Zapalenie spojówek – co powinieneś o nim wiedzieć?

Pęknięte naczynko w oku może być objawem zmęczenia i nadwyrężenia wzroku./fot.Fotolia fot. Fotolia
Zapalenie spojówek należy do najczęściej występujących schorzeń oka. Warto wiedzieć, że sam termin zapalenie spojówek jest pojęciem bardzo szerokim i obejmuje liczne, często bardzo różne przyczyny podrażnienia spojówek.
/ 15.05.2017 12:53
Pęknięte naczynko w oku może być objawem zmęczenia i nadwyrężenia wzroku./fot.Fotolia fot. Fotolia

Jak dochodzi do zapalenia spojówek?

Spojówka (z łac. coniunctiva) jest cienką błoną śluzową wyścielającą wewnętrzną część powiek i zewnętrzną część twardówki. Ze względu na swoją budowę i lokalizację, tkanka ta jest bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju podrażnienia i czynniki zakaźne. Gdy któryś z takich czynników sprawczych działa na nią powstaje stan zapalny, który staje się przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości.

Jakie mogą być przyczyny zapalenia spojówek?

Grupa możliwych przyczyn jest szeroka i można ją podzielić na czynniki zakaźne (np.bakterie i wirusy) i niezakaźne. Do czynników niezakaźnych należą wszelkiego rodzaju podrażnienia fizyczne i chemiczne, a także alergie.

Zobacz też: Na czym polega zespół suchego oka?

Jakie są objawy zapalenia spojówek?

Do podstawowych dolegliwości zgłaszanych przez chorych należy pieczenie, swędzenie i ból – uczucie piasku pod powiekami. Sama spojówka jest zaczerwieniona i nastrzyknięta krwią, nierzadko obecna jest także śluzowo-ropna wydzielina w worku spojówkowym - zwłaszcza w zakażeniach bakteryjnych.

Co można zrobić w celu złagodzenia objawów?

Przy zapaleniu spojówek ulgę przynoszą specjalne, hipoalergiczne krople do oczu dostępne bez recepty w aptece. Krople te nawilżają spojówkę a także przyczyniają się do usunięcia czynnika drażniącego (np. pyłków roślin).

Ważną i nie dającą się przecenić rolę w leczeniu odgrywa także prawidłowa higiena oczu i unikanie czynników drażniących. Należy pamiętać że obejmuje to także np. unikanie niewyspania czy zapewnienie sobie odpowiednich warunków pracy przy komputerze.

Zaledwie w niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie kropel z antybiotykiem. Warto przy tym wiedzieć, że pomocy w wielu wypadkach udzielić może lekarz medycyny rodzinnej, zwłaszcza gdy konsultacja u okulisty jest trudno dostępna.

Zobacz też: Co powinniśmy wiedzieć o alergicznym zapaleniu spojówek?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA