Co znajduje się w karetce?

Co znajduje się w karetce?/fot. Fotolia fot. Fotolia
Kiedy przyjeżdża karetka, zastanawiasz się pewnie jakim sprzętem i lekami dysponuje, by móc jednocześnie bezpiecznie przewozić pacjentów i ratować ich życie. Co wchodzi w skład ekwipunku ambulansu? Na czym polega praca zespołu ratunkowego? Jak ratownicy przenoszą chorych?
/ 26.09.2016 13:26
Co znajduje się w karetce?/fot. Fotolia fot. Fotolia

Na czym polega praca w karetce?

W skład zespołu karetki wchodzą wyszkoleni ratownicy medyczni oraz – w  przypadku karetek specjalistycznych – lekarz. Przechodzą oni szkolenia w postępowaniu w sytuacjach nagłych.

Zadaniem zespołu karetki jest bowiem pierwotna selekcja nagłych zachorowań wśród pacjentów potrzebujących transportu do szpitala oraz takich, którzy mogą być dalej leczeni w warunkach ambulatoryjnych.

Stan niektórych pacjentów może być unormowany przez zespól ambulansu, inni natomiast będą wymagali szybkiego przewiezienia do szpitala.

Zobacz też: Vademecum pierwszej pomocy

Od pulsoksymetru do rękawiczek ochronnych

Aby móc sprawnie ocenić stan chorego, nie wystarczy „szkiełko i oko”. W każdej karetce znajdować się musi aparat do mierzenia ciśnienia oraz pulsoksymetr. Są to podstawowe przyrządy mówiące o stanie układu krwionośnego.

Dodatkowo wiele informacji na temat zdrowia poszkodowanego można uzyskać dzięki stetoskopowi. Niektóre karetki zawierają również przyrząd do EKG, którego wynik może zostać przesłany w czasie rzeczywistym do oddziału ratunkowego pobliskiego szpitala, gdzie zostanie oceniony przez lekarza specjalistę.

Dodatkowo niezbędny jest glukometr, ponieważ wiele zdarzeń nagłych powodowanych jest przez źle kontrolowaną cukrzycę.

Aby chronić siebie i pacjenta, w ekwipunku karetki znajdują się rękawiczki, które stosowane są podczas całej procedury opieki nad chorym.

Nagły ratunek

W niektórych przypadkach niezbędne jest nagłe udzielenie pomocy choremu. Przydają się do tego igły, kaniule oraz pompa infuzyjna – gdy trzeba podać dożylnie leki lub płyny. Również ssaki i przyrządy do drenażu mogą mieć duże znaczenie podczas ratowania poszkodowanych.

Karetka jest wyposażona w przyrządy do udrażniania dróg oddechowych, nawet drogą konikotomii. W wyposażeniu jest też sonda żołądkowa i cewniki potrzebne w stanach nagłych, gdy czas do przewozu do szpitala jest długi.

Zobacz też: Zabiegi ratujące życie

Przenoszenie chorych

Aby móc sprawnie przenosić pacjentów, zarówno dzieci, jak i dorosłych, po wypadkach i z niewydolnością krążenia, personel dysponuje różnymi urządzeniami przenośnymi.

  1. Jeśli pacjent musi pozostać w pozycji leżącej po wypadku, bardzo praktycznym rozwiązaniem jest deska, którą następnie można położyć na noszach jako stabilizacja kręgosłupa.
  2. Dla usztywnienia kręgosłupa, w podejrzeniu jego urazu, stosuje się kołnierze oraz szyny ortopedyczne.
  3. U pacjentów przytomnych często wystarczy krzesło, które również sprawniej można transportować w warunkach blokowisk.

Reanimacja prowadzona przez pogotowie

Aby przeprowadzić sprawną reanimację, karetka pogotowia musi zawierać wszystkie niezbędne sprzęty i leki. Znajduje się więc tam zarówno defibrylator, laryngoskop oraz worek ambu, a czasem nawet respirator.

Zestaw leków

Leki, którymi dysponuje zespół wyjazdowy, zazwyczaj różnią się w zależności od oznaczeń karetki i uprawnień ratowników.

  1. Ratownicy medyczni mogą używać leków stosowanych w nagłym zatrzymaniu krążenia, w zawale, w zaburzeniach rytmu serca, przeciwalergiczne, przeciwbólowe, glukozę oraz płyny nawadniające.
  2. Karetki specjalistyczne zawierają pełniejszy zestaw leków.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA