Zapalenie spojówek u dzieci jest często spotykaną dolegliwością. Jeśli towarzyszą mu wydzielina, obrzęk, gorączka - skontaktuj się z lekarzem, bo możliwe, że to wirusowe zapalenie spojówek, a nie alergiczne podrażnienie.
Spis treści:
- Zapalenie spojówek u dzieci - przyczyny
- Zapalenie spojówek u dzieci - objawy
- Zapalenie spojówek u dzieci - leczenie
Zapalenie spojówek u dzieci: przyczyny
Zapalenie spojówek u dzieci najczęściej objawia się podrażnieniem i zaczerwienieniem. Dziecko pociera oko, z którego może wydobywać się wydzielina wodnista, zielona lub biała. Sprzyjają temu miesiące zimowe, czyli sezon grzewczy.
Najczęstszymi przyczynami podrażnień są:
- bakterie i wirusy,
- gorące i suche powietrze,
- pleśń i grzyby,
- zanieczyszczenia powietrza,
- kurz,
- silny wiatr,
- ciała obce,
- silne światło,
- niektóre substancje zawarte w lekach.
Zapalenie spojówek u dzieci: objawy
Jeśli maluch skarży się na ból, podrażnienie lub dyskomfort w okolicy oka, przyjrzyj się czy jest ono powiększone czy zaczerwienione. W początkowej fazie zapalenia spojówek u dziecka dotknięte zapaleniem będzie jedno oko, ale z czasem może objąć oboje oczu.
Przy zapaleniu spojówek dziecku może towarzyszyć:
- światłowstręt,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- obrzęk powieki
- wydzielina z oka (wodnista wirusowe zapalenie spojówek, zielona - bakteryjne zapalenie spojówek, biała - alergiczne zapalenie spojówek).
Zapalenie spojówek u dzieci: leczenie
Dziecku może towarzyszyć światłowstręt, dlatego warto unikać jasnych przestrzeni i zasłaniać zasłony w pomieszczeniu. Gdy dziecko wychodzi na zewnątrz, zakładaj mu okulary przeciwsłoneczne.
Zapalenie spojówek u dziecka o podłożu alergiczne wymaga leczenia sterydami oraz kroplami przeciwalergicznymi. Dziecko powinno przejść testy alergiczne, aby sytuacja nie miała miejsca ponownie. Musi być leczone szybko i skutecznie, bo każda nawracająca reakcja organizmu na alergie osłabia go i może przyczynić się do komplikacji w przyszłości.
Leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek obejmuje wykorzystanie antybiotyków. Bardzo ważne jest, aby stosować antybiotyk tak długo, jak zaleci lekarz, a nie do momentu, aż znikną objawy, gdyż mogą one ustąpić bardzo szybko, kiedy jeszcze w okolicach oka są bakterie.
Zapalenie spojówek spowodowane przez wirusy wymaga podania gancyklowiru w postaci 0,15% żelu do oczu. Lek ten ma jednak działanie przeciwwirusowe tylko w stosunku do niektórych serotypów adenowirusów. Choroba w tej postaci jest zakaźna i leczenie może trwać kilka tygodni - przy czym możliwe nacieki w rogówce ulegają samoistnemu wchłonięciu do kilku miesięcy.
- Alergiczne zapalenie spojówek. Towarzyszy mu: katar, kichanie, swędzenie nosa oraz objęcie dolegliwością obojga oczu jednocześnie.
- Epidemiczne zapalenie spojówek u dzieci (wirusowe). Towarzyszy mu obfita, surowicza wydzielina, odczyn grudkowy spojówek i zapalenie górnych dróg oddechowych. Objawy utrzymują się do 3 tygodni.
- Opryszczkowe zapalenie spojówek (wirusowe). Opryszczkowe zapalenie spojówek ma wszystkie typowe cechy wirusowego zapalenia spojówek (obfita, surowicza wydzielina, odczyn grudkowy spojówek).
- Bakteryjne zapalenie spojówek spowodowane gronkowcami lub paciorkowcami. Trwa ok. 5-7 dni i towarzyszy mu lepka wydzielina ropna i umiarkowane przekrwienie. Brak inny ch objawów ogólnych.
Rodzaje zapalenia spojówek u małych dzieci:
- Chemiczne zapalenie spojówek. Jest to zapalenie spojówek spowodowane profilaktycznym podawaniem po porodzie kropli do oczu, powinno zaniknąć po 2-3 dniach.
- Zapalenie spojówek wywołane przez dwoinkę rzeżączki. Dochodzi przy porodzie w trakcie przejścia płodu przez drogi rodne matki chorej na rzeżączkę, zanika po 2-3 dniach. Dziecko nie może niemal otworzyć oczu.
- Bakteryjne zapalenie spojówek u noworodków. Ropna wydzielina z oczu może pojawiać się przez ok. 5 dni i nie towarzyszą dolegliwości inne objawy. Może też być spowodowane niedrożnością przewodu nosowo-łzowego. Powstaje ona wówczas gdy błona, która fizjologicznie powinna pęknąć zaraz po porodzie, nadal zamyka ujście przewodu do nosa. Może wystąpić obfite ropienie.
Zobacz też: Zapalanie zatok u dzieciZapalenie krtani u dzieckaPrawdy i mity o ospie wietrznej
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!