Jak ocenić stan poszkodowanego?

Jak ocenić stan poszkodowanego?
Pomoc udzielana poszkodowanemu, do czasu przyjazdu wyspecjalizowanej jednostki, często ratuje mu życie, dlatego tak ważne jest, abyśmy wiedzieli, jakie czynności należy wykonać i w jakiej kolejności.
/ 24.10.2010 08:19
Jak ocenić stan poszkodowanego?

Krok po kroku

  • Przede wszystkim należy ocenić stan chorego/ poszkodowanego. Musimy podejść do niego od strony głowy. Najpierw spróbujmy nawiązać z nim kontakt, zapytajmy co mu się stało, jakie odczuwa dolegliwości. Zadawajmy krótkie pytania, najlepiej zamknięte, na które będzie mógł odpowiedzieć "tak" lub "nie", np. czy jest pan na coś uczulony, czy może pan się poruszyć, czy potrzebuje pan pomocy?
  • Jeśli osoba chora/ poszkodowana nie odpowiada, należy delikatnie ją uszczypnąć pod nosem. Jeśli nie zareaguje, mamy do czynienia z utratą przytomności.

Zobacz też: Defibrylacja - prąd wspomagający serce

  • Następnie koniecznie wezwijmy pomoc i przystąpmy do udzielania pierwszej pomocy.
  • Sprawdźmy, czy język, wydzielina lub jakieś obce ciało nie blokuje dróg oddechowych poszkodowanego. Jeśli drogi oddechowe są niedrożne, należy je delikatnie oczyścić. Następnie należy delikatnie odchylić głowę poszkodowanego do tyłu, ten ruch często przywraca normalny oddech.
  • Jeśli poszkodowany nie oddycha lub jego tętno jest niewyczuwalne, należy zastosować resuscytację krążeniowo-oddechową.
  • Jeśli poszkodowany ma krwotok, należy postarać się go zatamować. Na miejsce krwawienia należy przyłożyć jałowy opatrunek i mocna ucisnąć. Raz przyłożonego opatrunku nie należy zdejmować. Nowy opatrunek należy położyć na stary.

Zobacz też: Ciało obce w drogach oddechowych niemowlęcia

  • Gdy poszkodowany ma poważne obrażenia pleców lub szyi, nie wolno go ruszać. Chyba że grozi mu jakieś niebezpieczeństwo, np. wybuch baku z benzyną. Warto też sprawdzić, czy ofiara nie ma uszkodzonego kręgosłupa. W przypadku wypadku komunikacyjnego zawsze należy podejrzewać urazy kręgosłupa.
  • Jeśli ranny wymiotował, a nie ma uszkodzonego kręgosłupa, należy go ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej, aby nie zadusił się swoimi wymiocinami.
  • Należy również pamiętać o przykryciu chorego/ poszkodowanego tak, aby tracił ciepła.

Pamiętaj, by nie podawaj płynów osobie półprzytomnej lub skarżącej się na bóle brzucha.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA