary wymyślone setki lat temu w Indiach, które zamiast soczewek posiadają perforowane tworzywo. Ich zwolennicy uważają, że leczą wady wzroku, w tym krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Badania nie potwierdzają skuteczności okularów ajurwedyjskich w terapii wad wzroku, ale wskazują na pewne korzyści, które mogą wynikać z noszenia tego rodzaju okularów otworkowych.
/ 25.11.2023 05:08
okulary ajurwedyjskie fot. Adobe Stock, primipil

Spis treści:

  1. Czym są okulary ajurwedyjskie i jak wyglądają?
  2. Jak działają okulary ajurwedyjskie z otworami?
  3. Okulary ajurwedyjskie — na co pomagają? Czy leczą wady wzroku?
  4. Okulary ajurwedyjskie — opinie. Czy szkodzą?
  5. Okulary ajurwedyjskie dla dzieci

Czym są okulary ajurwedyjskie i jak wyglądają?

Okulary ajurwedyjskie (inaczej okulary otworkowe, perforowane) to okulary bez soczewek, które w części optycznej posiadają wiele małych otworków (o średnicy 0,8-1 mm). Okulary ajurwedyjskie powstały wiele lat temu w Indiach, kiedy zauważono, że obserwowanie przedmiotów przez małe otworki sprawia, że obraz staje się bardziej wyrazisty. Dotyczy to zarówno przedmiotów umieszczonych w bliskiej, jak i dalekiej odległości. Koncepcja terapeutycznego działania okularów perforowanych przetrwała do teraz i jest popularna zwłaszcza wśród zwolenników medycyny niekonwencjonalnej. 

okulary ajurwedyjskie co to
fot. Okulary ajurwedyjskie / Adobe Stock, sosiukin

Jak działają okulary ajurwedyjskie z otworami?

Istotą działania okularów ajurwedyjskich jest przedostawanie się do oka bardzo wąskiej wiązki światła przez niewielkie otworki umieszczone w tworzywie sztucznym zastępującym soczewki w okularach. W rezultacie poprawia się ostrość widzenia i skupienie na tym, co oglądamy. Według niektórych opinii noszenie okularów otworkowych mobilizuje narząd wzroku do większego wysiłku, wzmacnia mięśnie i poprawia ukrwienie narządu wzroku, co ma korzystnie wpływać na wzrok.

Okulary ajurwedyjskie — na co pomagają? Czy leczą wady wzroku?

Założenie co do działania okularów ajurwedyjskich jest takie, że stymulują one naturalne zdolności oka, dostosowując się do danej osoby, a w rezultacie mają leczyć różnego rodzaju wady wzroku. Zwolennicy tej metody uważają, że noszenie okularów ajurwedyjskich pozwala wyeliminować potrzebę noszenia okularów korekcyjnych, leczy dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, zaćmę oraz zeza.

Nie ma jednak dowodów naukowych potwierdzających skuteczność okularów ajurwedyjskich w leczeniu wad wzroku. Chociaż niektórzy producenci zapewniają, że okulary posiadają takie wyjątkowe właściwości, to nie można tego uznać za wiarygodną informację.

Okulary ajurwedyjskie można wykorzystać do trenowania wzroku, jeżeli np. dużo korzystamy z komputera, mogą być także przydatne dla osób po operacjach wzroku, kiedy oczy powinny być chronione przed nadmiarem światła. 

Jak stosować okulary ajurwedyjskie?

Aby przekonać się, czy okulary w naszym przypadku faktycznie działają, należy nosić je regularnie każdego dnia, zaczynając od kilku minut dziennie, i stopniowo wydłużając ten czas (uczestnicy polskiego badania nosili je maksymalnie godzinę). Jeżeli zauważamy poprawę, wtedy częstotliwość używania można zmniejszyć do 2 razy w tygodniu po kilkanaście minut. Jeżeli nastąpi poprawa widzenia, to można co kilka dni nosić przez chwilę okulary, aby zapobiegać nawrotowi problemu.

Okulary ajurwedyjskie — opinie. Czy okulary szkodzą?

Skuteczność działania okularów ajurwedyjskich ocenili polscy naukowcy z Pracowni Fizyki Widzenia i Optometrii Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W badaniu wzięło udział 8 osób. Uczestnicy eksperymentu nosili okulary ajurwedyjskie przez godzinę dziennie przez 6 tygodni. Potem próba była powtórzona.

Według specjalistów noszenie okularów ajurwedyjskich poprawiło ostrość widzenia, ale nie korygowało wzroku i nie likwidowało wady refrakcji (krótkowzroczności, dalekowzroczności czy astygmatyzmu), dlatego nie można uznać, że mają one właściwości lecznicze. Autorzy odradzają stosowanie okularów u młodych osób, a także podczas pracy z bliskiej odległości. U osób starszych nie ma przeciwwskazań do stosowania. 

Według lekarzy używanie okularów ajurwedyjskich może wpływać szkodliwe na wzrok i samopoczucieNiektóre osoby odczuwały nieprzyjemne dolegliwości, np. zawroty głowy, dyskomfort podczas patrzenia, podwójne widzenie, dyskomfort związany z mniejszą ilością docierającego do oczu światła. Możliwym skutkiem ubocznym jest też zmęczenie oczu po zaprzestaniu stosowania okularów, które może utrzymywać się przez kilka miesięcy.

Podczas noszenia okularów otworkowych zmniejsza się także widzenie peryferyjne, czyli widzenie przedmiotów oddalonych od środka patrzenia.

Okulary ajurwedyjskie dla dzieci

Dzieci nie powinny nosić okularów ajurwedyjskich, ponieważ ich skuteczność nie została potwierdzona naukowo, z drugiej strony obserwowano niepożądane działania wynikające z użytkowania tego przyrządu. 

Podsumowując, okulary ajurwedyjskie mogą być przydatne w pewnych przypadkach (np. trening wzroku, ochrona przed światłem), jednak należy pamiętać, że nie wyleczą one wady wzroku i nie zastąpią tradycyjnych okularów korekcyjnych. Nie należy używać okularów tych bez konsultacji ze specjalistą: z optykiem lub okulistą. 

Czytaj także:
Nocna ślepota. Skąd się bierze gorsze widzenie po zmroku?
Rumianek na oczy – jak działa i jak przygotować okłady?
Plamka na oku – przyczyny, objawy, kiedy jest groźna?
Pękające naczynka w oku – o czym świadczą i czy są groźne?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA