Co się stanie, jeśli nie wyciągnie się żądła z ciała? Liczą się sekundy

co się stanie jak nie wyciągnie się żądła fot. Adobe Stock, sergo321
Pozostawione w skórze żądło może spowodować, że więcej jadu trafi do ciała. Jad jest uwalniany w ciągu 45-60 sekund po użądleniu. Usunięcie żądła w ciągu 15 sekund od użądlenia znacznie zmniejsza nasilenie dolegliwości. Żądło pszczoły trzeba usuwać w odpowiedni sposób - lepiej nie używaj pęsety, nie wyciskaj i nie wysysaj go.
/ 17.05.2023 05:16
co się stanie jak nie wyciągnie się żądła fot. Adobe Stock, sergo321

Jeżeli w naszym ciele utkwiło żądło, to najpewniej należało ono do pszczoły. To należące do pszczół posiada haczyki, co uniemożliwia owadowi wyjęcie go ze skóry po użądleniu. Pszczoła z tego powodu atakuje tylko raz i ginie (w przeciwieństwie od osy, której żądło nie posiada haczyków). Co zrobić z takim żądłem? Wyssać, wycisnąć, a może zostawić, żeby samo odpadło? To ważne, co postanowimy zrobić, ponieważ od naszej reakcji zależy, jaka ilość jadu trafi do ciała. 

Spis treści:

  1. Czy trzeba wyciągnąć żądło z ciała? 
  2. Co się stanie, jak nie wyciągnie się żądła?
  3. Jak wyciągnąć żądło z ciała?
  4. Jak uniknąć użądlenia?

Czy trzeba wyciągnąć żądło z ciała? 

Tak, żądło pszczoły trzeba usunąć z ciała jak najszybciej, aby zapobiec wydzieleniu większej ilości jadu. Na końcu żądła znajduje się woreczek jadowy, z którego może wydzielać się więcej toksyny. Żądło wygląda jak mała czarna kropka lub zadra. 

Co się stanie, jak nie wyciągnie się żądła?

Jeśli nie wyciągniesz szybko żądła z ciała, to spowodujesz, że wydzieli się więcej jadu. Jad jest uwalniany z woreczka jadowego połączonego z żądłem w czasie od 45 do 60 sekund po użądleniu. Usunięcie żądła w ciągu 15 sekund znacznie zmniejsza nasilenie dolegliwości, takich jak ból, pieczenie i obrzęk. Jest to szczególnie ważne u osób uczulonych. Oprócz tego pozostawione w skórze żądło może zwiększyć ryzyko wystąpienia zakażenia

Użądlenie pszczoły zwykle powoduje miejscowe dolegliwości. W rzadkich przypadkach może dojść do silnej reakcji alergicznej - dzieje się to u osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych, które stanowią ok. 4 % populacji. 

Jak wyciągnąć żądło z ciała?

Żądło wysuń delikatnie przy pomocy paznokcia, tępego nożyka, krawędzi karty płatniczej lub wcześniej podważ je igłą, a następnie delikatnie wysuń ze skóry.

Miejsce użądlenia zdezynfekuj wodą z mydłem lub Octeniseptem. Zdejmij biżuterię z okolicy użądlenia. Możesz zastosować zimne okłady, które zmniejszą obrzęk i ból, albo preparat przeciwhistaminowy. 

Do miejsca użądlenia możesz przyłożyć jałowy opatrunek, aby ochronić to miejsce przed zakażeniem. Polecane są okłady z sody, octu, plastra cebuli, rabarbaru, korzenia pietruszki lub kwaśnej wody (wody z sokiem z cytryny) – łagodzą dolegliwości i częściowo neutralizują jad. 

Żądła nie należy skubać palcami, wysysać ani wyciskać - wtedy więcej jadu owada dostanie się do ciała. Unikaj też używania pęsety. 

Jak uniknąć użądlenia?

  • Nie zbliżaj się do gniazd i ula.
  • Unikaj jedzenia słodyczy i picia słodkich napojów na świeżym powietrzu.
  • Gdy w pobliżu lata pszczoła, osa lub szerszeń, nie machaj rękami, próbując uderzyć owada – wtedy w obronie może zaatakować.
  • Spokojnie odejdź, gdy w pobliżu lata owad, który może cię użądlić.
  • Przed pszczołami schroń się w ciemnym pomieszczeniu, powinny odlecieć do światła. 
  • W razie ataku większej liczby owadów, osłoń głowę rękami lub ubraniem i spokojnie odejdź (nie opędzaj się od nich rękami).
  • W razie użądlenia, oddal się z miejsca zdarzenia, ponieważ inne owady zwabione feromonami zawartymi w jadzie, mogą zaatakować powtórnie. 
  • Sprawdzaj jedzenie i picie, które spożywasz na dworze, przed konsumpcją. 
  • Unikaj chodzenia boso po trawnikach, szczególnie porośniętych koniczyną (pszczoły ją lubią). Osy budują gniazda również w ziemi, więc można się na nie natknąć w czasie spaceru. 
  • Nie używaj mocno pachnących perfum i kremów, a także unikaj przebywania blisko kwiatów, które wabią pszczoły. 

Czytaj także:
Ukąszenie osy – objawy łagodne i groźne, pierwsza pomoc, rumień po użądleniu [WYWIAD]
Opuchlizna po ukąszeniu osy u dziecka i dorosłego – co robić
Czy ugryzienie szerszenia jest śmiertelne? Objawy i pierwsza pomoc po użądleniu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA